Plazma to czwarty stan skupienia występujący obok podstawowych trzech: ciekłego, gazowego i stałego. Swoją formą przypomina gaz, jednak w rzeczywistości przybiera postać zjonizowanej materii, w której, na skutek wyładowań elektrycznych, powstają cząsteczki naładowane w sposób ujemny i dodatni, a także cząsteczki o działaniu neutralnym. 

 

Zastosowanie plazmy w medycynie estetycznej

 

Plazma znalazła swoje zastosowanie na polu medycyny estetycznej. Mikrowiązki plazmy wytwarzane na skutek jonizacji zawartych w powietrzu gazów wykorzystywane są w zabiegach prowadzących do obkurczania skóry i sublimacji naskórka. Stosowanie plazmy jest szczególnie pomocne w bezinwazyjnym odmładzaniu okolic ciała, w których inne metody, na przykład ingerencja chirurgiczna, mogłyby nastręczyć pewnych trudności i w efekcie dawać gorsze rezultaty. Zabiegi z wykorzystaniem plazmy przeprowadzane są bezdotykowo poprzez zbliżenie końcówki urządzenia zabiegowego do powierzchni skóry. Nie występuje konieczność wykorzystania skalpela, igieł ani strzykawek, dzięki czemu nie następuje zjawisko naruszenia ciągłości tkanek. 

 

Typy plazmy wykorzystywanej w medycynie estetycznej

 

W urządzeniach wykorzystywanych w medycynie estetycznej najczęściej aplikowana jest plazma helowa lub plazma azotowa. W ostatnim czasie stosowana zaczęła być także plazma argonowa. 

 

Plazma helowa

 

Zastosowanie plazmy helowej zostało niezwykle dokładnie przebadane, dzięki czemu urządzenia na nim bazujące zapewniają pacjentom maksymalny komfort w trakcie zabiegu. Dzięki właściwościom helu – lekkości i stabilności – możliwe jest osiągnięcie wysokiej kontroli nad przebiegiem procedury i głębokością penetracji, co powoduje najmniejsze możliwe uszkodzenia tkanek i znacząco skraca czas gojenia. 

 

Plazma azotowa

 

Zaletą plazmy azotowej jest możliwość przeprowadzania zabiegu przy niskiej temperaturze wynoszącej tylko 40°C. Oznacza to, że nie występuje efekt termicznego oparzenia i nie dochodzi do destrukcji tkanek. 

 

Plazma argonowa 

 

Argon znajduje zastosowanie w medycynie jako medium w zabiegach polegających na koagulacji tkanek w sytuacjach, gdy niezbędne jest szybkie zatamowanie krwawienia. Coraz częściej w gabinetach medycyny estetycznej pojawiają się zabiegi polegające na aplikacji plazmy argonowej na skórę. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że o ile skuteczność działania plazmy helowej i azotowej na ten moment została dokładnie przebadana, tak na osiągnięcie podobnego poziomu analizy plazmy argonowej należy jeszcze poczekać. 

 

Jakie są zabiegi z wykorzystaniem plazmy?

 

Z wykorzystaniem plazmy można wykonywać liczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, na przykład:

  • reshaping
  • resur-lift
  • zabiegi anty-aging
  • zabieg poprawy napięcia skóry w miejscu wykonanej liposukcji
  • zabieg redukcji wiotkiej skóry na różnych obszarach ciała
  • zimną ablację
  • usuwanie włókniaków, brodawek, blizn i plam na skórze 

 

Urządzenia do zabiegów medycyny estetycznej z użyciem plazmy

 

W medycynie estetycznej powszechnie stosowane są urządzenia wykorzystujące działanie plazmy. Nowoczesnym i sprawdzonym aparatem bazującym na plazmie helowej jest Renuvion. Plazmę azotową wykorzystuje z kolei urządzenie Plasmage

Działanie aparatu Renuvion

Działanie Renuvion opiera się na wykorzystaniu fal radiowych o łagodnym kształcie, które podgrzewają hel, przekształcając go w plazmę. Plazma powstała z helu posiada niewielką energię, co umożliwia uzyskanie podwójnego efektu termicznego. Polega on na ogrzaniu tkanek i niemal natychmiastowym ich schłodzeniu, co skutkuje uzyskaniem większej kontroli ciepła oraz maksymalnej precyzji w trakcie zabiegu. Hel podawany pod ciśnieniem przez aparat Renuvion gwarantuje najmniejszy z możliwych obszar uszkodzenia termicznego wynoszący zaledwie 0,147 milimetra.

Działanie aparatu Plasmage

Plasmage to jedyne dostępne na rynku urządzenie generujące strumień prawdziwej plazmy azotowej. Jego działanie bazuje na efekcie sublimacji, co umożliwia odparowanie nadmiaru tkanki i poprawę napięcia skóry. W trakcie zabiegu z wykorzystaniem Plasmage plazma nie oddziałuje na zdrowe tkanki znajdujące się w pobliżu poddanego zabiegowi obszaru, zapewniając najwyższą precyzję i sprawiając, że stosowanie urządzenia jest w pełni bezpieczne. 

 

Plazma argonowa w zabiegach medycyny estetycznej

 

W kwestii zastosowania plazmy argonowej w zabiegach medycyny estetycznej można usłyszeć głosy wyrażające wątpliwości. Dzieje się tak ze względu na wciąż niewystarczającą ilość badań przeprowadzonych nad skutkami jej działania na organizm człowieka. Przekłada się to również na mniejszą liczbę atestów urządzeń do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej bazujących na plazmie argonowej. W związku z obecnym stanem badań nie odradza się stosowania plazmy argonowej jako takiej, zaleca się jednak większą niż w wypadku plazmy helowej i plazmy azotowej ostrożność.