W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o leczeniu uzależnień wśród osób młodych i dzieci. Nałogi u dorosłych są czymś tak popularnym, że stały się jakby normą, z którą społeczeństwo przestało odpowiednio walczyć.
Przecież wiele ludzi widząc starszego, pijanego mężczyznę, siedzącego pod sklepem z wódką ucieka od niego jak najdalej, zamiast mu pomóc.
Ktoś mógłby powiedzieć, że to rodzina i bliscy powinni jakoś zareagować, jednak najczęściej takie starsze osoby nie mają już nikogo. Wiadomo, że podchodzenie do obcej osoby, która ma problem ze sobą, nie jest czymś wskazanym, natomiast jeśli to nasz sąsiad czy osoba, którą często widujemy, jest nałogowcem, to pomoc jej będzie nieoceniona.
Jak można pomóc?
W tym wypadku z pomocą powinny przyjść specjalne służby i organizacje, które pomogłyby w walce o lepsze życie, nie tylko człowieka uzależnionego od alkoholu, ale też owładniętego wszelakimi innymi nałogami.
Bardzo często jest tak, że osoby dorosłe niechętnie przyjmują do wiadomości, iż mają jakiś problem ze sobą, wypierają to z pamięci i najczęściej kłócą się osobami, które zwracają jej uwagę. W tym wypadku ważna jest nieustanna próba dotarcia do osoby uzależnionej, ciągłe wsparcie i nakłanianie jej do walki o lepsze życie.
Gdzie szukać pomocy?
W przypadku młodych osób podjęcie leczenia jest łatwiejsze, ponieważ korzystają oni z pomocy szkolnych psychologów i psychoterapeutów. Natomiast dla dorosłych jednym z najbardziej dostępnych miejsc leczenia jest ośrodek terapii uzależnień.
W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że to swego rodzaju szpital psychiatryczny, przez co osoby uzależnione niechętnie chcą się tam wybrać. Takie ośrodki są jednak pełne specjalistów mających doświadczenie w pracy z różnymi osobami, przez co są oni w stanie lepiej i efektywniej pomóc nawet starszym osobom.
Podjęcie leczenia
Terapia ludzi starszych jest już dużo trudniejsza przez wieloletnie przyzwyczajenia, z których ciężko jest zrezygnować i choć często chcą oni podejmować walkę o lepsze życie to nie są w stanie zmienić tego co praktykują przez nawet kilkadziesiąt lat.
Dla tych osób pomoc doświadczonych specjalistów jest nieoceniona. Dobrze jeśli również oni mają wieloletni staż w pracy osobami starszymi, ponieważ ludzie młodsi nie do końca są w stanie postawić się na miejscu starszego człowieka i lepiej zrozumieć jego problemy.
Jak wspierać osoby uzależnione?
Ludzie starsi są też nieraz bardzo samotni i otrzymanie wsparcia bliskich, które jest wyjątkowo potrzebne w walce z nałogiem, nie jest możliwe. Można temu jednak zaradzić, ponieważ w ośrodkach terapii uzależnień organizowane są nie tylko indywidualne sesje z terapeutą, ale także spotkania grupy wsparcia. Dzięki nim osoba uzależniona może dzielić się swoimi emocjami czy drobnymi sukcesami na forum, a także czerpać siłę historii innych ludzi.
Jak znaleźć pomoc?
Problemem w leczeniu nałogów osób starszych może być to, że nie za bardzo wiedzą oni gdzie mają szukać pomocy. To właśnie najbliżsi powinni pomóc wejść na drogę do lepszego życia jednak jeśli ich brakuje, to warto jest szukać wszelakich informacji o pomocy osobom uzależnionym w gazetach czy nawet w Internecie.
Właśnie to szukanie pomocy jest pierwszym i najważniejszym krokiem w walce o wyjście z nałogu. Wiadomo, że nie każda starsza osoba jest w stanie znaleźć sobie ot tak wszystko w sieci, natomiast warto wiedzieć, że nie jest to nic trudnego.
Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazy takie jak: „Gdzie leczyć uzależnienia w Gdańsku?”, „Jak wyleczyć alkoholizm?”, „Leczenie uzależnień we Wrocławiu” itd. Dzięki temu ukaże się na pewno wiele stron nie tylko z poradami, jak radzić sobie z nałogiem, ale także z kontaktami do specjalistów. Później wystarczy już tylko zadzwonić i wraz z terapeutycznym wsparciem iść po drodze ku lepszemu życiu.