Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że palenie, zwłaszcza wieloletnie, sieje dosyć znaczące spustoszenie w organizmie, mimo to wielu boryka się z tym nałogiem, nie będąc w stanie go rzucić.
Palacze często słyszą o chorobach, jakie mogą ich dotknąć, jeśli nie rozstaną się z nałogiem. Tutaj jednak odwrócimy argumentację i pokażemy, co można ZYSKAĆ, wyrzucając papierosy ze swojego życia.
Jakie korzyści przynosi rzucenie palenia?
Palenie papierosów można śmiało porównać do toksycznego związku. Papieros jest tutaj tym złym partnerem, który rujnuje Ci zdrowie, jednak Ty w wyniku uzależnienia nie potrafisz go porzucić. Wiesz, że trzeba, zachęca Cię do tego całe otoczenie, a jednak nawet wtedy, gdy rzucisz, szybko wracasz. Być może wydaje Ci się, że rezygnacja z palenia nic nie da?
Błąd. Przede wszystkim, Twoje serce odetchnie z ulgą, dlatego, że będzie mogło wreszcie przywrócić swoje tempo pracy do normy. Twoje ręce i stopy staną się cieplejsze, dzięki znaczącej poprawie krążenia.
Być może 20 minut to zbyt krótki czas, by zauważyć korzyści płynące z niepalenia, lecz wiedz że Twój organizm naprawdę będzie Ci wdzięczny. Po ośmiu godzinach, gdy będzie Ci się wydawało, że koniecznie ”musisz” zapalić, wiedz, że właśnie zaprzepaszczasz ciężką pracę, jaką wykonał Twój organizm. Otóż w czasie ostatnich ośmiu godzin w Twojej krwi aż o połowę zmniejszyła się ilość czadu. Jest on cichym zabójcą, który skutecznie zmniejsza ilość tlenu we krwi. Zatem, jeśli nie zapalisz, ilość czadu zmniejszy się jeszcze bardziej. A to bardzo dobra wiadomość.
A gdy minie pierwsza doba…
… znacząco spadnie ryzyko zawału serca. Palenie prowadzi do wzrostu ciśnienia, co na dłuższą metę jest jedną z przyczyn zawału. Jeśli nie palisz przez 24 godziny, znacznie spada ryzyko powstawania zakrzepów, prowadzących do udaru mózgu. Co więcej, już po takim czasie będzie Ci łatwiej uprawiać sport. Po upływie dwóch dni, do normy zacznie wracać stan kubków smakowych, zatem możesz spróbować wynagrodzenia siebie za tak długi czas bez palenia.
Trzeciego dnia do normy zaczynają wracać Twoje płuca i oskrzela. Oskrzela uległy znacznemu otworzeniu, a wydolność płuc odczuwalnie wzrosła, zatem koniecznie wyjdź na podwórko i weź głęboki wdech świeżego powietrza. Nie praktykuj tej czynności, jeśli w pobliżu ktoś wyciągnął papierosa. Twoje narządy wewnętrzne uległy już co prawda pewnej regeneracji, lecz po tak krótkim czasie nie oprzesz się pokusie zapalenia.
Co przyniosą kolejne miesiące?
Samą poprawę. Już po miesiącu w płucach odrastają rzęski, odpowiadające za chronienie płuc przed bakteriami. Trzy miesiące później to już dobre wieści dla pań pragnących starać się o dziecko – wasza płodność wzrośnie, spada również ryzyko zbyt wczesnego porodu. Po roku prawdopodobieństwo chorób serca zmniejsza się aż o 50%, a po trzech latach ryzyko ich wystąpienia jest podobne, jak u osoby, która nigdy nie paliła.
W kolejnych latach znacznie spada ryzyko wystąpienia chorób takich jak: rak szyjki macicy, nowotwory gardła, przełyku, płuc, czy też trzustki. Po 15 latach ryzyko pojawienia się udaru mózgu jest takie samo jak u osoby niepalącej.
Więcej korzyści rzucania palenia znajdziesz w artykule: https://edukacja.healthin.com/artykuly/co-sie-stanie-z-twoim-organizmem-kiedy-rzucisz-palenie.html