Łóżka do rehabilitacji, stosowane zarówno jako łóżka szpitalne jak i w domach pacjentów wymagających specjalnej opieki różnią się dość znacząco budową od tradycyjnych łóżek wstawianych do sypialni. Ich rola w życiu osób chorych, niepełnosprawnych czy przechodzących przez rehabilitację jest niezwykle ważna – dzięki odpowiedniemu miejscu do spania i wypoczynku, osoby chore będą o wiele bezpieczniejsze i właściwe dla regenerującego się organizmu niż klasyczny, płaski materac. Czym łóżka rehabilitacyjne różnią się od zwykłych łóżek i dlaczego należy je stosować u pacjentów przechodzących przez rehabilitację oraz niepełnosprawnych?

Budowa łóżka rehabilitacyjnego

Tradycyjne łóżka w sypialni składają się ze stelaża oraz materaca, choć niektórzy śpią także na wersalkach lub tapczanach służących w ciągu dnia jako sofa lub fotel. Dla zdrowego człowieka takie warunki spania są w zupełności wystarczające, a zależnie od odpowiednio dobranego materaca, dość komfortowe. Inaczej wygląda jednak sytuacja osób chorych, niepełnosprawnych czy czasowo ograniczonych ruchowo, które w łóżku muszą spędzić niemalże 100% swojego dnia i dla których leżenie w jednej pozycji w łóżku przez wiele godzin może grozić odleżynami i niemożliwością samodzielnego podniesienia się. Łóżka rehabilitacyjne to sprzęt przystosowany do potrzeb osób z pewnymi ograniczeniami, potrzebujących nie tylko barierek przy łóżku umożliwiających wstawanie i samodzielne zmienianie pozycji, ale też specjalnych materacy, możliwości regulacji poszczególnych segmentów łóżka czy możliwości zamontowania obok łóżka dodatkowego sprzętu medycznego.

używane łózka rehabilitacyje

A może interesują Cię używane łóżka rehabilitacyjne? Zapoznaj się z ofertą sklepu Medus i zdecyduj się na profesjonalny sprzęt rehabiitacyjny

 

Charakterystyczne elementy budowy łóżka rehabilitacyjnego to mobilna rama pozwalająca przesunąć łózko do odpowiedniego miejsca, regulowany stelaż dający szansę zmiany kąta nachylenia poszczególnych segmentów łóżka i ułożenia pacjenta w wygodnej pozycji oraz barierki, które zabezpieczają chorego przed wypadnięciem z łóżka, ułatwiają samodzielną zmianę pozycji i mogą posłużyć do zamontowania elementów takich jak hak na kroplówkę.

Ważną różnicą pomiędzy tradycyjnym łóżkiem a łóżkiem rehabilitacyjnym jest trwałość całej konstrukcji wpływająca bezpośrednio na bezpieczeństwo chorego. Łóżka rehabilitacyjne znoszą większe obciążenia, często są dostosowane do potrzeb pacjentów otyłych, a ich materace nie zapadają się nadmiernie pod ciałem przez co zapewniają odpowiednie ułożenie kręgosłupa.

Przykładowe funkcje łóżek rehabilitacyjnych

Łóżka rehabilitacyjne mogą być dostępne w wersji podstawowej, z ręczną regulacją nachylenia poszczególnych segmentów łóżka i dość prostą konstrukcją, lub w wersji elektrycznej, z wieloma dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi sterowanie łóżkiem. Wśród ciekawszych możliwości bardziej rozbudowanych łóżek rehabilitacyjnych pojawia się m.in. opcja regulacji segmentów łóżka z pomocą pilota, ustawienia wysokości łózka w zależności od potrzeb pacjenta oraz obsługi wyposażenia dodatkowego, np. wysięgnika lub barierek. Dla bezpieczeństwa pacjentów, niektóre funkcje regulacji łóżek elektrycznych są dostępne wyłącznie z poziomu panelu sterowania umieszczonego na ramie łóżka, a nie za pomocą pilota – zabezpieczenia takie pozwalają uniknąć zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pacjenta nieodpowiednio zmieniającego ustawienie łóżka.

Zalety łóżek rehabilitacyjnych – kiedy i dlaczego warto z nich korzystać?

Łóżka rehabilitacyjne powstały z myślą o potrzebach pacjentów w szpitalach, hospicjach, sanatoriach czy domach seniora, ale coraz częściej trafiają także do domów prywatnych pacjentów, którzy na co dzień mają problemy ze zdrowiem, większą część dnia spędzają w łóżku i w związku ze swoim stanem wymagają specjalistycznych warunków do spania. Konstrukcja łóżek rehabilitacyjnych ma zagwarantować choremu komfort, wygodę i bezpieczeństwo, ale też odrobinę samodzielności przy zmienianiu pozycji w łóżku czy podnoszeniu się. Co ważne, łóżka rehabilitacyjne są także wyposażeniem niezbędnym dla opiekunów osób chorych i wymagających stałej opieki – ułatwiają m.in. podnoszenie pacjenta do pozycji siedzącej, przenoszenie go na wózek inwalidzki, przygotowywanie do rehabilitacji czy wprowadzanie prostych ćwiczeń ruchowych.

O zakupie łóżka rehabilitacyjnego warto pomyśleć, jeśli pacjent będzie zmuszony do spędzania w łóżku więcej niż 8 godzin dziennie, będzie wymagał specjalistycznej opieki podczas rekonwalescencji i rehabilitacji lub jest pacjentem niepełnosprawnym. We wszystkich powyższych przypadkach specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne przystosowane do potrzeb pacjentów chorych zapewni wygodne, bezpieczne i właściwe warunki snu i wypoczynku, ułatwiając codzienne życie choremu oraz jego opiekunom, a często zapobiegając także powikłaniom spowodowanym przez niewłaściwą pozycję leżącą i brak możliwości jej zmiany.