Czeka Cię badanie diagnostyczne pod kątem tężyczki? Z pewnością ucieszy Cię świadomość, że próba tężyczkowa nie jest wcale tak straszna, jak ją malują.

Z tego krótkiego artykułu dowiesz się, jak wygląda jej przebieg i jak poprawniej się do niej przygotować.

Wskazania do przeprowadzenia próby tężyczkowej

Lekarz może skierować Cię na próbę tężyczkową, jeśli doświadczasz coraz częstszych skurczy rąk, nóg, mięśni twarzy i krtani oraz parestezji, czyli uczucia nieprzyjemnego mrowienia w kończynach i okolicach ust. Podejrzenie tężyczki jest tym bardziej prawdopodobne, gdy wszystkie te doznania poprzedza uczucie niepokoju, pobudzenia lub lęku.

Za niepokojące sygnały można uznać także bezsenność, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej i w jamie brzusznej. Charakterystycznym objawem tężyczki jest skurcz w kształcie tzw. ręki położnika z mocno zgiętymi palcami małym i serdecznym a pozostałymi w pozycji sztywno wyprostowanej.

Pacjent, który zgłasza się do przychodni z takimi problemami, powinien zostać przebadany pod kątem wystąpienia wspomnianej już tężyczki. Choroba ta polega na nadmiernej pobudliwości nerwowo-mięśniowej wywołanej zazwyczaj hipokalcemią, czyli poważnym niedoborem wapnia. Powstaniu takiego stanu sprzyjają:

  • Operacje lub radioterapia okolic szyi;
  • Zapalenie trzustki;
  • Zespół upośledzonego wchłaniania wapnia w jelitach;
  • Zasadowica oddechowa, czyli sytuacja, w której nienaturalnie wzmożone oddychanie skutkuje wzrostem odczynu pH krwi.

Próba tężyczkowa – nie musisz się jej obawiać

Próba tężyczkowa jest jednym z badań elektromiograficznych i pozwala na zmierzenie potencjału energetycznego w Twoich mięśniach. Ta wiedza pozwoli lekarzowi ocenić, czy organizm stwarza odpowiednie warunki dla prawidłowego przesyłania impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Jeżeli nie, poznamy w ten sposób przyczynę dokuczających Ci skurczy i parestezji.

Badanie pacjenta z podejrzeniem wystąpienia tężyczki nie trwa dłużej niż 15 minut. W tym czasie lekarz nałoży na Twoje ramię opaskę uciskową, która posłuży do chwilowego ograniczenia dopływu krwi do ręki i opaskę uziemiającą na Twój nadgarstek. Pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym Twojej dłoni zostanie umieszczona elektroda igłowa, poczujesz wtedy jedynie delikatne ukłucie.

Gdy lekarz zdejmie opaskę, elektroda rozpocznie pomiar potencjału energetycznego w Twoich mięśniach. Podczas dwóch ostatnich minut możesz zostać poproszony o wykonywanie głębokich wdechów. Przez cały ten czas nie powinny Cię spotkać żadne niedogodności prócz mrowienia i chwilowego braku czucia w ścierpniętej ręce. Interpretując wyniki, specjalista będzie mógł orzec, czy cierpisz na tężyczkę.

Jak przygotować się do próby tężyczkowej?

Zaleca się, aby na cztery dni przed próbą tężyczkową odstawić wszelkie suplementy diety zawierające wapń, magnez i potas. Pacjent powinien poinformować lekarza przeprowadzającego badanie o ewentualnych operacjach kończyny górnej i jej okolic, jeśli takowe przeszedł. Ważne jest także, by nie ubierać odzieży ani biżuterii, które mogłoby utrudnić przeprowadzenie badania.

tężyczkowa próba

Jak wygląda leczenie tężyczki?

Leczenie tężyczki opiera się na uzupełnianiu potrzebnych układowi nerwowo-mięśniowego elektrolitów: wapnia, magnezu i potasu. Może się ono odbywać za pomocą suplementów oraz prowadzenia bardziej świadomej diety. Pożądanym produktami staną się mleko, sery, ryby takie jak szproty i łosoś, czekolada, pistacje, brokuły, żółtka jaj, buraki i fasola. Równie ważna jest suplementacja witamin D i B6.

Tężyczka dotyka często młodych, aktywnych zawodowo ludzi. Związane jest to z negatywnym wpływem chronicznego stresu na nasze zdrowie. Jeżeli objawy tężyczki połączone są z napadami lęku, bezsennością i niepokojem (co jest bardzo charakterystyczne dla utajonej formy tej choroby) zbawienna może okazać się także psychoterapia. Nasz umysł i ciało to naczynia połączone, które razem zapadają na choroby i razem zdrowieją. Tężyczka stanowi bardzo przekonujący dowód na prawdziwość tego twierdzenia.

Tężyczka może stwarzać w codzienności chorego naprawdę uporczywe i irytujące dolegliwości. Biorąc pod uwagę fakt, że jej leczenie nie jest wcale drogie lub przesadnie trudne, nie powinniśmy ignorować jej objawów. Próba tężyczkowa to naprawdę proste badanie stanowiące pierwszy krok do odzyskania spokojnego snu i komfortu we własnej skórze. Pamiętaj, że nie ma się czego obawiać i że nie warto odkładać go na później.