Obrzezanie jest zabiegiem kojarzonym przede wszystkim z religijnym i kulturowym rytuałem, choć w rzeczywistości przeprowadzane jest najczęściej w celu leczenia stulejki. To właśnie w ostatnim z przypadków zabieg taki jest konieczny, a sama dolegliwość objawia się bólem i pieczeniem spowodowanym niemożliwością odsunięcia napletka z żołędzi. Na czym polega zabieg obrzezania, kiedy jest wykonywany i jakie objawy powinny skłonić do wizyty u urologa i wykonania zabiegu?
Na czym polega obrzezanie?
Zabieg obrzezania jest stosunkowo łatwą i szybką procedurą chirurgiczną mającą na celu całkowite usunięcie napletka. Zabieg taki jest wymagany w ciężkich przypadkach stulejki, kiedy napletek nie może zsunąć się z żołędzi penisa z powodu zbyt wąskiego otworu. Zablokowanie się napletka nie tylko utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny i sprzyja rozwijaniu się bakterii oraz stanów zapalnych, ale też jest niezwykle bolesne w przypadku konieczności odsunięcia się napletka np. podczas stosunków seksualnych.
W trakcie obrzezania, po usunięciu napletka pozostałą jego część przyszywa się do żołędzi. Sam zabieg może trwać ok. 30 minut, a rekonwalescencja po zabiegu trwa ok. 10 dni i wymaga stosowania przepisanych przez urologa maści i antybiotyków. Trzeba zadbać też o zmienianie opatrunku i utrzymywanie odpowiedniej higieny w celu uniknięcia rozwinięcia się stanów zapalnych w gojącej się ranie. Samo gojenie się ran może zająć nawet 3-4 tygodnie, choć jeśli pacjent czuje się dobrze, już po dwóch tygodniach od zabiegu może powrócić do aktywności seksualnej.
Jakie objawy powinny niepokoić – kiedy obrzezanie jest konieczne?
Obrzezanie jest konieczne w przypadku stulejki, której nie można w stu procentach skutecznie wyleczyć z pomocą maści sterydowych czy innych rozwiązań farmakologicznych. Mniej inwazyjne metody stosuje się najczęściej u dzieci, u których widać pierwsze problemy z odsuwaniem napletka, ale u których stulejka wynika jeszcze z naturalnej fizjologii i może zostać odwrócona. Dla dzieci starszych oraz dorosłych obrzezanie będzie jedynym skutecznym rozwiązaniem, choć nie zawsze konieczne jest całkowite usunięcie napletka – zdarza się, że pierwszym krokiem jest operacyjne poszerzenie otworu, które w niektórych przypadkach okazuje się wystarczającym rozwiązaniem.
Obrzezanie to zabieg wskazany także w przypadku zapalenia żołędzi lub deformacji w obrębie samego napletka. Jeśli skóra jest za długa, zbyt luźna lub pojawia się problem zbyt krótkiego wędzidełka napletkowego, obrzezanie będzie rozwiązaniem nie tylko estetycznym, ale i higienicznym. Wymienione schorzenia mogą wiązać się z problemami w funkcjonowaniu układu moczowego, a także odczuwanym pieczeniem, swędzeniem, bólem oraz krwawieniem podczas oddawania moczu.
Jakie dolegliwości powinny skłonić do wizyty u urologa? Przede wszystkim nietrzymanie moczu, nieprzemijające uczucie parcia na pęcherz, ból, swędzenie i pieczenie cewki moczowej, widoczny obrzęk, zaczerwienienie i inne zmiany w wyglądzie prącia lub jąder, ból podbrzusza, bóle dolnej części pleców, a nawet puchnięcie nóg. W przypadku wystąpienia wymienionych objawów, klinika CM 1look zaleca wykonanie obrzezania – zabiegu usuwania stulejki – u prywatnego urologa we Wrocławiu. Nie należy zwlekać z tą decyzją, ponieważ im szybciej zostanie podjęta, tym prędzej będzie możliwe pozbycie się problemu, zmniejszając tym samym ryzyko dodatkowych powikłań.
Nie zwlekaj z wizytą u urologa
Bolesne oddawanie moczu, bóle podczas stosunków seksualnych, czy problemy z utrzymaniem higieny z powodu bólu przy odsuwaniu napletka, to wyraźne powody do wizyty u urologa. Z tą nie można zwlekać, bo każde tego typu zaniedbanie może prowadzić do rozwijania się stanów zapalnych i infekcji prowadzących do jeszcze bardziej bolesnych powikłań. Nawet w pełni sprawny napletek sprzyja gromadzeniu się martwego naskórka, resztek moczu oraz nasienia, dlatego przez wielu lekarzy zabieg obrzezania uważany jest za korzystny także z higienicznego punktu widzenia.
Poddając się zabiegowi obrzezania, zmniejszasz ryzyko wystąpienia bolesnych stanów zapalnych prowadzących nawet do gromadzenia się wydzieliny ropnej, a także szans wystąpienia raka prącia czy wywołania infekcji u swojej partnerki seksualnej. Zdrowie narządów płciowych jest bardzo ważne, a sama wizyta u urologa nie powinna być powodem do wstydu.