Zakup roweru szosowego to dla wielu kolarzy-amatorów ważna i bardzo ekscytująca decyzja. Szosówki są w końcu rowerami idealnymi, jeśli większość czasu spędza się w mieście i na utwardzonych drogach, pędząc jako jeden z członków ruchu drogowego.

Szosówka, czyli tzw. road bike nie jest jednak zwyczajnym rowerem sezonowym i należy przed jej zakupem rozpatrzyć wiele opcji, postawić sobie mnóstwo pytań. Jedno z nich wybija się jednak przed szereg: gdzie najlepiej kupić rower szosowy? Odpowiedź jest prosta, ale zanim do niej dojdziemy, przejdźmy przez wszystkie etapy zakupu.

Podjęcie decyzji – podstawowe pytania

Zanim zdecydujesz się na zakup roweru szosowego warto zastanowić się jak często i dokąd będziesz nim jeździć. Ten typ roweru nadaje się zarówno do miasta, jak i na dłuższe wypady weekendowe, jednak należy pamiętać, że po miękkim terenie i górzystych zboczach raczej ciężko będzie się na nim poruszać. Pomyśl również o tym, jaka pozycja na rowerze jest dla Ciebie najwygodniejsza.

Podczas gdy rower miejski pozwala Ci na wygodne siedzenie w niezbyt pochylonej pozycji, szosówka wymaga od kolarza sporego wychylenia w przód. Choć wielu może wydawać się to bez różnicy, do takiej pozycji też trzeba się przyzwyczaić. Wątpliwości nie ulega również, że road bike to typowy rower sportowy – jeśli lubisz miejski styl rowerów z koszykiem (to pytanie skierowane jest szczególnie do kobiet), szosówka może zupełnie Ci nie odpowiadać. Jeśli żadna z wymienionych kwestii nie zniechęciła Cię do kupna szosówki, czas rozejrzeć się za idealnym modelem. Zanim przejdziemy do dalszej części artykułu, odsyłamy Was do sklepu PM Bike, gdzie znajdziecie najnowsze modele szosowe: https://www.pmbike.pl/rowery-szosowe.

Szosa

Pierwsze poszukiwania

Szosówka to nie rower, który kupisz podczas wiosennego szału w hipermarkecie – rowerów sportowych należy szukać w wyspecjalizowanych sklepach rowerowych, gdzie asortyment jest naprawdę szeroki i zróżnicowany. Szosówek, podobnie jak innych rowerów jest wiele – każdy producent może postawić na własne elementy o ile ogólna charakterystyka roweru szosowego zostanie zachowana. Przejdź przez kilka sklepów, w tym także internetowych.

Większość z nich, poza dużym wyborem oferuje również dobrą radę, a przecież chodzi o to, by zakupu nie żałować. O co pytać specjalistów pracujących w takich miejscach? Jak wytrzymały jest rower, ile waży, który będzie najbardziej odpowiedni do Twojego wzrostu? – To naprawdę ważne kwestie bez których poruszenia nie będziesz w stanie wybrać właściwego roweru.

Zakup właściwy i radość z jeżdżenia

Jeśli Twoim celem nie jest udział w maratonie czy profesjonalne trenowanie kolarstwa, koniec końców rower musi Ci się podobać. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku szosówki, parametry takie jak rodzaj hamulców czy przerzutek są istotne. Większość amatorów nie ma jednak o nich dostatecznego pojęcia, dlatego zakupy w profesjonalnym sklepie oferującym więcej niż jedną markę szosówek to klucz do wyboru odpowiedniego dla siebie roweru.

Zapytaj o fachową poradę, a pracujący tam pasjonaci z pewnością Ci odpowiedzą. A jeśli postanawiasz dokonać zakupu online, pamiętaj by też nie był to portal handlowy, a profesjonalny sklep ze sprzętem kolarskim. Pamiętaj też, że w takich sklepach również możesz uzyskać porady – wystarczy napisać maila i opisać swój problem specjaliście po drugiej stronie ekranu. Jest jeszcze jedna kwestia zakupowa – cena.

Szosówki, jako rowery profesjonalne i półprofesjonalne nie należą do najtańszych, dlatego w każdym ze sklepów warto zapytać o cenę i porównać je ze sobą. Nie podejmuj decyzji o zakupie roweru szosowego pochopnie. Jest wiele sklepów stacjonarnych i internetowych gotowych sprzedać Ci byle co, jednak tylko profesjonaliści z naprawdę dobrą opinią są w stanie spełnić Twoje rowerowe oczekiwania. Szukaj opinii i kieruj się nimi podczas wyboru sklepu, a zakup roweru szosowego będzie czystą przyjemnością.