Laseroterapia, czyli zastosowanie terapii światłem i promieniowania z zakresu światła widzialnego czerwonego oraz podczerwonego to jedna z bardziej popularnych i szeroko wykorzystywanych metod fizykoterapii.

Zależnie od dobranej długości fali światła możliwe jest wykorzystanie światła czerwonego R i podczerwonego IR może wspomagać w leczeniu dolegliwości bólowych, schorzeń mięśni i stawów, ale także leczenia powierzchownego ran, blizn i dolegliwości skórnych. Dlaczego metoda ta jest skuteczna, jakie są wskazania do jej stosowania i jak może przebiegać fizykoterapia z zastosowaniem lasera?

Laseroterapia – wskazania i przeciwwskazania

Zabiegi w ramach fizykoterapii z wykorzystaniem lasera mogą być stosowane w trakcie leczenia przewlekłych stanów zapalnych tkanek miękkich, stawów i tkanek okołostawowych, nerwobóli, obrzęków, reumatoidalnego zapalenia stawów, rwy kulszowej, a także zwichnięć, złamań, skręcenia stawów, krwiaków oraz zespołów przeciążeniowych narządu ruchu. Laseroterapii nie wykonuje się u:

  • kobiet w ciąży i karmiących piersią,
  • pacjentów posiadających rozrusznik serca,
  • osób ze stwierdzoną arytmią,
  • chorych na nowotwory,
  • pacjentów z atopowym zapaleniem skóry lub łuszczycą w fazie aktywnej,
  • pacjentów stosujących leki światło uczulające (np. retinoidy)
  • u osób cierpiących na epilepsję.

Lista przeciwwskazań nie jest kompletna, bo wiele przypadków traktuje się w przypadku fizykoterapii laserowej indywidualnie i decyzja o wykorzystaniu naświetlania powinna być podjęta po dokładnej konsultacji stanu pacjenta.

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu lasera w fizykoterapii należy wykluczyć przeciwwskazania do laseroterapii. Leczenie światłem czerwonym i podczerwonym jest skuteczne przy zachowaniu odpowiedniej regularności i powtarzalności zabiegów – pacjent powinien mieć świadomość, że efekty fizykoterapii laserowej mogą przychodzić stopniowo z czasem, a sama laseroterapia nie jest doraźnym środkiem eliminowania objawów dolegliwości.

Dlaczego laseroterapia jest skuteczna?

Naświetlanie miejsc zmienionych chorobowo z wykorzystaniem lasera pozwala na biostymulację komórek, pobudzając je do szybszej i bardziej efektywnej regeneracji. W zależności od długości fali światła czerwonego lub podczerwonego, a także obszaru w jaki celowana jest prowadzona fizykoterapia, zabiegi z wykorzystaniem lasera mogą celować w gojenie widocznych ran, uśmierzać ból, działać przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. O ile laser może być wykorzystywany w medycynie do niszczenia komórek, specyficzne zastosowanie odpowiedniego światła w fizykoterapii daje zupełnie odwrotne, pobudzające działanie.

Ważną cechą laseroterapii stosowanej w celu pobudzania komórek i ich regeneracji jest zastosowanie jednej, określonej częstotliwości oraz długości fali światła czerwonego lub podczerwonego (tzw. monochromatyczność promieniowania). Warunkiem koniecznym do osiągnięcia oczekiwanych efektów leczenia jest opracowanie właściwych parametrów wiązki lasera i precyzyjnego dostosowania mocy i gęstości przekazywanej energii.

laseroterapia

Jak może przebiegać stosowanie lasera w fizykoterapii?

Przebieg zabiegów z wykorzystaniem lasera będzie zależny od celu stosowania terapii oraz powierzchni poddawanej naświetlaniu – laseroterapia może być zarówno formą leczenia punktowego, jak i celować w większe obszary ciała. Pojedynczy zabieg trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut, wydłużając się przy potrzebie naświetlenia większych powierzchni ciała. Skuteczność wykorzystania laserów w fizykoterapii przypisuje się jednak nie pojedynczym, trwającym dłużej zabiegom, a regularności i powtarzalność zabiegów – pojedyncza seria może obejmować od 5-15 zabiegów powtarzanych zwykle co drugi dzień lub codziennie.

Serie mogą być powtarzane nawet kilka razy w roku, szczególnie u pacjentów cierpiących na przewlekłe zmiany i schorzenia, u których laseroterapia przynosi dobre efekty. Jeśli laser ma być zastosowany do pobudzania regeneracji komórek przy zmianach skórnych (np. trudno gojących się ranach czy bliznach), długość terapii i liczba przeprowadzanych serii będzie zależna przede wszystkim od widocznej poprawy kondycji skóry.

Zastosowanie lasera w fizykoterapii nie stanowi wyłącznej metody leczenia kontuzji, urazów czy przewlekłych schorzeń i zwykle wykorzystywana jest jako jeden z elementów kompleksowej fizjoterapii celującej w przywrócenie sprawności ruchowej pacjenta. Z uwagi na możliwości, jakie oferuje naświetlanie światłem czerwonym lub podczerwonym miejsc zmienionych chorobowo, laseroterapia może być solidnym wsparciem dla leczenia farmakologicznego oraz tradycyjnej terapii manualnej.

W ramach poszerzania wiedzy o metodach laseroterapii, zapraszamy również do przeczytania artykuły o działaniu Lampy Sollux. (źródło: porada.edu.pl)