Wiele osób zmagających się z różnymi schorzeniami sięga bardzo często po leki lub inne tego typu rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele innych sposobów na to, aby radzić sobie z różnymi dolegliwościami.
Jednym z takich rozwiązań jest leczenie przy pomocy ciepła. Sami często nieświadomie stosujemy tę technikę, np. podczas przeziębienia pijąc gorącą herbatę, biorąc ciepły prysznic i wygrzewając się w łóżku.
Ciepło pozwala skutecznie walczyć z różnymi chorobami, dolegliwościami bólowymi i innymi schorzeniami. Obecnie terapia ciepłem to często profesjonalne zabiegi, podczas których używa się specjalistycznych urządzeń generujących ciepło. Działa to na nasz organizm relaksująco, leczniczo, łagodząco i kojąco przez to tego typu metody leczenia są obecnie tak popularnie i skutecznie.
Czym jest leczenie ciepłem?
Leczenie ciepłem (ciepłolecznictwo) polega na stosowaniu różnego rodzaju urządzeń i metod dostarczających ciepło do naszego organizmu lub wybranych jego fragmentów i tkanek w celu relaksacji oraz leczenia chorób i różnych dysfunkcji. Terapia ta może być świetną alternatywą leczenia różnego rodzaju dolegliwości, co wielu osobom pozwoli odstawić lekarstwa, bez których wcześniej nie mogłyby prawidłowo funkcjonować.
Ogrzewanie tkanek znajdujących się głęboko pod skórą, doprowadza do rozszerzenia się naczyń krwionośnych, co bezpośrednio wpływa na szybkość i sprawność krążenia krwi oraz poprawia jej dopływ do poszczególnych narządów wewnętrznych. W taki sposób można uzyskać działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz relaksujące i obniżające napięcie mięśniowe.
Dodatkowo ciepło wpływa również na zwiększenie ruchomości stawowej poprzez wzrost lepkości mazi znajdującej się w stawach, poprawia elastyczność tkanki kolagenowej, pobudza krążenie oraz przemianę materii, przyspiesza gojenie ran powierzchniowych, ma działanie antybakteryjne oraz przeciwwirusowe, a także odpręża, uspokaja i pozwala pozbyć się całego stresu, co ma bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i stan psychiczny.
Jakie schorzenia można leczyć ciepłem?
Zabiegi cieplne bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm. Będą one także znakomitą terapią dla osób zmagających się z takimi dolegliwościami jak:
- zwyrodnienie stawów,
- schorzenia reumatoidalne,
- zapalenia pochewek ścięgnistych i torebek stawowych,
- zaburzenia centralnej regulacji bólu,
- uszkodzenia urazowe, stłuczenia, krwiaki,
- bóle kręgosłupa (krzyż, odcinek szyjny, rwa kulszowa),
- zespół bolesnego barku,
- przewlekłe zapalenia ścięgien, mięśni, stawów i nerwów,
- nerwobóle,
- przykurcze mięśniowe,
- porażenie nerwu twarzowego,
- dna moczanowa o charakterze przewlekłym,
- choroby układu pokarmowego,
- choroby układu krążenia,
- otyłość.
Ponadto terapia ciepłem sprawdzi się znakomicie również w przypadku np. sportowców. Ciepło pobudza krążenie, a tym samym przyspiesza regenerację zmęczonych mięśni po treningu.
Jak wygląda zabieg leczenia ciepłem?
Zabiegi leczenia ciepłem polegają na wystawieniu danego fragmentu ciała lub całego ciała na działanie ciepła generowanego przez różnego rodzaju urządzenia. Jedną z najskuteczniejszych i najnowocześniejszych metod ciepłolecznictwa jest stosowanie kabin parowych, które pozwalają na realizację zabiegu w komfortowej pozycji (leżącej lub siedzącej). Konstrukcja takiej kabiny jest zaprojektowana w taki sposób, aby głowa osoby z niej korzystającej znajdowała się na zewnątrz. Reszta ciała wystawiona jest na temperaturę dochodzącą do 34 – 42 stopni Celsjusza, która wzrasta stopniowo podczas trwania całego zabiegu.
Ciepło oraz para wodna wpływają na organizm odprężająco i mobilizują go do regeneracji oraz zwalczania różnego rodzaju dolegliwości.
Cały zabieg trwa zazwyczaj od 10 do 40 min i po jego zakończeniu następuje kilku minutowy okres aklimatyzacji.
Efekty terapii ciepłem
Podczas choroby reakcją obronną organizmu jest bardzo często gorączka, czyli podniesienie temperatury ciała ponad normę przewidzianą dla zdrowego człowieka. Proces ten ma na celu wspomaganie organizmu w zwalczaniu dolegliwości i przyspieszenie jego regeneracji.
Zabiegi leczenia ciepłem mają podobne działanie. Efekty takie jak odprężenie, relaks, rozluźnienie mięśni, poprawa samopoczucia i zwalczanie dolegliwości bólowych po ich zastosowaniu widoczne są praktycznie od razu. Jednak, aby efekt ten pozostał na dłużej i aby skutecznie wspomóc nasz organizm w walce z przewlekłymi chorobami, bardzo ważne jest regularne korzystanie z terapii ciepłem.