Co powinno znaleźć się w apteczce sportowca lub trenera, aby zapewnić bezpieczeństwo i możliwość udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym podczas treningu? Gdzie najlepiej kupić taką apteczkę, aby mieć pewność, że będzie ona dobrze wyposażona? Sprawdź nasze porady! 

Każdy chyba zna powiedzenie, że sport to zdrowie. Poprawia ogólną wydolność i kondycję organizmu, wzmacnia mięśnie i kości oraz stawy, a także zwiększa liczbę produkowanych endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia. Nie oznacza to jednak oczywiście, że podczas treningów osoby uprawiające różne dyscypliny sportowe nie są narażone na różnego rodzaju kontuzje oraz urazy. Przy poprawnym wykonywaniu treningów i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas korzystania ze sprzętu sportowego, ryzyko kontuzji jest właściwie minimalne, jednak niestety czasami naprawdę trudno im zapobiec. Wtedy niezbędna będzie naprawdę dobrze wyposażona apteczka sportowa. 

Najważniejsze akcesoria w każdej apteczce sportowej

Dobrze wyposażona apteczka to taka, która pozwala nam przygotować się na każdą ewentualność. Oczywiście nie da się w niej upchnąć absolutnie wszystkiego i w przypadku poważnych urazów niezbędne jest wezwanie karetki, aby zajęła się ona raną lub kontuzją zawodnika, jednak warto naprawdę w tym zakresie zadbać o to, aby wszystkie najważniejsze elementy do pierwszej pomocy były pod ręką. Apteczka sportowa przydaje się zarówno podczas wyjazdów na zawody oraz zgrupowania, jak i podczas systematycznych treningów na świeżym powietrzu lub na hali. Powinna ona być pod opieką trenera lub innej wyznaczonej w tym celu osoby, ale warto, aby znajdowała się ona w znanym wszystkim miejscu, aby w razie potrzeby można było z niej skorzystać bez względu na to, kto dozna kontuzji. Bezpieczeństwo podczas ćwiczeń oraz treningów jest niezwykle istotne. Gracze powinni dbać o siebie samych oraz o siebie nawzajem, jednak nie zawsze można uniknąć kontuzji czy zranienia. W takiej sytuacji apteczka pod ręką jest niezbędna i pozwala uniknąć dużego zamieszania i wielu problemów. Zarówno zdrowotnych, jak i prawnych. 

Apteczka sportowa powinna być przede wszystkim tak przygotowana, aby można było z niej skorzystać w przypadku najczęściej spotykanych rodzajów kontuzji, takich jak stłuczenia, skręcenia oraz nadwyrężenia stawów czy mięśni w trakcie treningu. Powinny znajdować się w niej specjalne preparaty chłodzące, które przydadzą się na przykład w przypadku stłuczenia, które zaczyna puchnąć. W apteczce nie może zabraknąć także bandaży, które pozwolą na unieruchomienie kończyny, jeśli dojdzie do jej zwichnięcia lub będzie podejrzenie, że palec, noga lub ręka są złamane. Usztywnienie bandażem powinno być oczywiście tymczasowym rozwiązaniem, z każdą poważniejszą kontuzją należy zgłosić się do lekarza. W dobrze wyposażonej apteczce sportowej powinny znaleźć się także plastry oraz gazy i opatrunki jałowe oraz niejałowe. W apteczce muszą być także nożyczki, maść z antybiotykiem, środek do odkażania ran oraz maść na ukąszenia. To ostatnie jest przydatne szczególnie podczas wyjazdów i treningów na świeżym powietrzu przede wszystkim w okresie letnim. 

apteczka sportowa

Zawsze dbaj o to, aby apteczka na wyjazdy sportowe była dobrze skompletowana

Dobrze skompletowana apteczka jest niezwykle ważna. Podczas prowadzenia zajęć sportowych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, należy mieć ją koniecznie pod ręką. Jest to wymagane przez prawo, dlatego też dobrze wyposażona apteczka sportowa powinna znajdować się na hali, ale wtedy konieczne posiadanie jest do niej dostępu albo trener powinien posiadać swoją własną, dobrze wyposażoną apteczkę. Ta druga opcja jest o wiele bardziej praktyczna i wygodna. Wtedy nie tylko o wiele łatwiej można odnaleźć się w tym, co znajduje się wewnątrz apteczki, ale także można mieć stuprocentową pewność, że na pewno wszystko to, co potrzebne, będzie znajdować się w jej środku. Ponadto unikniemy problemów ze znalezieniem klucza do apteczki, a jego poszukiwanie niestety może znacznie opóźnić możliwość szybkiego i sprawnego udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. W dobrej jakości apteczkę sportową, która będzie wyposażona we wszystkie niezbędne elementy, można zaopatrzyć się w renomowanej hurtowni sportowej. Dostępne tam są zarówno apteczki, jak i torby medyczne, które mogą przydać się na wyjazdach.