Współczesny styl życia zachęca do powstawania nieprawidłowych wad postawy, które przekładają się na pojawienie zwyrodnień, przynoszących dotkliwy ból kręgosłupa.
Jeżeli większość dnia spędza się w pozycji siedzącej, posiłkując się niezdrowym, wysoko tłuszczowym i słodkim jedzeniem, jednocześnie wpatrując się w monitor komputera albo ekran telefonu, można się zaliczyć do potencjalnych przyszłych pacjentów, wymagających rehabilitacji. Najlepiej jest zapobiegać, lecz jeżeli jest już za późno, należy zapobiegać i leczyć. Jednym z dobrych metod będzie korzystanie z usługi masażu leczniczego.
Na czym polega masaż leczniczy i jak się do niego przygotować?
Jak sama nazwa wskazuje, jego celem jest wyleczenie chorej części ciała, będącej źródłem dotkliwego bólu. Polega na ręcznej stymulacji chorych tkanek poprzez bezpośrednie masowanie skóry pacjenta. W tym celu stosuje się różne techniki oraz metody, w postaci głaskania, rozcierania, ucisku, ugniatania, oklepywania, wibracji czy roztrząsania całego ciała, szczególnie uwzględniając miejsce odczuwanego bólu. Wykonywany jest na specjalnym stole do masażu.
W odróżnieniu od masażu relaksacyjnego, potrafi być dotkliwie bolesny w momencie wykonywania. Jednakże dobrze wykonany, przynosi efekt rozluźnienia i zmniejszenia ucisku niemalże natychmiast po skończonym zabiegu. Masażysta może używać różnego rodzaju maści rozgrzewających, olejków, czy innych środków przeciwbólowych, jeżeli tego wymaga konkretny przypadek. Cały proces trwa zazwyczaj od 45 minut do maksymalnie godziny.
Kiedy wykonuje się masaż leczniczy?
Najczęściej jest stosowany we wszystkich typach schorzeń kręgosłupa. Jeżeli nie jest się w stanie wykonywać codziennych, najprostszych czynności bez odczuwania intensywnego, ciągłego bólu karku, części lędźwiowo-krzyżowej, dokucza nie dający możliwości rozluźnienia skurcz, najlepszym sposobem będzie jak najszybsze udanie się do odpowiedniego specjalisty w celu wprowadzenia odpowiedniej terapii. Zanim przystąpi się do konkretnego masażu leczniczego, należy wykonać szczegółowe badania diagnostyczne.
Aby zlikwidować dokuczające uczucie bólu, potrzebne jest jak najdokładniejsze zlokalizowanie źródła jego występowania. Najprościej jest udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby uzyskać niezbędne skierowanie do przeprowadzenia zdjęć rentgenowskich kręgosłupa, a najlepiej dodatkowo skorzystać z rezonansu magnetycznego. Na podstawie otrzymanych wyników lekarz powinien dalej pokierować do odpowiedniego specjalisty, który określi sposób i zakres leczenia. Jeżeli zostaną zlecone masaże lecznicze, dobrze jest wybrać odpowiedniego i specjalizującego się w tego typu masażach fizjoterapeutę.
Po czym poznać dobrego fizjoterapeutę?
Fizjoterapia to bardzo trudna nauka, wymagająca niemalże wszechstronnej wiedzy o funkcjonowaniu organizmu człowieka. Pierwszą, najważniejszą zasadą jest zweryfikowanie czy specjalista, któremu chcemy powierzyć swoje zdrowie, posiada odpowiednie kwalifikacje. Ukończone studia z zakresu fizjoterapii na renomowanej uczelni, a także ciągłe dokształcanie się poprzez licznie wykonywane kursy specjalistyczne, powinny dać gwarancję, że korzysta się z usług dobrego fizjoterapeuty.
Na początek powinien zebrać szeroki wywiad z pacjentem. Czyli ustalić z jakiego powodu ma zostać wykonany masaż leczniczy, wypytać o prowadzony tryb życia, nawyki żywieniowe, a przede wszystkim dokładnie przeanalizować wyniki badań kręgosłupa. Działający na terenie całego Wrocławia, doświadczony fizjoterapeuta Grzegorz Tokarczyk z Global Therapy, zanim przystąpi do masażu leczniczego, przeprowadza wnikliwy wywiad z pacjentem, następnie konkretną diagnostykę i finalnie ustala zakres podejmowanej terapii.
Co po masażu leczniczym?
Może się wydawać, że skorzystanie z kilku sesji masażu leczniczego, który przynosi niemal natychmiastowe efekty w pozbywaniu się bólu, w zupełności wystarczy. Prawdopodobnie wracając do poprzednich nawyków spędzania czasu i odżywiania się, bardzo szybko powrócą dolegliwości. Odpowiednia profilaktyka wraz z terapią stanowi podstawę w dalszym przebiegu skutecznego leczenia. Dobry fizjoterapeuta nie skupia się tylko na poprawnym wykonaniu masażu.
Zaleci wykonywanie konkretnych ćwiczeń w domu, poprowadzi do odpowiedniego dietetyka, ponieważ prawidłowo prowadzona dieta wspomaga proces leczenia. Pacjent w ten sposób pozostaje pod stałą kontrolą. Dzięki wdrożonym czynnościom profilaktycznym istnieje większa szansa, że po zakończonym procesie leczenia ból nie wróci. Paradoksalnie dłuższa współpraca z fizjoterapeutą może nie tylko zaowocować lepszym funkcjonowaniem na co dzień, poprawić samopoczucie, ale przede wszystkim sprawi, że pacjent za prędko nie powróci do gabinetu z tym samym schorzeniem.