Brodawki to jeden z najczęściej występujących schorzeń skórnych. Za ich powstawanie odpowiada wirus HPV.

Bardzo łatwo jest się zarazić tym wirusem, między innymi poprzez fizyczny kontakt z osobą chorą lub przez używanie tych samych rzeczy. Brodawki często pojawiają się u osób regularnie chodzących na basen. Mimo szybkiego przenoszenia się wirusa, jego skutki są trudne do usunięcia.

Rodzaje brodawek

Brodawki (lub kurzajki) mogą mieć różne rozmiary i zabarwienie. Znajdują się one na różnych miejscach na ciele, jedna często powstają na dłoniach, stopach czy w okolicach intymnych. Wygląd i ogólny stan brodawek może świadczyć o rozwijającej się chorobie, dlatego warto wiedzieć kiedy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Kurzajki zwykłe mają kolor skóry i występują w rozmiarach 5-10mm. Najczęściej występują na twarzy, palcach dłoni, kolanach, łokciach i na skórze głowy. Kolejnym rodzajem są brodawki podeszwowe, których wielkość ma od 1 do 2 cm. Brodawki mozaikowe są bardzo małe i występują na podeszwie stopy. Płaskie brodawki są gładkie, nie większe niż kilka milimetrów. Występują na rękach i na twarzy.

Istnieją również brodawki przejściowe, nitkowate (znajdujące się na szyi lub powiekach) oraz brodawki weneryczne, czyli kłykciny kończyste. Jednak szczególnie groźnym rodzajem jest zakażenie skóry, które może wskazywać na chorobę nowotworową.

Sposoby usuwania brodawek

Leczenie brodawek następuje po kontakcie z lekarzem. Sposoby leczenia są różne, ponieważ jest ono dobierane indywidualnie do pacjenta. Lekarz dobiera metodę do typu zmian skórnych oraz miejsca na ciele. Usuwanie brodawek jest poprzedzane wideodermatoskopowym badaniem znamion. Przed podjęciem takiej decyzji, specjaliści badają chorą tkankę pod kątem zmian nowotworowych.

Laserowe usuwanie brodawek to jedna z najczęstszych metod pozbywania się kurzajek, pieprzyków i brodawek łojotokowych. Laser stosuje się również przy zmianach umiejscowionych na narządach intymnych oraz przy występowaniu włókniaków. Podczas zabiegu laserem nie trzeba stosować znieczulenia miejscowego. Metoda ta jest praktycznie bezbolesna. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie laserem jest wskazane wyłącznie w przypadku brodawek, które nie wykazują złośliwych zmian chorobowych. Kurzajki i pieprzyki mogą zostać uszkodzone przez laser, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniej metody.

usuwanie brodawek

Oprócz usuwania brodawek laserem, możemy pozbyć się zmian skórnych dzięki kriochirurgii. Typy kurzajek, jakie można poddać leczeniu zimnem, to brodawki na rękach i stopach, brodawki łojotokowe i płaskie wirusowe. Leczenie polega na wymrożeniu brodawki. Lekarz podczas zabiegu kontroluje proces niszczenia chorej tkanki. Jest to metoda przeznaczona dla pacjentów w każdym wieku.

W przypadku, gdy zmiany chorobowe wykazują zmiany złośliwe, należy podjąć się leczenia chirurgicznego. Wówczas, stosuje się miejscowe znieczulenie. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać jedynie lekkie ukłucie. Chirurgiczne pozbycie się brodawki często ma podłoże estetyczne.

Jak zapobiegać wirusowi HPV i brodawkom?

Aby zapobiec nawracaniu problemu brodawek, należy stosować się do zaleceń lekarza tuż po ich usunięciu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku leczenia chirurgicznego. Najczęściej, po zabiegu pacjent musi stosować 2 lub 3 opatrunki przez około 10 dni.

Codzienne zachowanie odpowiedniego poziomu higieny jest podstawą ochrony przed zmianami skórnymi. Warto stosować płyn lub krem odkażający. Ze względu na łatwe zarażenie się wirusem HPV, należy unikać dotykania miejsc na ciele, na którym występują kurzajki. Trzeba również pamiętać o obuwiu zmiennym w miejscach takich jak basen, siłownia czy fitness. Zapobieganie kurzajkom to również regularne wykonywanie badań cytologicznych, zwłaszcza w przypadku chorób miejsc intymnych. Niektóre rodzaje brodawek mogą być początkiem choroby nowotworowej, dlatego tak ważne jest – poza leczeniem – zapobieganie im.