Większość osób, która jeździ na rowerze, wybiera jego klasyczną formę. Jednoślad służy im wówczas podczas treningów, ale także codziennych czynności. Dojazdów do pracy lub na uczelnię. Nierozpowszechnione jeszcze rowery poziome wciąż wzbudzają niemałe zaciekawienie. Jeśli ktoś zdecyduje się na taki model, przyciąga wzrok. Ci, którzy przekonali się jednak do wymiany tradycyjnego modelu na model poziomy – nie żałują! Podkreślają natomiast, że taki wybór, to ogromna wygoda użytkowania i wiele funkcjonalnych zalet.
Czym dokładnie wyróżnia się rower poziomy i na czym polega jego przewaga nad rowerem tradycyjnym?
Największe zalety rowerów poziomych
Na rowerze poziomym, użytkownik przybiera pozycję leżącą lub półleżącą. Wydaje się zatem, że aktywność fizyczna bazująca na tego rodzaju sprzęcie nie jest zbyt efektowna. Tak naprawdę, w trakcie jazdy na rowerze poziomym intensywnie pracują mięśnie pośladkowe, mięśnie brzucha, czworogłowe nóg i mięśnie dwugłowe. To, że rowerzysta przybiera bardzo wygodną i komfortową pozycję, nie oznacza zatem że nie pracuje nad kolejnymi partiami mięśni.
Podsumowując powyższe – rower poziomy, to przede wszystkim wygoda użytkowania. Po jeździe na zwykłym rowerze, bardzo dużo osób narzeka na bóle w krzyżu, kolanach, szyi i barkach. Przy tego rodzaju sprzęcie ten problem jest wyeliminowany. Dlaczego? Ponieważ rower poziomy jest zaprojektowany tak, by jego użytkownik zachował możliwie jak najbardziej swobodną pozycję. To zatem doskonałe rozwiązanie dla osób starszych i ludzi którzy nie mogą się nadwyrężać, a chcą trenować. Ćwiczenia nóg, bez obciążania górnych partii ciała są skuteczne także w przypadku sportowców.
Poza tym, rower poziomy to też o wiele lepsza widoczność. A co za tym idzie – zwiększone bezpieczeństwo. Na takim sprzęcie można bez problemu obserwować otoczenie i ewentualne przeszkody na jego terenie. Jeżdżąc na płaskich powierzchniach rowery poziome wykazują się też większą prędkością, niż rowery klasyczne. A z racji tego, że ciało jest ułożone w wygodnej pozycji, pedałowanie staje się przyjemniejsze i bardziej komfortowe.
Bez znaczenia pozostaje także pora roku. Wybierając się na przejażdżkę rowerem poziomym nie doskwiera nam tak bardzo ani słońce, ani deszcz.
Rower poziomy – trening na siłowni czy w terenie?
Trening na siłowni skupiony na stacjonarnym rowerze poziomym wydaje się bardzo atrakcyjny. I rzeczywiście, taki właśnie jest. Najnowocześniejsze modele tego rodzaju sprzętów wyposażone są w specjalne monitory. Oferują użytkownikom pomiar pulsu, tkanki tłuszczowej, także wybór dowolnego programu treningowego. I choć na siłowaniach skorzystać możemy ze statycznych rowerów poziomych, nic nie stoi na przeszkodzie, by taki model kupić sobie też w wersji klasycznej, którą można używać poza pomieszczeniem. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań mogą postawić na przykład na trójkołowy, poziomy rower w wydaniu elektrycznym i wspomaganiem.
Niższa wysokość ewentualnego upadku i nogi ułożone z przodu które amortyzują uderzenia, to ogromne zalety używania roweru poziomego w terenie. Poza tym, swobodna pozycja rowerzysty nie obciąża jego pleców i nadgarstków, a komfort sprawia, że można dłużej jeździć. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że na rowerze poziomym o wiele łatwiej pić i jeść podczas jazdy. Dzięki czemu nie trzeba robić przymusowych postojów.
Nic dziwnego, że zwolennicy coraz popularniejszych na rynku modeli tego rodzaju nie chcą wracać do klasycznych wersji rowerów. A to zapowiada już tylko jedno – rosnącą popularność takiego rozwiązania!