Polscy lekarze podbijają wyspy brytyjskie już od dobrych kilku lat. Jest to niesamowicie dobra okazja na zdobycie doświadczenia jako młody lekarz lub zarobienie lepszych pieniędzy, jeśli w Twoim CV znajduje się już kilka lat doświadczenia. Pomijając jednak polskie kliniki znajdujące się na terenie kraju, zdobycie dobrej posady dla polskiego lekarza w Anglii nie należy do najłatwiejszych.

Na co mogą liczyć wyjeżdżający medycy? Czy lepsze pieniądze są naprawdę warte opuszczenia kraju rodzinnego? Jak wygląda sytuacja życia jako lekarz w Wielkiej Brytanii? Informacje zebrane na podstawie danych agencji rekrutacji w branży medycznej Paragona.

 

RMO lub „locum” – dwie główne opcje pracy dla NHS

NHS, czyli National Health Service to brytyjski odpowiednik NFZ. Leczenie w ramach NHS odbywa jest darmowe dla wszystkich osób odprowadzających podatki czy otrzymujących zasiłki na terenie Wielkiej Brytanii oraz ich rodzin. Polski lekarz pragnący pracować w brytyjskiej służbie zdrowia właśnie tam powinien szukać swojego pierwszego zatrudnienia.

Niestety, bez doświadczenia w medycynie w szpitalu brytyjskim próżno szukać zatrudnienia w specjalistycznych klinikach. Anglicy są bardzo restrykcyjni jeśli chodzi o lekarzy, choć w zupełności nie przekłada się to na jakość świadczonych przez nich usług. Wiele osób narzeka na system NHS, jednak dla polskiego lekarza jest on wciąż bardziej opłacalny niż praca w placówkach publicznych w Polsce. Jakie opcje ma więc początkujący polski lekarz w Anglii?

Zacznijmy od posady RMO, czyli Resident Medical Officer. Na stanowisko to trafiają młodzi lekarze, często jeszcze w trakcie specjalizacji. Posadę taką mogą uzyskać zwykle w prywatnych szpitalach. Ich praca polega na 24-godzinnym dyżurowaniu i wykonywaniu obowiązków pielęgniarsko-medycznych w pojawiających się nagłych przypadkach. RMO musi być przygotowany na wezwanie w każdej chwili i nie może opuszczać terenu szpitala.

To właśnie z tego względu pozycja ta jest tak dobrze płatna. Osoby wykonujące pracę jako RMO nie pokrywają kosztów zakwaterowania i posiłków w szpitalu, co dla młodego lekarza jest idealną okazją na zdobycie doświadczenia i poznanie metod funkcjonowania brytyjskich szpitali. Niestety, praca ta jest dość monotonna i nie rozwijająca – student w trakcie zdobywania specjalizacji nie będzie miał możliwości nauczenia się nowych umiejętności klinicznych.

Locum” to zupełnie inna forma kontraktu, idealna dla doświadczonych lekarzy, którzy chcieliby umieścić brytyjską służbę zdrowia w swoim CV. Polski lekarz otrzymujący kontrakt na zasadzie „locum” są zwykle uzupełnieniem braków kadrowych jako tzw. Consultant. W takiej formule pracy lekarze wykonują zadania zgodne ze swoimi kwalifikacjami w godzinach 9-17, co przekłada się na choć odrobinę czasu dla siebie w odróżnieniu od RMO.

Choć brytyjska służba zdrowia uznaje umiejętności Polaków, ich rola w szpitalu jest zwykle bardzo uogólniana i może nie zaspokajać potrzeb zdobytej w Polsce specjalizacji. Lekarz taki musi często odświeżać wiedzę z zakresu medycyny ogólnej, nie przykładając dużej wagi do własnej wąskiej dziedziny.

 

Dobre zarobki, jednak dopiero po czasie

O jakikolwiek kontrakt należy starać się przez agencję zatrudnienia – to one posiadają najwięcej ofert i możliwości zdobycia dla Ciebie pierwszej posady. Niestety, pierwsze zarobki są często dużo niższe niż te, na które większość z pewnością liczy. Nie zmienia to jednak faktu, że w dalszym ciągu przewyższają one zarobki lekarzy w Polsce i pozwalają na przyzwoity poziom życia. W przeliczeniu na godziny, stawki w pierwszej pracy mogą wynosić nawet kilkadziesiąt funtów za godzinę pracy. Po uzyskaniu pierwszego doświadczenia w brytyjskiej służbie zdrowia, polscy lekarze traktowani są już znacznie lepiej i zarówno ich szanse na znalezienie pracy jak i lepsze zarobki automatycznie wzrastają.

 

Jak dostać pierwszą pracę?

Polak poszukujący pracy jako lekarz w Wielkiej Brytanii musi liczyć się z koniecznością rejestracji w brytyjskiej izbie medycznej GMC. Konieczne jest tu przedstawienie wszelkich dyplomów uprawniających do wykonywania zawodu lekarza oraz zaświadczenia z polskiej izby medycznej. Bez statusu GMO wykonywanie zawodu lekarza jest nielegalne. Członkostwo w GMO to koszt około 400 funtów rocznie – początkujący lekarz musi liczyć się z tym wydatkiem starając się o pracę w Wielkiej Brytanii. Choć może wydawać się to wiele, zyski materialne i niematerialne jakie pociąga za sobą praca lekarza w brytyjskiej służbie zdrowia są tego warte.