Myśląc „truskawka”, z pewnością masz przed oczami któryś z następujących obrazów: lato. Wakacje. Ciepło. Czerwone, kuliste owoce. Niewielki krzaczek uginający się pod ciężarem truskawek. Pierogi. Z truskawkami, oczywiście.
A czy pomyślałeś o owocach białych na zewnątrz, ale czerwonych w środku, będących jednocześnie jak najbardziej truskawkami? Albo o takich swobodnie zwisających z zawieszonej na tarasie doniczki? Albo o takich owocujących sobie w najlepsze, gdy za oknem lecą liście z drzew, a z nieba deszcz? Pewnie nie! Truskawki posiadają wiele ciekawych odmian, które nie są jeszcze zbyt powszechnie hodowane, jednak z roku na rok zyskują na popularności.
Truskawkoananas, czyli truskawka ananasowa
Ta odmiana truskawki, nazywana także białą truskawką, charakteryzuje się bardzo specyficznym wyglądem – jest, jak można się domyślić, biała! Jedynie jej wnętrze oraz nasionka występujące na powierzchni są czerwonego koloru. Jest to prawdziwy rarytas nie tylko wśród truskawek, ale wśród owoców w ogóle.
Posiada bardzo delikatną skórkę, na powierzchni której znajdują się równie delikatne pestki. Smak takiej truskawki jest tak samo oryginalny jak jej wygląd. Nie przypomina ona starej, dobrej, lekko słodkiej i lekko kwaśnej truskawki, na myśl przywodzi raczej skojarzenia z egzotycznymi, pochodzącymi z najodleglejszych zakątków świata owocami.
W smaku czuć wyraźnie ananasa, ale coś jeszcze, coś bardziej nieuchwytnego i oryginalnego… Poza tymi oczywistymi różnicami natury organoleptycznej, truskawka ananasowa nie różni sie zbytnio od tradycyjnej truskawki. Uprawia się je identycznie, rosną tak samo, na krzaczku, rozmnażają się za pomocą rozłóg. Nuda. Należy jednak pamiętać, że truskawka ananasowa nie pojawiła się w wyniku zmieszania truskawki z ananasem (wtedy owoc, o ile w ogóle by powstał, musiałby wyglądać co najmniej dziwnie), a poprzez połączenie dwóch gatunków poziomek, czyli tak, jak zdecydowana większość odmian truskawek.
Interesująca truskawka pnąca
Truskawka pnąca wydaje się być interesująca z przynajmniej dwóch powodów. Bez wątpienia zwisające z doniczki pędy i owoce truskawki podwieszone pod sufitem balkonu lub w ogrodzie stanowią całkiem oryginalną i pomysłową ozdobę.
Dodatkowo, truskawki pnące słyną z tego, że owocują bardzo obficie, niekiedy bardziej niż tradycyjne rodzaje hodowlane. Jako kolejną zaletę można dopisać brak bólu kolan od klęczenia przy zrywaniu owoców – aby najeść się pysznych truskawek, nie trzeba się będzie nawet schylić.
Gdy wolisz, żeby zamiast zwisać truskawki wdzięcznie się pięły – mówisz, masz. Wystarczy tylko umiejętnie pokierować pędy rośliny wzdłuż, na przykład, perforowanej ściany w altanie, delikatnie zahaczając je o powierzchnię, po której mają się pnąć. Należy pamiętać o tym, ze truskawka sama z siebie nagle nie stanie się winoroślą oplatającą wszystko co znajdzie na swojej drodze, tylko trzeba jej w tym nieco pomóc, na przykład delikatnie przywiązując pnącza do fragmentu ogrodzenia.
Truskawki na jesienną słotę
Kiedy smucisz się na myśl, że świeże truskawki można jeść tylko, mniej więcej, od połowy maja do końca lipca, oto nadchodzi pocieszenie – tak zwane odmiany powtarzające. Do takich odmian zalicza się między innymi Ostara, pochodząca z Holandii. Ta holenderska spryciula nie dość, że obdarza świat pysznymi owocami już na wiosnę, to ponownie dzieli się nimi w połowie lipca, aż do jesieni – a konkretnie do momentu, kiedy zaczną się pierwsze przymrozki. Czy może być coś lepszego niż prawie cały rok ze świeżymi truskawkami?
Inne ciekawe odmiany truskawek to na przykład:
- Polka
- Korona
- Senga Sengana
- Clery
- Africa
- Sibilla
Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem powyższych odmian, zapraszamy na stronę polskiego producenta Top Plant – sadzonki-truskawek.eu