Urazy narządu ruchu przyczyniają się do ograniczenia codziennej sprawności pacjentów, dlatego tak duże znaczenie ma ich wczesna diagnostyka. Czym są urazy narządów ruchu i w jaki sposób je diagnozować? Zapraszamy do lektury.

Jakie są najczęstsze urazy narządów ruchu?

Najpopularniejsze urazy narządów ruchu obejmują zwichnięcia, stłuczenia i złamania.

Stłuczenia

Najczęściej dochodzi do stłuczeń, które pojawiają się w sytuacjach związanych z wszelkiego rodzaju upadkami i uderzeniami. Ich cechami charakterystycznymi są:

  • Uszkodzenie tkanek miękkich, położonych w pobliżu stawu, a w cięższych przypadkach może dojść nawet do stłuczenia stawu.
  • Częstym skutkiem ubocznym są podskórne wylewy krwi, które znamy jako siniaki.

Skręcenia

W dalszej kolejności mamy do czynienia ze skręceniami, które pojawiają się, gdy wykonamy ruch wykraczający poza możliwości ruchowe stawu, a następnie ze zwichnięciami, charakteryzującymi się rozerwaniem więzadeł, czemu nierzadko towarzyszy przemieszczenie powierzchni stawowej.

Złamania

Najbardziej zaawansowanym przykładem urazu narządów ruchu jest złamanie, które może być przemieszczone lub nieprzemieszczone. W przypadku złamania z przemieszczeniem kość złamana ulega przesunięciu, naruszając tym samym oś kończyny i stwarzając ryzyko powstania kolejnych urazów. Leczenie polega na nastawieniu i usztywnieniu np. poprzez gips w znieczuleniu ogólnym.

W jaki sposób diagnozować urazy narządu ruchu?

O ile z mniejszymi stłuczeniami na ogół nie idziemy od razu do lekarza, choć czasem byłoby to dobrym rozwiązaniem, o tyle już zwichnięcia, skręcenia i złamania jak najbardziej wymagają odpowiedniej diagnostyki i leczenia.

Jedną z metod diagnostycznych jest traumatologia, stanowiąca dziedzinę bardzo blisko powiązaną z ortopedią. Zakres działania traumatologa jest wyjątkowo szeroki, a do tego może obejmować osoby w każdym wieku, od noworodków, aż po osoby starsze.

Kolejną metodą jest wykonywanie badania ultrasonograficznego, określanego również jako USG. Jest to wyjątkowo bezpieczne, a do tego całkowicie nieinwazyjne badanie, umożliwiające wykrycie zaburzeń występujących w układzie mięśniowo-szkieletowym.

USG narządu ruchu – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Podczas badania lekarz ma możliwość obejrzeć tkanki miękkie i określić, czy nie pojawiły się na nich zmiany patologiczne, sugerujące konieczność zastosowania odpowiedniego leczenia. Do tego dzięki badaniu USG możliwa jest ocena stawów, ciał wolnych, a także znajdujących się w pobliżu węzłów chłonnych. Najczęściej badane w ramach USG narządu ruchu są kolana, stawy skokowe, a także biodra.

Do tego USG narządów ruchu może być przeprowadzone w sposób dynamiczny. Poprzez zmiany pozycji lekarz ma możliwość dokładnego obejrzenia np. struktur więzadeł w kolanie, a także ocenić, jak poszczególne struktury zachowują się w trakcie wykonania ruchu, co zapewnia dużo pełniejszy obraz i umożliwia dobranie odpowiedniego sposobu leczenia. Ma to swoje zastosowanie w fizjoterapii, co pomaga znacznie przyspieszyć całość rehabilitacji.

Jak przebiega dynamiczne badanie USG?

Na początku lekarz wskazuje pacjentowi, w jakiej pozycji ma on się ułożyć do badania. Następnie badana część ciała pokrywana jest specjalnym żelem, a lekarz przechodzi do badania za pomocą specjalnej głowicy, przesyłającej obraz do monitora.

Nie ma zatem zasadniczych różnic pomiędzy USG klasycznym i dynamicznym, z tym wyjątkiem, że lekarz może prosić w czasie badania o kilkukrotną zmianę pozycji, by dzięki temu lepiej zbadać nieprawidłowość, jaka zachodzi podczas wykonywania określonych ruchów.

usg narządu ruchu

USG narządu ruchu – przeciwwskazania

Mimo że USG pomaga w diagnostyce wyjątkowo szerokiego spektrum chorób i dolegliwości, istnieje kilka przeciwwskazań, w wyniku których badania przeprowadzić nie można. Zalicza się do nich:

  • uszkodzenia kości,
  • grypa, przeziębienie i inne rodzaje infekcji,
  • oparzenia w miejscu badania,
  • otwarte rany,
  • czas świeżo po złamaniu, ze względu na ból podczas badania. 

Ostatnie przeciwwskazanie jest jednak dosyć dyskusyjne, jako że na USG narządu ruchu nierzadko zgłaszamy się właśnie z bólem. Badanie samo w sobie jest bezbolesne, jednak ze względu na przyczynę, z którą się na nie zgłaszasz, możesz mimo wszystko odczuwać ból. W związku z tym lekarz ustala indywidualnie, czy w danym przypadku możliwe jest wykonanie badania USG, czy też konieczne jest wykonanie np. zdjęcia rentgenowskiego.