Produkcja kontraktowa jest rozwiązaniem na tyle popularnym, że na rynku pojawiło się wielu producentów świadczących usługi w tym zakresie. Ma to swoje zalety i wady. Plusem jest to, że liczna konkurencja wręcz wymusza oferowanie klientom jak najwyższych standardów obsługi, które przekonają ich do skorzystania z oferty właśnie tej konkretnej firmy i nie innej. Z drugiej strony jednak mnogość firm świadczących usługi produkcji kontraktowej wymusza zastosowanie zaostrzonych kryteriów wyboru producenta, z którym ostatecznie nawiążemy współpracę, by nie narazić się na ryzyko poważnych strat.

Czym należy się kierować przy wyborze producenta kontraktowego?

Podstawą do owocnej współpracy są odpowiednie pytania

Cała współpraca zaczyna się od rozmowy, podczas której opisywane są dokładnie usługi potencjalnego producenta i określane są oczekiwania firmy. Jest to czas na zadawanie pytań, na podstawie których łatwiej będzie określić, czy wysokość ceny jest adekwatna do oferowanych usług. Przedstawiamy przykładowe pytania, jakie warto zadać potencjalnemu producentowi kontraktowemu:

 • Czy firma oferuje przeprowadzanie testów laboratoryjnych?
 • Czy wykonywane są one na zapleczu własnym, czy we współpracy z laboratoriami zewnętrznymi?
 • Jak wygląda proces kontroli jakości? Czy stosowane są audyty zewnętrzne, czy wewnętrzne?
 • Czy firma jest na bieżąco z obowiązującymi regulacjami prawnymi?
 • Jakie są stosowane metody analizy konkurencji?
 • Czy producent stara się prowadzić biznes w sposób zrównoważony i nieszkodzący naturze?
 • Czy zakontraktowani dostawcy i współpracujące laboratoria to podmioty godne zaufania?
 • Czy placówka posiada niezbędne, aktualne certyfikaty branżowe?

To jedynie przykłady pytań, jakie można zadawać potencjalnym zleceniobiorcom. Oprócz tego, o co należy pytać, istnieje jeszcze szereg kwestii związanych z wyborem najlepszego wspólnika.

Nastawienie na innowacje kluczem do sukcesu

Współczesny rynek składa się z coraz bardziej świadomych i wymagających konsumentów, a dobrzy producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak bardzo producent nastawiony jest na oferowanie możliwości wdrażania niebanalnych rozwiązań, których na rynku jeszcze nie ma lub stanowią nieprzeciętną rzadkość. Producenci kontraktowi odpowiadają nie tylko za sam proces produkcji, lecz również za zaprojektowanie produktu tak, aby jak najlepiej trafił w gust odbiorców. Przy czym nie od dzisiaj wiadomo, że jednym z kluczy do sukcesu jest właśnie innowacja. 

kontraktowa produkcja suplementów diety

Skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi

Zgodnie z obecnymi wymaganiami FDA, data przydatności do spożycia musi być poparta rzetelnymi danymi. Przekłada się to na rozszerzoną propozycję testów klinicznych, jakie mają do zaoferowania producenci kontraktowi. Zakres usług obejmuje m.in.:

 • testy stabilności,
 • identyfikację surowców,
 • testy na zawartość metali ciężkich i drobnoustrojów,
 • oceny organoleptyczne, wykorzystywane do testów składu.

Ważne jest nastawienie do klienta

Dobry producent to taki, który nie uchyla się od odpowiedzi. Dobrym sygnałem są odpowiedzi dokładne, szczegółowe, z przedstawieniem dowodów, a nawet z wyprzedzeniem pytań, które mogą paść za chwilę. Świadczy to o dużym doświadczeniu i wiedzy, o co potencjalni klienci pytają najczęściej, by móc tym skuteczniej rozwiewać ich wątpliwości.  Warto zapoznać się z mediami społecznościowymi, stronami internetowymi i opiniami wystawionymi przez inne firmy. Otwartość na rozmowę, szybkie odpowiedzi na zapytania i ewentualne uwagi świadczą o tym, że nawet jeśli dochodzi do niedociągnięć, nie są one działaniem celowym i stanowią swoistą lekcję, dzięki której istnieje szansa na uniknięcie podobnego błędu w przyszłości. 

Produkcja suplementów diety na zlecenie we współpracy z dobrym producentem to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa interesów, lecz także budowanie profesjonalnego, godnego zaufania wizerunku firmy, której produkty wzbudzą zainteresowanie na rynku. Znając kryteria, na podstawie których warto wybierać najlepszych producentów, znalezienie tego właściwego nie powinno już stanowić większego problemu.