Gabinet stomatologiczny to miejsce, które stworzone jest w celu świadczenia różnego rodzaju usług stomatologicznych przez wykwalifikowanego w tym zakresie specjalistę. Jednak, aby stworzyć taki gabinet, niezbędne jest spełnienie wszelkich warunków i norm budowlanych, a także wymagań dotyczących wyposażenia tego typu miejsca.

W gabinecie stomatologicznym wykonuje się wiele różnych zarówno tych mniej inwazyjnych, jak i znacznie poważniejszych zabiegów, które wymagają posiadania odpowiedniego sprzętu, narzędzi i materiałów. Aby można je było wykonywać w sposób komfortowy, skuteczny i w pełni bezpieczny, stomatolog musi mieć niezbędne wyposażenie pod ręką. Z tego względu tak przydatnym elementem wyposażenia gabinetu stomatologicznego jest tzw. asystor stomatologiczny. Warto więc wiedzieć czym jest asystor stomatologiczny, jakie pełni funkcje, jakie są rodzaje asystorów, gdzie można je wykorzystać oraz dlaczego asystor to lepsze rozwiązanie od standardowych szafek?

Co to jest asystor stomatologiczny?

Asystor stomatologiczny to element wyposażenia gabinetu medycznego oraz stomatologicznego, który służy do przechowywania niezbędnych narzędzi wykorzystywanych podczas diagnostyki oraz leczenia pacjenta. Zazwyczaj przyjmuje on formę niewielkiej szafki, która wyposażona jest w szuflady, stolik oraz w kółka, pozwalające na jej wygodne przesuwanie i tym samym dostosowywanie jej położenia do aktualnych potrzeb stomatologa. Asystory stomatologiczne występują w różnych wersjach, charakteryzujących się innymi wymiarami, liczbą szuflad, czy różnego rodzaju dodatkowymi funkcjami i elementami. Dzięki temu każdy może dobrać asystor do własnych potrzeb i preferencji, co jest bardzo ważną kwestią. 

Jakie funkcje pełni asystor w gabinecie stomatologicznym?

Prawidłowe urządzenie gabinetu stomatologicznego, nie tylko jest wymagane prawnie, ale ma również ogromny wpływ na jakość oferowanych usług, a także komfort samego pacjenta oraz stomatologa świadczącego usługi. Praca stomatologa jest bardzo często dość skomplikowana i wymaga od specjalisty pełnego zaangażowania i skupienia. Z tego względu posiadanie wszelkich niezbędnych narzędzi i materiałów medycznych pod ręką w trakcie prowadzenia diagnostyki lub wykonywania zabiegów, jest bardzo ważną kwestią. Asystor stomatologiczny jest elementem wyposażenia, które idealnie zaspokaja tego typu potrzeby. Jego konstrukcja i funkcje sprawiają, że może on być zawsze w zasięgu ręki stomatologa i przechowywać bardzo dużo narzędzi i akcesoriów, niezbędnych podczas leczenia.

Rodzaje asystorów stomatologicznych

Asystory stomatologiczne można podzielić na dwie różne kategorie. W pierwszej z nich znajdują się asystory o dużych gabarytach, które służą do przechowywania dużej ilości narzędzi, różnego rodzaju akcesoriów oraz materiałów medycznych w formie zapasów. Drugi rodzaj asystorów to dużo mniejsze konstrukcje, które często nazywane są także asystorami podręcznymi i zawierające narzędzia oraz akcesoria, które są niezbędne podczas wykonywania danego zabiegu czy też diagnostyki. Tego typu asystor stomatolog może mieć blisko siebie i korzystać z niego podczas leczenia pacjenta, co znacząco ułatwia i przyspiesza pracę.

asystory

Gdzie można wykorzystać asystory?

Asystory to meble medyczne, które są obecnie stosowane w bardzo wielu różnych gabinetach lekarskich oraz placówkach medycznych. Z racji ich funkcjonalności, mobilności oraz wielu innych zalet, jakie posiadają, najczęściej wykorzystywane są one w gabinetach stomatologicznych, jako szafki do przechowywania różnego rodzaju narzędzi i akcesoriów niezbędnych podczas leczenia. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tego typu asystorów, ponieważ bardzo często wykorzystywane są one również w studiach tatuażu, gabinetach kosmetycznych, lekarskich czy też jako asystory zabiegowe i chirurgiczne. 

Dlaczego asystory są lepszym rozwiązaniem niż zwykłe szafki?

Zwykłe szafki medyczne w wielu przypadkach sprawdzają się całkiem nieźle, jako miejsca do przechowywania różnego rodzaju narzędzi i akcesoriów medycznych. Ich największą wadą jest jednak to, że zazwyczaj są one dość duże i jednocześnie nie są przystosowane do tego, aby móc je w łatwy i szybki sposób przemieszczać. W przypadku takich wymagań asystory stomatologiczne są dużo lepszym rozwiązaniem, ponieważ dzięki niewielkim gabarytom, wyposażeniu ich w kółka oraz wielu innym zaletom, sprawdzają się one znakomicie, jako podręczne szafki do przechowywania wszelkiego rodzaju narzędzi i akcesoriów medycznych, niezbędnych podczas diagnostyki czy też różnego rodzaju zabiegów medycznych.