Planując wizytę w saunie lub rozpoczęcie regularnego korzystania z niej, wiele osób zastanawia się nad tym, co będzie lepszym wyborem: sauna sucha czy parowa? Każda z nich ma swoje plusy i minusy, jakie należy wziąć pod uwagę, by wizyta nie tylko sprawiła przyjemność, lecz też była w pełni bezpieczna dla zdrowia. Który wybór będzie lepszy dla osób początkujących? Jakie korzyści przynosi regularne korzystanie z sauny?

Sauna sucha – jak wygląda zabieg?

Sauna sucha, inaczej zwana też fińską, wyróżnia się niską wilgotnością powietrza, nieprzekraczającą 15%, a także wysoką temperaturą, która może sięgać nawet do 120oC. Do sauny, ze względu na wysoką temperaturę można wejść maksymalnie na kilka minut. Po wyjściu z niej koniecznie trzeba wziąć prysznic, dokładnie się osuszyć i odpocząć przez ok. 15-20 minut. Aby sesję w saunie można było uznać za pełną, powyższy cykl warto powtórzyć 2-3 razy

Z sauny korzysta się nago, zabierając ze sobą jedynie ręcznik. Ostatni posiłek może być spożyty najpóźniej na godzinę przed seansem, warto pamiętać jednak też o tym, aby nie wchodzić do sauny z pustym żołądkiem. Ponadto nie jest dozwolone wcześniejsze spożywanie alkoholu ani innych środków odurzających.

Sauna sucha – plusy

Korzystanie z sauny pozwala na rozluźnienie mięśni i ogólny relaks, a także obniżenie poziomu kortyzolu. Nie są to jednak jedyne korzyści. Saunę poleca się także osobom pragnącym zrzucić nadmiarowe kilogramy, a także osobom borykającym się ze skokami ciśnienia, czy też napiętymi mięśniami grzbietu. Sauna fińska korzystnie wpływa na uregulowanie pracy serca i układu krążenia

Sauna sucha – przeciwwskazania

Pomimo licznych korzyści, jakie płyną z korzystania z sauny, istnieje niestety szereg przeciwwskazań ku oddaniu się tej formie przyjemności. Do przykładowych przeciwwskazań zaliczamy:

  • przeziębienie,
  • gruźlicę,
  • ciążę,
  • menstruację,
  • choroby weneryczne,
  • reumatyzm,
  • podeszły wiek,
  • epilepsję.

Sauna parowa – jak z niej korzystać?

W saunie parowej możemy liczyć już na niższe temperatury, jako że na ogół oscylują one w przedziale 45-55oC. Inaczej rzecz ma się również z wilgocią, której poziom sięgać może nawet do 100%. Z uwagi na niższą temperaturę, w saunie parowej można przebywać nieco dłużej, niż w suchej, lecz czas ten nie jest dużo dłuższy i nie powinien przekraczać ok. 10 min. Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju sauny, przed skorzystaniem z niej należy się dokładnie umyć i korzystać z niej nago. 

Podobnie jak w przypadku sauny suchej, tutaj również obowiązują 2-3 cykle dla osiągnięcia najlepszych korzyści prozdrowotnych, po czym sesję należy zakończyć prysznicem i trwającym 15 minut odpoczynkiem. Korzyści płynące z regularnych wizyt w saunie parowej oraz przeciwwskazania są podobne jak w przypadku sauny suchej.

Sauna sucha czy parowa – która z nich jest lepsza?

Obiektywnie rzecz ujmująć, trudno powiedzieć, by któryś z rodzajów sauny był zdrowszy. Chodzi tutaj raczej o kwestie związane z osobistymi preferencjami, a także z dolegliwościami, takimi jak wrażliwość na wysokie temperatury, problemy z układem krążenia i wiele innych. Warto jednak nadmienić, że w przypadku osób początkujących lepszym rozwiązaniem jest sauna parowa. Niższa temperatura pozwala lepiej znieść zabieg, a do tego istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem, niż w przypadku sauny suchej. 

kobieta w saunie

Sauna parowa w kabinie jednoosobowej

Są jednak osoby, które z różnych powodów nie mogą korzystać z klasycznej sauny, dlatego też w ich przypadku optymalnym rozwiązaniem może być kabina. Sauna parowa w kabinie jednoosobowej gwarantuje dużo niższe temperatury, osiągając poziom maksymalnie do 34oC, a także zapewniając dostosowanie innych ważnych parametrów do indywidualnych preferencji.

Korzystanie z sauny niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia. Zarówno sauna sucha, jak i parowa jest dobrym wyborem, przy czym sauna parowa jest zdecydowanie bardziej polecana osobom początkującym. Z uwagi jednak na przeciwwskazania, warto przed wizytą zasięgnąć konsultacji lekarskiej lub rozważyć skorzystanie z indywidualnie dopasowanej kabiny parowej.