Dzieci o wiele szybciej niż dorośli uczą się tego, co dla nich nowe. Niezależnie od tego czy chodzi o język obcy, naukę pływania, czy sztuki walki. Wszystko, czego zaczniemy uczyć malca – przyniesie o wiele szybsze i lepsze efekty, niż w przypadku osoby dorosłej. Co więcej, są takie dziedziny, które jak nic innego – kształtują ludzki charakter. Przyswajane od małego wpływają na zdrowie, poczucie własnej wartości i wiele innych kwestii. Doskonale wiedzą o tym współczesne placówki. Zarówno szkoły, jak i przedszkola, a nawet żłobki. Proponują swoim podopiecznym zajęcia dodatkowe, kółka zainteresowań i możliwości aktywnego spędzania czasu. Tak, by w dzieciach kształtować to, co najlepsze. Przykładem może być regularny trening aikido.

Aikido – zdrowie, relaks i lepsze wyniki w nauce

Prywatne, sportowe przedszkole, które wprowadziło zajęcia aikido dla dzieci z pewnością będzie oblegane, warto więc zapisać dziecko odpowiednio wcześniej na treningi. W placówce do wyboru pozostaje również nauka pływania lub zajęcia szachowe. Koncentrując się jednak na tej dyscyplinie sportu, warto pochylić się nad jej największymi zaletami – umiejętnościami, które rozwija u dzieci.

Aikido, to przede wszystkim naturalne formy ruchowe. A to oznacza, że praktykujące je dziecko ćwiczy kondycję, poczucie równowagi i siły. Sport, to zdrowie. A nawyk jego uprawiania od najmłodszych lat z pewnością na tyle się zakorzeni, że już pozostanie z malcem na zawsze. Poza tym, aikido to również relaks. Wiele ruchów jest tutaj określanych mianem relaksacyjnych. Sprawiających satysfakcję, a także całkowite poczucie odprężenia. Dziecko, które na co dzień jest wypoczęte i rozluźnione, lepiej radzi sobie w szkole i w przedszkolu. Osiąga lepsze wyniki w nauce i potrafi rozładowywać gromadzący się w nim stres.

Warto zaznaczyć, że aikido to sport w którym kładzie się nacisk zarówno na rywalizację, jak i współpracę. A to oznacza, że dziecko uczy się nawiązywania relacji w grupie rówieśniczej, ale także wytrwałości, systematyczności i konsekwencji. Ta dziedzina kształtuje jego charakter. Można powiedzieć, że także indywidualność. Nie patrząc na innych, każdy może tu ćwiczyć w dowolny, odpowiadający tylko jemu sposób. Rytm i zakres ćwiczeń uzależniony jest bowiem od poziomu danego dziecka. A jak wiadomo aktywne dziecko ma szansę osiągnąc lepsze wyniki w nauce.

pojedynek aikido

Aikido – samoobrona i ćwiczenie charakteru

Aikido, to również samoobrona. Oparta na wartościach samurajskich, dlatego nie kojarząca się z przemocą czy agresją. Choć z jego pomocą można odeprzeć atak, to należy mieć na uwadze, że chodzi tu raczej o dokładność, a nie siłę. Zajęcia są więc dla dzieci w pełni bezpieczne. W przypadku gdyby jednak, ktoś je zaczepił – są w stanie się obronić. A to bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach.

Z kolei kształtowanie charakteru, to pewnie jedna z najważniejszych zalet aikido. Dyscyplina, wytrwałość, konsekwencja, a także szacunek do innych – właśnie tego uczą się mali zawodnicy. Przy czym szacunek zarówno do kolegów, jak i trenera, to podstawa. W aikido liczy się bowiem samodyscyplina i pokora. Chodzi o to, by nikt nie obrastał w piórka i nie miał zbyt dużego ego.

Jak widać psycho-fizyczny rozwój dziecka, dzięki aikido jest w stanie przebiec wręcz wzorowo. Początkowe treningi wdrożone już w wieku kilku lat, to pewnie najlepsze, co możemy mu zaoferować, warto wobec tego wybrać przedszkole sportowe, językowe, które daje nam taką możliwość.