Chiropraktyka, czyli nastawianie kręgosłupa, to jedna z niekonwencjonalnych metod leczenia. Budzi ona u niektórych pewne kontrowersje, zwłaszcza że jest to często usługa oferowana przez osoby niewprawione, co prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem.

Dlatego też, aby uniknąć takich sytuacji, poniżej opisujemy, na czym polega nastawianie kręgosłupa, jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonywania takiego zabiegu, a także wyjaśniamy szerzej, dlaczego tak ważne jest decydowanie się na zabieg jedynie u sprawdzonego, certyfikowanego specjalisty. 

Nastawianie kręgosłupa – czym się charakteryzuje?

Celem wykonywania zabiegu jest leczenie dysfunkcji związanych z kręgosłupem poprzez jego mechaniczne ustawianie. Całość polega po prostu na ręcznym nastawianiu kręgów za pomocą odpowiednich chwytów i balansowania ciężarem ciała terapeuty. Chodzi tutaj o przestawienie poszczególnych dysków z powrotem na właściwe miejsce.

Charakterystyczną cechą zabiegu są różne trzaski i chrupnięcia, świadczące o przemieszczaniu się poszczególnych fragmentów kręgosłupa. Jakkolwiek drastycznie by to nie brzmiało, nastawienie kręgów wykonane przez profesjonalistę pozwala na uwolnienie uciśniętych nerwów, rozluźnienie torebek stawowych kręgosłupa, czy też uwolnienie spiętych mięśni. 

Nastawianie kręgosłupa: przygotowania do zabiegu i jego przebieg

Aby nastawianie kręgosłupa przebiegło prawidłowo i bez narażania pacjentów na problemy, konieczny jest dokładny wywiad zdrowotny i wykonanie odpowiednich badań. Podczas zabiegu pacjent przyjmuje różne pozycje, a terapeuta przeprowadza ćwiczenia wstępne, umożliwiające przygotowanie określonego odcinka kręgosłupa do właściwego zabiegu. Oprócz jednak samego nastawiania kości, cały zabieg składa się również z ćwiczeń ruchowych, masaży i zabiegów fizykoteraputycznych.

terapia manualna

Najważniejsze wskazania do wykonania zabiegu

Mechaniczne nastawianie kręgów to poważna ingerencja w strukturę kręgosłupa, dlatego też metodę tę stosuje się przede wszystkim w określonych przypadkach, takich jak rwa barkowa, kulszowa, chroniczne bóle głowy, związane z problemami z kręgosłupem, czy też w przypadku sztywności karku. Obok zaleceń do wykonywania zabiegu, istnieją również przeciwwskazania, które opisujemy w kolejnym punkcie.

Przeciwwskazania do nastawiania kręgosłupa

Najbardziej istotnym przeciwwskazaniem jest przejście w przeszłości operacji kręgosłupa, wystąpienie stanu zapalnego, choroby nowotworowej lub infekcji. Nastawiania kręgów nie wykonuje się również u kobiet w ciąży, a w przypadku osób po 60. roku życia i u dzieci zabieg ten wymaga wcześniejszej, bardzo szczegółowej konsultacji lekarskiej. 

Dlaczego tak ważne jest skorzystanie z usług profesjonalisty?

W sieci pojawiają się nagrania, w których pokazana jest instrukcja, jak krok po kroku możemy samodzielnie ustawić kręgosłup. Absolutnie nie należy stosować takich praktyk! Nawet po przeprowadzeniu zabiegu w zaufanym gabinecie mogą pojawić się bóle kręgosłupa, sztywność mięśni czy też ogólne osłabienie organizmu.

Samodzielne próby nastawiania kręgosłupa, bez znajomości stosownych technik i bez gruntownej wiedzy na ten temat grozi poważnymi konsekwencjami m.in. w postaci:

  • bólów i zawrotów głowy,
  • mikro urazów więzadeł przykręgosłupowych,
  • bólów w klatce piersiowej,
  • duszności lub szumów w uszach. 

masaż leczniczy

Oprócz samego wykonania zabiegu fizjoterapeuta wydaje odpowiednie zalecenia do domu, których trzeba skrupulatnie przestrzegać, by nie narazić się na poważne kłopoty ze zdrowiem. Mogą one dotyczyć wykonywania odpowiednich ćwiczeń, ograniczeń związanych z dźwiganiem, stosowania odpowiedniej diety lub wykonania badań.

Zabierając się za samodzielne “leczenie”, nie będziemy wiedzieli, jak postępować po wszystkim, przez co narazimy się na kłopoty wynikające nie tylko z nieumiejętnego nastawienia kręgów, lecz też na problemy będące skutkiem późniejszego, niewłaściwego postępowania. 

Tak jak już mówiliśmy, opis nastawiania kręgów brzmi dość drastycznie, lecz po prawidłowo wykonanym zabiegu, pacjenci czują wyraźną ulgę i rozluźnienie, dzięki czemu są w stanie szybciej wrócić do normy po przebytych schorzeniach. 

Powierzenie swoim schorzeniom wykwalifikowanym specjalistom to pierwszy krok na drodze do efektownej rekonwalescencji, po której będziemy znów mogli wrócić do określonych czynności.