Zielona herbata bardziej zielona niż inne

Zielona herbata większości kojarzy się z ziółkami na uspokojenie, które parzyły nasze babcie. A idąc do sklepy pytamy zazwyczaj czy jest zielona herbata. Niestety to tak jakby pójść do salonu samochodowego i zapytać czy jest samochód. Herbata herbacie nierówna a jedne okazują się bardziej zielone niż inne.

kupka-zielonego-proszku

Rodzajów zielonej herbaty jest kilka od Bancha, Sencha aż po Guokuro czy Gunpowder. Wszystkie charakteryzują się swoimi właściwościami oraz postacią suszonego liścia (choć różnica jest w czasie zbioru). Naprzeciw tych popularnych zielonych herbat wychodzi japońska zielona herbata Matcha. Jest to zielona herbata w postaci sypkiej (proszku), co spawie lepszą przyswajalność herbaty ponieważ wypijany nie jest tylko wywar (jak w przypadku herbat z suszu) ale cała substancja.

Zdrowie w jednej filiżance

Początki Matcha sięgają 800 lat (w czasach buddyjskich mnichów) i stosowana była na początku jako napój medytacyjny. Stosunkowo niedawno naukowcy odkryli jej prozdrowotne właściwości (opisane chociażby w „American Journal of Clinical Nutrition”. Zawiera antyoksydanty czyli substancje mogące zapobiegać rozwojowi nowotworów czy chorób układu krążenia. Już jedna filiżanka Matchy ma większą wartość odżywczą niż 10 filiżanek zwykłej zielonej herbaty oraz jest 137 razy bardziej bogata w antyoksydanty. Już sam ten fakt nominuje ją jako najlepszą zieloną herbatę, a przynajmniej najzdrowszą.

Herbata matche na odchudzanie?

opakowanie-i-szklanka-zielonego-kremu

Jest też świetnym sposobem na odchudzanie, za sprawą związków poprawiających metabolizm. Zostało to potwierdzone badaniami, które wykazały że osoby pijące ekstrakt z zielonej herbaty Matcha straciły na wadze dwa razy więcej niż grupa kontrolna. Musimy pamiętać, że samo picie herbaty nie zagwarantuje nam zrzucenia wagi jeśli nie będą zastosowane inne czynniki takie jak zmiana nawyków żywieniowych czy aktywniejszy tryb życia. Niewątpliwie jednak zbawienne właściwości zielonej herbaty Matcha pozytywnie wpływa na nasz stan zdrowia oraz reakcje zachodzące w organizmie, przez co często nazywana jest królową herbat.

Nie tylko herbata?

Może to będzie dla ciebie czytelniku zaskoczenie ale zielona herbata Matcha to nie tylko herbata?! Można ją spotkać również pod postacią zimnego latte – zdrowszej i smaczniejszej postaci kawy. A to nie wszystko, Matcha ma szersze zastosowanie w przemyśle żywieniowym od podstawowych koktajli czy Ice Tea aż po czekolady czy cukierki. Często w restauracjach można spotkać Matche pod postacią lodów, ciastek czy trufli, a to wszystko dzięki sypkiej postaci tej wyjątkowej zielonej herbaty.