Każdy człowiek ma na swoim ciele kilka lub kilkanaście pieprzyków i innego rodzaju znamion. Większość z nich można z łatwością ukryć pod ubraniem, ale spora część znajduje się w takich miejscach na ciele, że zawsze będą odsłonięte. Usuwanie pieprzyków odbywa się nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych – zwłaszcza u osób, które zaliczane są do grupy ryzyka występowania raka skóry. 

Dla większości z nas pieprzyki są naturalnymi znamionami, które towarzyszą nam niemal od urodzenia. Jeśli nie są duże i nie pojawiają się w obrębie twarzy, raczej nie zastanawiamy się na ich mało estetyczną funkcją, a rozważania na temat tego, czy warto je usunąć, odwlekamy. Okazuje się jednak, że niektóre pieprzyki powinny zostać niezwłocznie usunięte ze względu na zagrożenie jakie za sobą niosą. Kiedy zatem warto zdecydować się na usunięcie pieprzyka? W jaki sposób pieprzyki są usuwane? 

Czy znamiona skórne należy usuwać? 

Znamiona skórne, najczęściej występujące w postaci pieprzyków, są zbudowane z komórek barwnikowych, które stopniowo namnażają się na powierzchni skóry. Melanocyty, jak są określane w medycynie, mogą mieć charakterystyczny regularny kształt. Zdarza się jednak, że części pacjentów pieprzyki przybierają formę bardziej nieregularną, wyróżniając się również swoją barwą. Wyróżniamy pieprzyki o zabarwieniu brązowym, czerwonym i czarnym. 

Pieprzyki to łagodne zmiany, które raczej nie stanowią żadnego zagrożenia dla życia pacjentów. Zdarza się jednak, że z istniejącego znamienia rozwija się czerniak – zwłaszcza jeśli osoba posiada do tego predyspozycje genetyczne bądź narażała swoją skórę na promieniowanie UVA i UVB. Jednakże to właśnie zagrożenie rakiem skóry stanowi największą podstawę do usunięcia pieprzyków i nieregularnych kształtach, ciemnym lub zbyt jasnym ubarwieniu czy po prostu dużych, narażonych na zadrapania. 

Usuwanie pieprzyków – jakie najskuteczniejsze metody wyróżniamy? 

Pieprzyki mogą zostać usunięte na dwa sposoby – chirurgicznie bądź laserowo. Ból, a także konieczność późniejszego noszenie szwów w przypadku chirurgicznego usuwania znamion sprawia, że wiele osób odwleka moment udania się do lekarza w celu zlikwidowania pieprzyka. Dlatego też pacjentom zaleca się laserowe usuwanie znamion. 

Pieprzyki usuwane metodą laserową mają raczej charakter łagodny, a same znamiona są delikatnie wypukłe. W przypadku dużych pieprzyków, których obecność przeszkadza, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. 

Zabieg laserowego usuwania pieprzyków i znamion jest bezinwazyjny i trwa kilkanaście minut. Wykorzystuje się go raczej do celów estetycznych, rzadziej przez wskazania medyczne. Jednakże w przypadku osób o podwyższonym stopniu zachorowania na czerniaka – warto taki zabieg przeprowadzać zapobiegawczo na zmianach, które w przyszłości mogą zmienić się w czerniaka. Laserowo można zatem usunąć pieprzyki, brodawki, ziarniaki, naczyniaki czy włókniaki. 

Zabieg laserowego usuwania znamion może zostać przeprowadzony u niemal każdego pacjenta, w każdym wieku. Bezwzględnym przeciwskazaniem do tego jest ciąża lub kobiety karmiące piersią, jak i pacjenci z cukrzycą. Warto również pamiętać, że zabieg laserowego usuwania pieprzyków uniemożliwia pobrania znamienia do badania histopatologicznego. Dlatego jeśli zachodzi podejrzenie, że zmiana skóra może mieć charakter nowotworowy – konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. 

Dlaczego warto usunąć pieprzyk? 

Pieprzyk, który wygląda nieestetycznie bądź w jakiś sposób utrudnia nam wykonywanie codziennych czynności warto usunąć. Na laserowe usuwanie znamion należy się także umówić, jeśli lekarz dermatolog na podstawie klasyfikacji objawów ABCDE stwierdzi, iż istnieje ryzyko zmiany pieprzyka w nowotwór. W ten sposób zmniejszamy ryzyko zachorowalności na czerniaka. 

pieprzyk

Specjalistyczne usuwanie znamion skórnych

Pieprzyków i innych znamion skórnych warto pozbywać się jedynie w centrach medycznych, specjalizujących się w laserowym usuwaniu zmian skórnych we Wrocławiu, takich jak CM Medus. Wynika to z konieczności bezpośredniego wykorzystania wiązki lasera na zmianę, a następnie przygotowania pacjenta do rekonwalescencji. Przed samym zabiegiem konieczne jest także przeprowadzenie pełnej diagnostyki sprawdzając, czy pacjent nie ma żadnych przeciwskazań do laserowego usunięcia pieprzyka. 

Zaletą zdecydowania się na zabieg w klinice usuwania znamion skórnych metodą laserową, jest znacznie szybszy proces gojenia się rany i zmniejszone ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań.