Rotor do ćwiczeń rąk i nóg, czyli rotor do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych to popularny sprzęt rehabilitacyjny. Rotor do manualny sprzęt medyczny służący do rozruchu stawów i budowania mięśni. Proste ćwiczenia możliwe do wykonania na rotorze sprawiają, że to doskonały sprzęt do rehabilitacji dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

 Jakie są rodzaje rotorów?

Rotor to sprzęt medyczny, który służy do wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych. Polecany zwłaszcza osobom z problemami stawów, niedowładem mięśni, porażeniami kończyn. Jego zadaniem jest poprawienie ukrwienia, ale przede wszystkim przywrócenie siły w rękach i nogach, zbudowanie delikatnej tkanki mięśniowej oraz przywrócenie czucia w kończynach i nabranie większej świadomości ciała. Uniwersalna budowa i prosta obsługa rotorów umożliwiają wykonywanie ćwiczeń nie tylko pod okiem rehabilitantów w ośrodkach leczniczych, ale nawet w domu. Rotory różnią się między sobą pod względem zastosowania i zaawansowania. Wyróżnia się:

  • rotory kończyn dolnych  – sprzęt umożliwia wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych czynnych i samowspomaganych ud i łydek.
  • rotory kończyn dolnych wolnostojące  – służą do wykonywania ćwiczeń rotacyjnych dolnych partii ciała, a antypoślizgowe nakładki zapewniają bezpieczeństwo.
  • rotory kończyn górnych – rotor rehabilitacyjny do kończyn górnych jest polecany do wykonywania ćwiczeń rąk.
  • rotory kończyn górnych wolnostojące – wyróżnia je często antypoślizgowa stopka lub stopki, które umożliwiają postawienie rotera w dowolnym miejscu.
  • rotory stawu barkowego – są przeznaczone do wykonywania ćwiczeń barków. Zazwyczaj montowane na ścianie zapewniają bezpieczeństwo nawet podczas wykonywania ćwiczeń czynnych.
  • rotory zespolone  kończyn górnych i dolnych – rotor zespolony to wielofunkcyjny sprzęt medyczny, który umożliwia jednoczesne ćwiczenie kończyn górnych i dolnych.
  • rotory z biofeedbackiem – nowoczesne i zaawansowane technologicznie rotory z biofeedbackiem to skuteczne i efektywne sprzęty rehabilitacyjne do ćwiczeń, które dzięki specjalnie zaprojektowanej aplikacji umożliwiają zdalne sterowanie sprzętu. Mogą posiadać różne tryby, np. pasywny i aktywny.

Gdzie można kupić rotory do ćwiczeń?

Rotory to specjalistyczny sprzęt medyczny, który jest chętnie wykorzystywany podczas rehabilitacji w placówkach opieki medycznej, gabinetach fizjoterapeutycznych, salach ćwiczeń, sanatoriach, na oddziałach szpitalnych w ramach rehabilitacji przyłóżkowej, ale także na oddziałach kinezyterapii, ortopedii, reumatologii i neurologii.

Jego możliwe wykorzystanie określa nawet Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie oprócz drabinek rehabilitacyjnych czy materaców gimnastycznych wymienia się także rotory do ćwiczeń kończyn górnych i kończyn dolnych. Proste w obsłudze i bezpieczne, a jednocześnie skuteczne rotory to jednak sprzęt medyczny, który każdy może mieć także w domu. Rehabilitacja domowa jest niezwykle ważna, a regularne ćwiczenia pozwalają osiągnąć lepsze i szybsze rezultaty, dlatego rotory do ćwiczeń są polecane do wykonywania codziennych ćwiczeń na sprzęcie nie tylko w placówkach zdrowia, ale także w domu. 

rotor do ćwiczeń

Przykłądowy model ze sklepu internetowego X-REH.PL – Rotor rehabilitacyjny z biofeedbackiem Medbike

Jakie efekt daje regularne stosowanie rotorów do ćwiczeń?

Rotory to proste i funkcjonalne urządzenia, które wprawiają w ruch stawy i mięśnie. Łatwość wykonywania ćwiczeń zachęca do siebie wiele osób, zwłaszcza miłośników jazdy na rowerze, ponieważ ruchy wykonywane na rotach mogą przypominać jazdę na jednośladzie. Dzięki temu ćwiczenia na rotorach mają wpływ nie tylko na konkretne partie ciała, ale na ogólną kondycję i zdrowie. Rehabilitacja na rotorze jest możliwa nawet w domu, ponieważ sprzęt nie zajmuje dużo miejsca. Osoby ćwiczące mogą jednocześnie nawet oglądać swój ulubiony serial, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Ponadto terapia kończyn górnych i dolnych za pomocą nowoczesnych rotorów z feedbackiem umożliwia planowanie kolejnych sesji treningowych, a także śledzenie postępów, co jest niezwykle motywujące do dalszej pracy.

Wielu pacjentów jest zadowolonych z efektów pracy na rehabilitacji, ponieważ dostrzegają pewniejszy krok czy chwytanie, są silniejsi, łatwiej im się poruszać, ale też zauważają ogólne poprawienie samopoczucia. 

Dlaczego warto kupować sprzęt medyczny przez internet?

Zakupy przez internet stanowią obecnie silną część rynku. Nic w tym dziwnego, ponieważ wiele zalet zachęca kupujących do wybrania tej metody. Najwięcej obaw budzi jednak jakość produktów i strach przed dostarczeniem przesyłki niespełniającej oczekiwań. Inaczej jest w przypadku sprzętu medycznego.

Ważne jednak, aby wybierać sprawdzonych i doświadczonych producentów prowadzących sklepy internetowe. Tylko wtedy można mieć pewność, że zamówiony towar spełnia rygorystyczne wymagania stawiane branży medycznej. Co więcej, profesjonalna obsługa na infolinii i oferowana pomoc ułatwiają dokonanie dobrego wyboru bez konieczności wychodzenia z domu. Sprzęt medyczny zakupiony przez internet jest dostarczany pod wskazany adres. Dzięki temu nie ma potrzeby dźwigać sprzętu, prosić o pomoc oraz forsować się podróżą do sklepu stacjonarnego.