Windsurfing jest sportem, który w naszym kraju cieszy się coraz większą popularnością. Na jego korzyść działa z pewnością fakt, że aby go uprawiać nie trzeba posiadać bogatego doświadczenia oraz wyjątkowych umiejętności. Wystarczy chęć do nauki i świetnej zabawy. Dzięki windsurfingowi możemy zyskać niepowtarzalną okazję do przeżycia niesamowitej przygody oraz emocji. Ponadto ten sport znakomicie wpływa na naszą kondycję psychofizyczną oraz jest dostępny dosłownie dla każdego!

Sprzęt windsurfingowy

Windsurfing, to wbrew powszechnemu przekonaniu nie tylko deska oraz żagiel. W skład kompletnego sprzętu wchodzi również umieszczony na spodzie deski statecznik-fin, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie zadanego kierunku, a także maszt, bom oraz poręcz, za pomocą której możemy sterować żagiel. Nadal są to jednak jedynie podstawowe elementy. Jeżeli więc zależy nam na bardziej specjalistycznym sprzęcie, powinniśmy skorzystać z porad osób, które mają już doświadczenie związane z uprawianiem tego wyjątkowego sportu.

Prócz tego przed pierwszą jazdą na desce windsurfingowej powinniśmy pamiętać o odpowiednim ubraniu. Ono również odgrywa dosyć kluczową rolę, gdyż przekłada się zarówno na nasze bezpieczeństwo jak i na komfort jazdy. Powinniśmy więc zaopatrzyć się w chroniącą przed zimnem piankę, buty na antypoślizgowej podeszwie oraz kamizelkę ratunkową. Istotne mogą okazać się w tym przypadku również rękawiczki – zapobiegną odciskom związanym ze stałym trzymaniem poręczy oraz ochronią nasza skórę przed szkodliwym działaniem wody. Każdy windsurfer powinien również zatroszczyć się o specjalne urządzenie, zwane powszechnie trapezem, które odciąży jego ręce i ramiona, przenosząc ciężar pędnika na całe ciało. Ponadto trapez umożliwi nam utrzymanie wyprostowanej sylwetki, a podczas wykonywania tego sportu jest ona niesamowicie ważna, ponieważ tylko wtedy będziemy w stanie zachować równowagę na desce.

 

obóz windsurfingowy

Poszukujesz idealnego obozu windsurfingowego dla swojego dziecka? Sprawdź www.kolonieiobozy.net!

Nauka windsurfingu

Podczas windsurfingu siła nie odgrywa zbyt dużej roli. Dzięki temu jest to sport idealny zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet i dzieci. Właściwie każdy człowiek posiadający odpowiednio dobrany sprzęt oraz strój jest w stanie dosyć szybko nauczyć się tej metody żeglowania. Na początek konieczna będzie jednak pomoc doświadczonych instruktorów, którzy pomogą oswoić nam się ze sprzętem oraz wodą.

Na naukę najlepiej jest wybrać wietrzny dzień, gdyż to właśnie wiatr będzie stanowić o tym czy nasza wyprawa będzie udana czy też nie. Na kurs możemy zgłosić się prywatnie, lub wybrać się na specjalny obóz windsurfingowy, które to organizowane są niemal w całej Polsce. Największą popularnością cieszą się te, które odbywają się nad Bałtykiem, jednak na sprzyjające warunki do uprawiania tego sportu panują również na Półwyspie Helskim oraz na Mazurach. Zwykle taki obóz trwa około siedmiu dni, a organizowany jest od maja do września.