Badania endoskopowe pozwalają na bezinwazyjną diagnozę pacjenta, bez ryzyka uszkodzenia analizowanego narządu czy wywołania dyskomfortu związanego z tą techniką badań. Diagnostyka ucha jest skomplikowanym procesem ze względu na złożoność budowy tego organu.

Endoskopia laryngologiczna ucha – na czym polega?

Przede wszystkim badania endoskopowe ucha pozwalają zdiagnozować szereg chorób, które nie mogą zostać wykryte bez tego typu metody badań. Endoskopia laryngologiczna ma na celu analizę zewnętrznego przewodu słuchowego, który prowadzi do małżowiny usznej oraz błony bębenkowej. Światło, które generowane jest przede endoskop, pozwala z wysoką dokładnością obejrzeć całość przewodu słuchowego oraz określić ewentualne uszkodzenia i nieprawidłowości. Dzięki temu specjalista ma możliwość zaplanować leczenie przypadku bądź wdrożyć działania profilaktyczne, które pozwalają zniwelować objawy choroby.

Diagnostyka uszu jest bardzo ważna, ponieważ zaniedbanie tego narządu może doprowadzić nawet do utraty słuchu. Warto też wiedzieć, że endoskopia laryngologiczna nie wymaga znieczulenia, ponieważ jest bezbolesna. Pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort związany z wprowadzaniem rurki endoskopu zakończonej kamerą ze światłem. Trzeba też pamiętać, że przed przystąpieniem do tego typu badania, przewód ucha powinien być stosownie oczyszczony przez laryngologa z nadmiaru woskowiny oraz ewentualnych ciał obcych.

W jakich przypadkach wykonywane jest badanie endoskopowe ucha?

Endoskopowe badanie ucha należy wykonać kiedy pojawia się podejrzenie wystąpienia choroby. Endoskopia laryngologiczna nazywana jest też otoskopią, podczas której diagnozowane są między innymi:

  • uszkodzenia przewodu słuchowego,
  • uszkodzenia błony bębenkowej,
  • nagła utrata słuchu lub jego pogorszenie w znacznym stopniu,
  • stany zapalne ucha – przewlekłe lub nagłe,
  • zbieranie się płynu wewnątrz błony bębenkowej,
  • zmiany anatomiczne budowy ucha.

Choroby uszu zazwyczaj są niezauważalne oraz niedokuczliwe dla pacjenta. Wiele przypadków jest lekceważonych przez pacjentów. Często zdarza się, że dopiero większy problem bądź znaczne pogorszenie słuchu prowadzi do wizyty u laryngologa. W wielu przypadkach objawy mogą utrzymywać się nawet do kilku tygodni. Należy jednak reagować szybko tak aby zapobiec stałym uszkodzeniom ucha, które w efekcie mogą doprowadzić nawet do jego utraty. Należy jednak pamiętać aby zachowywać zasady higieny uszu tak aby nie doprowadzać do nadmiernych zabrudzeń czy działania np. głośnej muzyki na słuchawkach.

laryngolog wrocław

Chcesz szybko otrzymać wyniki pozwalające na rozpoznanie choroby ucha? Wykonaj endoskopię laryngologiczną we Wrocławiu.

W dzisiejszych czasach endoskopia wykonywana jest bezboleśnie oraz jest w stu procentach bezpieczna dla badanego pacjenta. Badanie podzielone jest na kilka etapów, podczas których laryngolog:

  • rozpoznaje choroby uszu,
  • bada przewód słuchowy na całej jego długości bez ryzyka uszkodzenia narządu,
  • sprawdza stan przewody słuchowego,
  • przygotowuje przewód słuchowy do zabiegu,
  • wykonuje endoskopię laryngologiczną,
  • ocenia efekty zabiegu.

Niegroźne wydawać by się mogło dolegliwości, takie jak szumy, zawroty głowy czy nawet zaburzenia równowagi, mogą być spowodowane przez dolegliwości związane z uszami. Warto wówczas udać się do gabinetu laryngologicznego na badanie, które jest całkowicie bezbolesne, a pozwoli na szybkie wykrycie i zniwelowanie schorzenia.

Co warto wiedzieć o endoskopii laryngologicznej?

Odnosząc się do badań laryngologicznych związanych z przewodem słuchowym, warto wiedzieć, kiedy wykonać takie badanie oraz jak ono wygląda. Z pewnością należy wiedzieć, że jest ono zupełnie bezbolesne. Uszy powiązane są anatomicznie z nosem oraz gardłem, dlatego w celu otrzymania kompleksowej diagnostyki choroby, warto wykonywać badanie laryngologiczne z szerszym spektrum, obejmującym nie tylko uszy, ale też przegrodę nosową, nos i gardło.

Podczas jednej wizyty można wykonać endoskopowe badanie uszu, gardła oraz nosa, ponieważ dane choroby i stany zapalne dotyczą nie tylko przewodu słuchowego, ale wszystkich powiązanych układów, na których choroba może się rozprzestrzeniać. Do badania należy przygotowywać się w określony sposób, ponieważ podczas endoskopii laryngologicznej laryngolog, pomimo bezbolesnego umieszczenia sondy w uchu bez znieczulenia, musi mieć dokładny obraz, który będzie możliwy tylko i wyłącznie podczas utrzymania wysokiej higieny ucha. Badanie endoskopowe trwa zazwyczaj tylko kilka minut i pozwala wykryć większość występujących chorób i uszkodzeń ucha.