Starzenie to naturalny proces, który zmienia nie tylko nasz wygląd zewnętrzny. Starzenie nieodłącznie jest związane z fizjologią człowieka oraz stanem jego zdrowia. Oprócz tego starzenie ma ogromny wpływ na zdolności intelektualne, w tym przede wszystkim na pamięć. Jednym z poważniejszych chorób, które rozwijają się wraz z wiekiem, są problemy ze wzrokiem. 

Procesu starzenia nie da się uniknąć. Można jednak szybko rozpoznać wszystkie objawy biologiczne starzenia organizmu i odpowiednio szybko im zapobiegać oraz leczyć. Zwłaszcza w przypadku chorób i schorzeń układów najważniejsza jest reakcja. Jakie choroby wieku starczego najczęściej nam towarzyszą? W jaki sposób procesy starzeniowe wpływają na nasz wzrok? 

Jakie objawy biologicznego procesu starzenia wyróżniamy? 

Starzenie uznawane jest za proces biologiczny, który prędzej czy później dopada każdego. Szacuje się, że na najwięcej problemów zdrowotnych skarżą się osoby pomiędzy 60. a 65. rokiem życia. Bez znaczenia ma jednak wiek kalendarzowy, gdyż niektórzy pierwsze objawy starzenia się organizmu zaczynają odczuwać szybciej lub później niż przeciętnie. Występowanie wszystkich objawów wskazujących na zachodzące procesy starzenia jest zatem uzależniony indywidualnie od każdego człowieka. 

Proces starzenia się organizmu jest zauważalny przez każdego. Wynika to przede wszystkim z objawów, które znacznie zmieniają sposób funkcjonowania, zmuszając każdego do wyrobienia nowych nawyków. Najczęściej obserwuje się spadek w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz pokarmowego. Przyczyniają się do tego zmiany w układzie hormonalnym, co doprowadza do znacznego spadku metabolizmu oraz siły w mięśniach. W efekcie proces starzenia wpływa na spowolnienie przewodzenia impulsów nerwowych i pojawienia się pierwszych problemów z pamięcią. 

Objawy starzenia się organizmu widać także w przypadku układu krwionośnego. To właśnie osoby starsze najczęściej zmagają się z miażdżycą, krążeniem krwi czy prawidłowym jej przepływem do serca i mózgu. Oprócz tego proces starzenia obejmuje układ kostny, czym charakteryzuje się postępująca osteoporoza. W efekcie w przypadku starszych osób łatwiej jest o wystąpienie niebezpiecznego złamania i jego powolniejszy zrost. 

Problemy ze wzrokiem a starzenie organizmu 

Proces starzenia ma również ogromny wpływ na narząd wzroku. Z biegiem lat dochodzi do zmętnienia soczewki oka, co przekłada się na pogorszenie widzenia i wystąpienia szeroki chorób oraz schorzeń, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Po 60. roku życia coraz więcej osób skarży się na problemy ze wzrokiem. Zaniedbanie pierwszych objawów prowadzi do pogłębiania się problemu. 

Osoby starcze najczęściej zmagają się z zaćmą starczą. Pojawia się ona z biegiem lat, a jej pierwszym objawem jest zmętnienie soczewki oka. W efekcie osoba z zaćmą ma problemy z ostrością widzenia, nie jest w stanie poprawnie ocenić odległości. Zaćma skutecznie wpływa na komfort codziennego życia, dlatego tak ważne jest szybkie poddanie się zabiegowi jej usunięcia. 

Innym schorzeniem narządu wzroku, która dotyka osoby starsze, jest prezbiopia, określana również mianem starczowzroczności. Proces starzenia sprawia, że osoba ma problemy z widzeniem z bliskiej odległości, co wynika z utraty elastyczności soczewek w oczach. Do chorób oczu wieku starczego zalicza się także jaskrę, która występuje w przypadku uszkodzenia nerwu wzrokowego. Najczęściej na jaskrę chorują osoby w podeszłym wieku lub osoby zmagające się z innymi schorzeniami. 

Czynniki ryzyka w procesie starzenia się organizmu 

Choroby starcze znacznie wpływają na komfort życia, a także codzienne funkcjonowanie. Lista objawów procesu starzenia się organizmu jest bardzo długa i praktycznie dotyka ona każdego układu w ciele człowieka. Jednakże w większości przypadków chorób i schorzeń wieku starczego można zapobiegać, spowalniając tym samym ich wystąpienie. Znając czynniki ryzyka, osoby w każdym wieku są w stanie podjąć odpowiednie działania, mające na celu zmniejszenie szans pojawienia się problemów w późniejszym czasie. 

Na ryzyko wystąpienia wielu chorób i schorzeń wieku starczego wpływ mają nie tylko czynniki genetyczne czy tryb prowadzonego dotychczas życia. Duże znaczenie mają również warunki społeczne i ekonomiczne. To właśnie one dają możliwość łagodzenia objawów i przeprowadzania niezbędnych zabiegów, jak i swoistą ochronę przed pojawieniem się poważnych chorób.