Depresja to poważna choroba. Nieleczona prowadzi do przewlekłych stanów obniżonego nastroju, utraty zainteresowań i niechęci do przebywania wśród ludzi. W skrajnych przypadkach chory może nawet targnąć się na własne życie!Na szczęście depresję można leczyć. W tym długim i trudnym procesie niezmiernie ważna jest jednak chęć do zmiany. Jest to kluczowe między innymi w podjęciu psychoterapii, bo cierpiący z powodu depresji pacjenci bardzo często zapominają już, jak wyglądało ich wcześniejsze, pogodne życie.
Jak rozpoznać rozwijająca się depresję?
Aby stwierdzić, że dana osoba cierpi na depresję musi być spełniony przynajmniej jeden czynnik do tego kwalifikujący. Obecność mocno obniżonego nastroju, nieprzemijający smutek lub wyraźny brak zainteresowania jakimikolwiek czynnościami dnia codziennego, to pewien standard przy tego typu zaburzeniach. Przy czym objawy te muszą występować w sposób ciągły, przynajmniej przez kolejne dwa tygodnie. Poza tym wyróżnić można kolejno: u kobiet zaburzenia miesiączkowania, w zależności od okoliczności wzmożoną potrzebę snu lub bezsenność, spadek lub wzrost wagi, bóle głowy w postaci migren, zarówno u pań jak i panów zmniejszone libido, a także brak apetytu lub przeciwnie – wzmożone łaknienie.
Zdawać sobie trzeba jednak sprawę z tego, iż wszystkie wyżej wymienione objawy nie muszą występować jednocześnie. Co więcej, nie muszą też pojawiać się nagle. Depresyjne stany atakują bowiem niepostrzeżenie i bardzo wolno. Człowiek z dnia na dzień nie przestaje tracić wigoru, dzieje się to stopniowo. Po czasie nie wykazuje jednak ochoty na żadne aktywności, ogranicza swoje życie towarzyskie i ma poczucie dojmującej samotności.
W takiej sytuacji jedynie życie zawodowe funkcjonuje bez zarzutów najdłużej. Jest to oczywiście spowodowane pewnym poczuciem obowiązku i odpowiedzialności. W końcu każdy z nas musi zarabiać, nawet jeśli co rano budzi się zniechęcony i załamany. I tu nastaje moment, w którym człowiek zaczyna lekceważyć swoje obowiązki. Dzieje się to jednak dopiero po wielu miesiącach.
Na czym polega leczenie depresji?
W leczeniu depresji bardzo ważna jest rola bliskiej osoby, która powinna wspierać i zaproponować osobie chorej pójście na psychoterapię. Dlaczego? Bo osoba z depresją często nie zauważa takiej potrzeby. Myśli, że smutek, który ją dopadł jest przejściowy. Ponadto nie ma nawet siły ani ochoty na podejmowanie jakichkolwiek działań zmierzających do poprawy zaistniałej sytuacji.
Rodzaje terapii
Na ogół leczenie depresji odbywa się za pomocą środków farmakologicznych. Bywa jednak, że pacjenci kierowani są również na psychoterapię. Na czym takowa polega? Między innymi na bezpośrednim kontakcie pacjenta z lekarzem, głębokich rozmowach i szukaniu przyczyn zaistniałego stanu rzeczy. W zależności od problemu wyróżnia się między innymi: terapię psychodynamiczną, terapię humanistyczną, terapię systemową, a także terapię poznawczo-behawioralną.
Leczenie depresji we Wrocławiu to różne drogi leczenia, dobrane do indywidualnego przypadku. W zależności od problemów danego pacjenta, leczenie dostosowywane jest do przeżywanych przez niego trudności. Taka możliwość i wszechstronna wiedza specjalisty daje gwarancję pozytywnego ukończenia terapii. Nie ma bowiem nic gorszego, niż nieudana próba pomocy.