Karboksyterapia to zabieg, który zaliczany jest do najbardziej bezpiecznych oraz skutecznych w zakresie medycyny estetycznej oraz w kosmetologii
Terapia medyczna nazywana karboksyterapią, polega na wykorzystaniu dwutlenku węgla w przypadku nawracających i uciążliwych problemów skórnych. Wprowadzanie podskórne dwutlenku węgla odbywa się za pomocą bardzo cienkich igieł. Zabieg polega na śródskórnym wprowadzeniu dwutlenku węgla, który jest obojętny dla naszego organizmu i nie powoduje żadnych powikłań.
Zabieg ten jest bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Ze względu na szerokie zastosowanie, karboksyterapię można przeprowadzać u osób od 10 roku życia. Warto wiedzieć, że działanie dwutlenku węgla w medycynie nie skupia się jedynie na odmłodzeniu skóry. Dzięki karboksyterapii możliwe jest pozbycie się pooperacyjnych blizn lub skutków choroby/ wypadku. Należy jednak pamiętać, że nie każdy może poddać się temu zabiegowi. Istnieją wyróżnione przypadki, w których pacjent nie może poddać się temu zabiegowi. Poniżej przedstawiamy wskazania i przeciwwskazania do odbycia zbiegu karboksyterapii.
Karboksyterapia – wskazania
Istnieje wiele wskazań, dla których pacjentkom (lub też pacjentom) zalecane jest odbycie zabiegu karboksyterapii. Pierwszym i najważniejszym z nich jest cellulit. Pomarańczowa skórka jest nieatrakcyjna i wiele kobiet cierpi z jej powodu. Obok cellulitu można wyróżnić problem rozstępów. Karboksyterapia jest idealna w przypadku pozbywania się nadmiaru tkanki tłuszczowej nagromadzonej w skórze. Dwutlenkiem węgla można usunąć zmarszczki, nieładne worki lub cienie pod oczami.
Wskazaniem do karboksyterapii może być również łysienie oraz wiotkość skóry. Na zabieg ten często decydują się kobiety po porodzie. Ze względu na właściwości dwutlenku węgla, zabieg ten stosuje się przy rewitalizacji skóry. Osoby, które mają zniszczoną skórę dłoni z różnych powodów, również mogą poddać się zabiegowi karboksyterapii.
Przeciwwskazania do karboksyterapii
Pomimo wciąż rosnącej popularności zabiegu, istnieje wiele czynników, które mogą nas wyeliminować z wzięcia udziału w zabiegu. Karboksyterapii nie można przeprowadzać, jeśli cierpimy na ostrą niewydolność serca lub jesteśmy po zawale. Innym, bardzo ważnym przeciwwskazaniem jest niewydolność nerek. Pacjenci cierpiący na choroby płuc, epilepsję oraz problemy z ciśnieniem krwi, również nie mogą skorzystać z zabiegu.
Najczęściej, przeciwwskazania dotyczą chronicznych chorób. Do przeciwwskazań zalicza się również niebezpieczną chorobę krwi – hemofilię, cukrzycę oraz poikilodermię. Pacjenci chorujący na nowotwór i będący w trakcie przeprowadzania chemioterapii także nie kwalifikują się do odbycia zabiegu.
Nie tylko ciężkie i przewlekłe choroby mogą nas wyeliminować. Zabieg karboksyterapii nie może zostać przeprowadzony w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących. Trądzik różowaty, zakażenia bakteryjne oraz infekcje wirusowe skóry również zalicza się do przeciwwskazań.
Powyżej opisane wskazania oraz przeciwwskazania mają za zadanie wyeliminować lub zakwalifikować pacjenta do zabiegu. Chcąc odbyć zabieg karboksyterapii, musimy być szczerzy w lekarzem i powiadomić go o wszystkich chorobach na jakie cierpimy. Ukrywanie chorób może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia i życia. Karboksyterapia jest jednym z najlepszych istniejących zabiegów w medycynie estetycznej. Lekarze jednak, kierując się zdrowiem oraz bezpieczeństwem swoich pacjentów, nie zawsze będą mogli zakwalifikować go do zabiegu.
Przed udaniem się na konsultację do salonu kosmetycznego, warto zapoznać się z wyżej wymienionymi zasadami.
Profesjonalny zabieg karboksyterapii przeprowadzany jest w klinice medycyny estetycznej Top Laser w Koszalinie.