Miód to jeden z najbardziej rozpoznawalnych, zdrowych, naturalnie słodkich i powszechnie lubianych produktów, którego właściwości uznawano za dobroczynne już tysiące lat temu. Wzmacnia serce, koi nerwy, wspomaga odporność i posiada właściwości antybakteryjne. O jego właściwościach leczniczych, odżywczych i kosmetycznych słyszy się w ostatnich latach wiele, ale tuż obok całego szeregu zalet pojawia się też wiele pytań. Jaki miód wybrać? Czy każdy gatunek miodu ma te same właściwości? Jak odróżnić mód prawdziwy od sztucznego i dlaczego warto postawić na ten pierwszy?
Miód sztuczny, a miód prawdziwy – podstawowe różnice
O tym, jaki miód wybieramy ze sklepowej półki najczęściej decyduje cena. Ta niestety, najkorzystniej wypada jednak w przypadku miodów sztucznych, czyli tych wytworzonych na bazie sacharozy. Choć oczywiście obydwa warianty miodu mogą być wytwarzane przez pszczoły, ale tylko jeden z nich jest korzystny dla zdrowia człowieka i przejawia właściwości, o których tak często mówi się w kontekście miodu.
Miód naturalny niczym, poza zbliżonymi walorami smakowymi, nie przypomina miodu sztucznego. Przede wszystkim ten pierwszy jest znacznie bogatszy już pod względem składu chemicznego. Znajdziemy w nim przede wszystkim najlepiej przyswajalną przez organizm glukozę oraz, zależnie od źródła nektaru, różnorodne substancje pomocnicze.
W zależności więc od tego jak dobre było lato, jak daleko wybierały się pszczoły czy jak dobry dostęp do różnorodnych źródeł nektaru miały, miód może okazać się mniej lub bardziej słodki, o mniej lub bardziej intensywnym zapachu, czy wreszcie lepszych lub gorszych właściwościach zdrowotnych. Niemniej, zawsze będzie on lepszy od miodu sztucznego, w przypadku którego pszczoły karmione są po prostu cukrem i na jego podstawie tworzą coś, co tylko pozornie przypomina prawdziwy miód.
Gatunki miodu naturalnego – jakie są jego właściwości?
Choć przyjęło się zakładać, że miód pszczeli jest dobry na wszystko i poradzi sobie zarówno z bólem serca, jak i jesiennym przeziębieniem, w rzeczywistości jego właściwości zależą tylko i wyłącznie od rośliny, z której nektaru został stworzony. Z tego też powodu na rynku pojawia się naprawdę wiele gatunków miodu naturalnego, a każdy z nich polecany jest do nieco innych zastosowań.
Miód wielokwiatowy jasny to przede wszystkim miód o delikatnym smaku i jasnym zabarwieniu, bogaty w witaminy i działający antyseptycznie. Jego jesienna odmiana, czyli miód wielokwiatowy ciemny polecany jest przede wszystkim to leczenia schorzeń alergicznych i problemów dróg oddechowych. Miód ten jest bogaty w propolis i wosk, dlatego też polecany jest często jako baza kosmetyków nawilżających.
Miód lipowy, z wyglądu lekko żółty bądź zielonkawy, jest zdecydowanie bardziej wyrazisty w smaku. Wykazuje się przede wszystkim działaniem przeciwgorączkowym i wykrztuśnym, a dzięki dużej zawartości witaminy C, to właśnie on polecany jest przy leczeniu przeziębienia. Właściwości te wynikają oczywiście z właściwości kwiatu lipy – miód lipowy łagodzi objawy choroby takie jak ból gardła i działa antybakteryjnie, przyspieszając ogólną poprawę zdrowia.
Miód rzepakowy, choć rzadko spotykany na sklepowych półkach, jest miodem o dość wysokiej zawartości glukozy i aminokwasów. Ten poleca się przede wszystkim dla osób pracujących umysłowo oraz przy profilaktyce chorób wewnętrznych. Ostatnim z popularnych gatunków jest ciemny miód grykowy o bardzo wyrazistym smaku. Doskonały zarówno do wypieków, jak i miodów pitnych, sprawdza się także jako uzupełnienie leczenia schorzeń układu krążenia, miażdżycy, czy przy osłabieniu pamięci. Dodatkowo, miód grykowy przyspiesza wchłanianie żelaza i wykazuje właściwości bakteriobójcze.
Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Ślusarstwo Pietrzak – producentem wyposażenia ula oraz sprzętu pszczelarskiego.