Fizjoterapia jest nauką zajmującą się leczeniem metodami naturalnymi, które oparte są na różnych formach energii, znajdującej się w środowisku człowieka takich jak: ruch, bodźce kinetyczne, termiczne, elektryczne, mechaniczne, świetlne, a także chemiczne.

Usługi w ramach fizjoterapii mogą być świadczone tylko przez fizjoterapeutę, którego zadaniem jest dostarczenie organizmowi pacjenta konkretnych bodźców w celu przywrócenia, utrzymania i rozwijania jego zdolności ruchowych.

Jakie są zadania fizjoterapeuty?

Zadaniem fizjoterapeuty jest leczenie dysfunkcji układu mięśniowego, mięśniowo – szkieletowego, szkieletowego, oddechowego oraz sercowo – naczyniowego w ramach fizjoterapii kręgosłupa.

Pacjent kierowany jest do fizjoterapeuty najczęściej przez neurologów, reumatologów, ortopedów najczęściej po urazach wielonarządowych i złamaniach, z osteoporozą, ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, po udarze, uszkodzeniu rdzenia kręgowego, z astmą, stwardnieniem rozsianym, a także z bólami kręgosłupa oraz stawów. Fizjoterapeuta zajmuje się:

  • kinezyterapią, czyli gimnastyką leczniczą,
  • fizykoterapią,
  • masażem przede wszystkim leczniczym.

Kinezyterapia w leczeniu kręgosłupa

Zadaniem kinezyterapii jest leczenie ruchem, czyli gimnastyką leczniczą. Jej zadaniem jest między innymi wzmocnienie osłabionych mięśni, usprawnienie stawów i całego organizmu, aby przywrócić pacjentowi sprawność fizyczną lub przystosować osobę chorą do funkcjonowania z niepełnosprawnością.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń można leczyć wiele różnych dolegliwości nie tylko związanych z narządem ruchu. Kinezyterapię wykorzystuje się w rehabilitacji między innymi układu nerwowego, moczowego, oddechowego i sercowo – naczyniowego.

Na czym polegają ćwiczenia na kręgosłup realizowane podczas kinezyterapii?

Osoby doświadczające bólów kręgosłupa powinny uprawiać pływanie, które niezwykle korzystnie wpływa na kręgosłup. Natomiast w domu mogą z powodzeniem wykonywać ćwiczenia przygotowane przez fizjoterapeutę. Oto kilka ćwiczeń na kręgosłup, które każdy może wykonywać samodzielnie.

Mostek na kręgosłup

Ćwiczenie wykonuje się w pozycji leżącej na plecach. Nogi należy zgiąć w kolanach, a stopy przylegają do podłogi. Kolejnym ruchem jest wypychanie bioder ku górze, napinając jednocześnie mięśnie pośladków, pleców i brzucha. Ćwiczenia powtarza się 15 razy.

Koci grzbiet na kręgosłup

Wykonując ćwiczenie należy przybrać pozycję wyjściową, którym jest klęk podparty. Kolejnym ruchem jest wypychanie górnego odcinka kręgosłupa w górę, chowając jednocześnie głowę między ramiona. Ćwiczenie należy powtórzyć 15 razy.

Japoński ukłon na kręgosłup

Japoński ukłon przynosi natychmiastową ulgę w bólach kręgosłupa. Należy przybrać pozycję siedzącą na piętach, a ręce wyciągnąć do przodu, pochylając się jednocześnie powoli jak najdalej ku przodowi. W tej pozycji należy wytrzymać 15 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć podobnie jak poprzednie 15 razy.

fizjoterapia

Fizykoterapia w leczeniu dolegliwości kręgosłupa

W leczeniu dolegliwości kręgosłupa wykorzystuje się w ramach fizykoterapii:

  • Laser, którego lecznicze działanie promieniowania czerwonego i pasma podczerwieni, emitowanego przez głowicę lasera wykorzystuje się w bólach kręgosłupa i stawów, rwie kulszowej, chorobie zwyrodnieniowej stawów, dyskopatii, reumatoidalnym zapaleniu stawów, zespole bolesnego barku i łokcia i wielu innych chorobach. Zabieg trwa kilka minut, a pacjent i terapeuta  muszą  mieć założone specjalne okulary celem ochrony oczu przed promieniowaniem. Jest on bezbolesny. Promieniowanie laserowe stymuluje tkanki do poprawy mikrokrążenia, a tym samym redukcji obrzęków pourazowych tkanek  i wysięków zapalnych w stawach. Przyśpiesza gojenie ran i  owrzodzeń, stymuluje regenerację tkanek, łagodząc zapalenie i neuralgię. Można go stosować u pacjentów z implantami metalowymi.
  • Terapię ultradźwiekową, podczas której wykorzystuje się energię ultradźwięków emitowanych z głowicy, powodujących ruch falowy w tkankach. Efektem zabiegu jest masaż i pobudzenie tkanek do regeneracji. Ultradźwięki działają przeciwbólowo, zmniejszają napięcie mięśni, więzadeł i ścięgien, poprawiają ukrwienie i gojenie się tkanek. Zabieg trwa do 15 minut i jest bezbolesny. Polega na wykonywaniu przez terapeutę ruchów okrężnych po ciele pacjenta z zastosowaniem jako substancji sprzęgającej żelu lub maści przeciwbólowej i przeciwzapalnej. Wskazaniem do zastosowania terapii ultradźwiękami są: choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, zapalenia ścięgien, torebek stawowych, więzadeł, stany po złamaniach, naderwania tkanek miękkich, a także zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa.
  • Elektroterapię, polegająca na zastosowaniu elektrod ułożonych na skórze pacjenta, przez które płynie prąd. Do najpopularniejszych zabiegów w ramach elektroterapii należy: tens, działający silnie przeciwbólowo w stanach ostrych i przewlekłych, prąd galwaniczny stosowany przeciwbólowo i w leczeniu niedowładów mięśni i porażeń. W jonoforezie natomiast wykorzystuje się dodatkowo między anodą a katodą rozpuszczony w roztworze wodnym lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Prądy interferencyjne mają również właściwości przeciwbólowe i zmniejszające napięcie mięśni, regenerują także tkanki. Podobnie działają prądy diadynamiczne. Prądy Traeberta działają na układ nerwowy, powodując silny efekt przekrwienny i przeciwbólowy. Dwie elektrody układa się na kręgosłupie pacjenta. Stosuje się je w ostrych i przewlekłych bólach kręgosłupa, dyskopatii, nerwobólach, rwie kulszowej, udowej i ramiennej, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, niedowładach, porażeniach, zaniku mięśni.