Bóle stawów mogą dokuczyć nam praktycznie w każdym wieku – i z różnych powodów. Jako remedium na niezbyt zaawansowane dolegliwości można zastosować maść.

Główny podział obejmuje maści rozgrzewające i chłodzące. Powstaje pytanie – po czym poznać, która maść będzie lepsza w danym przypadku? Sprawdzamy!

Maści chłodzące – na jakiej zasadzie działają?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz maść chłodzącą, czy rozgrzewającą, jej głównym zadaniem będzie zniwelowanie uczucia bólu i dyskomfortu, jaki pojawił się w wyniku stłuczenia, zwichnięcia, zakwasów itd. Działanie chłodzące zawdzięczamy zastosowaniu takich składników, jak mięta lub mentol, wykazującymi silne właściwości chłodzące, przynoszące ulgę w bólu na kilka godzin.

Kiedy należy wybrać maść chłodzącą?

Najczęstsze zastosowanie ma ona w przypadku urazów mechanicznych – zwichnięcia, stłuczenia, naderwanie mięśni, obrzęk, skręcenie itp. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której warto zastosować maść chłodzącą. Może ona być zaaplikowana w celach profilaktycznych, po większym wysiłku fizycznym, ze względu na zdolności odprężania mięśni.

Maści rozgrzewające – w jaki sposób ogrzewają chore miejsce?

Aby maść miała działanie rozgrzewające, w jej składzie powinny znaleźć się takie składniki, jak np. kamfora, kapsaicyna, olejek goździkowy lub cynamonowy. Powodują one rozszerzenie naczyń krwionośnych, dając przyjemne uczucie ciepła w miejscu zaaplikowania maści, co również przyspiesza jej działanie. Dzięki pobudzeniu krążenia krwi, przyspieszeniu ulega proces redukcji toksyn oraz zwalczanie stanu zapalnego. Działanie można wzmocnić poprzez wykonanie delikatnego masażu podczas nakładania specyfiku.

Kiedy stosujemy właściwości rozgrzewające?

Najczęściej sprawdzają się one w sytuacji przeciążenia mięśni nadmiernym wysiłkiem fizycznym, co zdarza się na ogół w przypadku intensywnych treningów lub wykonywania pracy fizycznej. Wielu sportowców stosuje maści rozgrzewające przed rozpoczęciem ćwiczeń, aby pobudzić krążenie krwi i przygotować mięśnie do nadchodzącego wysiłku, co pomaga zniwelować ryzyko urazów po zakończeniu treningu. Zaaplikowanie maści oczywiście nie zastąpi w takim przypadku rozgrzewki.

Kosmetyki z olejem konopnym na bóle stawów – czy warto?

Jak najbardziej! Olej konopny, dzięki wysokiej zawartości chlorofilu, kwasu kannabidiolowego oraz kwasów tłuszczowych wykazuje zdolności przeciwbólowe i łagodzące stany zapalne.

Co ważne dla osób skłonnych do uczuleń, maści na bóle stawów na bazie oleju konopnego nie wywołują reakcji alergicznych, a nawet przeciwnie, jako że olej konopny jest składnikiem aktywnym wielu kosmetyków stosowanych np. przy AZS, łuszczycy oraz innych przypadkach stanów zapalnych skóry.

Jeśli zainteresowały Cię maści na bazie oleju konopnego, możesz zajrzeć na stronę sklepu ekologicznego greenmall.pl, gdzie znajdziesz kosmetyki konopne Mazani, w tym m.in. maści konopne rozgrzewające i chłodzące.

Jakie inne składniki zawierają maści z olejem konopnym?

Nie tylko olej konopny wspomaga walkę z uciążliwym bólem mięśni i stawów. Dobrej jakości maść może zawierać m.in. wspomniany już mentol, wykazujący silne właściwości chłodzące, odpowiedzialne za złagodzenie bólu i uczucia pieczenia czy swędzenia skóry.

Innym wartym uwagi składnikiem jest również olejek eukaliptusowy, wykazujący działanie  przeciwbólowe, przeciwzapalne, a do tego niweluje on skurcze i wykazuje działanie uspokajające. Do tego jest wyjątkowo pomocny dla osób zmagających się z reumatyzmem.

maści

Maści z olejem konopnym – dla kogo będą najlepsze?

Nie ma zbytnio ograniczeń wiekowych co do tego, kto może stosować wyroby z olejem konopnym. Przydadzą się one zarówno sportowcom, jak i osobom borykającym się z bólami stawów różnego pochodzenia w codziennym życiu. 

Uważać jednak powinny osoby cierpiące na chorobę wieńcową lub zaburzenia krzepliwości krwi – olej konopny nie jest wskazany w tych przypadkach. I chociaż chodzi tu przede wszystkim o olej konopny w czystej postaci, wskazana jest ostrożność.

Kosmetyki z olejem konopnym są często wyrobami ekologicznymi, dlatego szczególnie zainteresować się nimi mogą osoby przejawiające troskę o dobro natury.

Maść na bóle stawów z olejem konopnym będzie rewelacyjnym wyborem niemal w każdym przypadku. Jej wyjątkowo skuteczne działanie, wsparte dodatkowo substancjami pochodzenia naturalnego, są doskonałą odpowiedzią na potrzeby konsumentów oraz obciążające zdrowie ludzkie i planetę środki chemiczne.