Otyłość często uwarunkowana jest genetycznie, czasem może być efektem choroby (zwłaszcza zaburzeń hormonalnych) lub stosowania różnego rodzaju leków. Zanim więc przystąpimy do odchudzania, warto zastanowić się, co jest przyczyną nadmiernego przyrostu tkanki tłuszczowej. Dzięki temu łatwiej i szybciej obierzemy odpowiednią metodę zwalczania otyłości.

Zanim sięgniemy po drakońskie diety, których pełno w kolorowych pismach i w Internecie, dobrze będzie udać się ze swym problemem do specjalisty dietetyka. Zleci nam on odpowiednie badania, które być może odkryją przyczynę naszej nadwagi. Dietetyk opracuje dla nas także odpowiednią dietę, która nie tylko przyspieszy metabolizm i ograniczy przyrost tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim pozwoli nam zdrowo i mądrze się odżywiać.

Dość częstym problemem i zarazem pytaniem osób, które stwierdzą u siebie problemy z nadwagą, jest pytanie o to, jak zacząć się odchudzać. Jak przystąpić do prawidłowego i skutecznego odchudzania? Przede wszystkim musimy pamiętać o motywacji i determinacji w dążeniu do celu. Jeśli zabraknie nam bodźca, możemy zniechęcić się już na wstępie.

Wśród najczęściej stosowanych diet, dużą popularność zyskuje ostatnio tak zwana dieta na podstawie grup krwi, polegająca na ustalaniu jadłospisu zgodnie ze swoją grupą krwi. Okazuje się bowiem, że właśnie od grupy krwi zależy, które składniki pożywienia tolerujemy bardziej a które mniej.

Dobrym sposobem na szybkie schudnięcie jest także dieta Cambridge, jest ona jednak niezwykle uboga i monotonna (tylko zupy i napoje), dlatego stosowanie jej na dłuższą metę nie jest możliwe. Dobre skutki odnosi także tzw. dieta dr. Kwaśniewskiego, która stawia na wysokokaloryczne tłuszcze zwierzęce, przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów. Jest to dieta dość przyjemna i skuteczna, jednak ze względu na wiele skutków ubocznych, nie jest polecana przez dietetyków.

Sprawdzonym sposobem na schudnięcie są oczywiście ćwiczenia odchudzające, które nie tylko likwidują tkankę tłuszczową, ale przede wszystkim pięknie modelują ciało. By pozbyć się zbędnego tłuszczu dobrze jest także sięgać częściej po oczyszczające herbatki, na przykład zieloną lub czerwoną. Jeśli zaś obawiamy się efektu jo-jo, możemy spróbować kuracji przy użyciu specjalnych środków odchudzających.

Jeśli nie jesteśmy do końca pewni swojej wagi, warto zbadać swój wskaźnik wagi BMI, który określi stopień naszej otyłości bądź niedowagi.

Jak zacząć się odchudzać?

Najważniejszym krokiem jest samo podjęcie decyzji o odchudzaniu. To właśnie od tego kroku wszystko się zaczyna. Ważne, by nie podejmować jej pochopnie, pod wpływem emocji. Bardzo często bywa tak, że decyzja o przejściu na dietę zapada z dnia na dzień – bo nagle ulubione spodnie stały się za ciasne lub przeraził nas wskaźnik łazienkowej wagi. Emocje to zawsze zły doradca. Decyzja o odchudzaniu powinna być bardzo dobrze przemyślana, inaczej szybko stracimy zapał.

Po drugie – powód, motywacja – nazwij to jak chcesz. Motywacja powinna towarzyszyć ci przez cały proces zrzucania zbędnych kilogramów. Znajdź powód, dla którego zechcesz się odchudzać, to niezwykle ważne. Oszacuj wszystkie za i przeciw i pomyśl o swoim nowym „ja” bez zbędnego balastu.

Równie ważne jak motywacja i podjęcie dojrzałej i przemyślanej decyzji jest ustalenie konkretnej daty, od której rozpoczniesz odchudzanie. Niekoniecznie musisz zaczynać od zaraz i to od drastycznych ograniczeń. Najlepiej wybrać taki dzień lub miesiąc, w którym niewiele się dzieje – nie czekają cię żadne huczne przyjęcia, święta czy rocznice. Na początku lepiej nie narażać się na zbędne pokusy. Musisz dać sobie czas na przyzwyczajenie się do nowej diety i nowego, zdrowszego stylu życia.

Jak zacząć się odchudzać

Nim nadejdzie wyznaczony przez ciebie dzień, przygotuj się do niego odpowiednio. Pozbądź się ze swej lodówki niezdrowych i tuczących produktów, by nie wodziły cię na pokuszenie. W procesie odchudzania, który z pewnością potrwa dość długo, musi wspierać cię twoja rodzina. Niekoniecznie muszą przechodzić na dietę, ale nie powinni zbytnio afiszować się z objadaniem się łakociami i pełnymi tuczących kalorii potrawami.

Kiedy już usuniesz sprzed twoich oczu wszystkie smakołyki, zrób duże zakupy. Produkty wybieraj mądrze, zważaj nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na skład, ilość kalorii i wartości odżywcze. Twoja dieta powinna być różnorodna i bogata, inaczej szybko cię znudzi i zniechęci.

Dobrym pomysłem będzie także zaopatrzenie się w kuchenną wagę, która pomoże ci liczyć kalorie. Nowoczesne, elektroniczne wagi, nie tylko nie zajmują wiele miejsca, ale i są bardzo dokładne. Z jej pomocą szybko i łatwo przeliczysz, ile kalorii zawiera twój posiłek.

Pierwszego dnia diety, starannie zaplanuj swój jadłospis. Dzięki temu łatwiej ci będzie zachować kontrolę nad tym, co i ile jesz. Zbilansowane i regularne posiłki, to podstawa każde zdrowej diety. Trzymaj się jadłospisu, a unikniesz efektu jo-jo.

Na koniec oczywiście ćwiczenia fizyczne. Zdrowa dieta to nie wszystko, jeśli marzysz o szczupłej i zgrabnej sylwetce. Ruch nie tylko wspomaga proces odchudzania, ale przede wszystkim zwiększa twój komfort psychiczny i daje ci motywację i poczucie, że jesteś na dobrej drodze do schudnięcia. Aby osiągnąć dobry efekt, powinnaś ćwiczyć regularnie co najmniej trzy razy w tygodniu.

Więcej o diecie i suplementacji dowiesz się w naszym artykule.