Przebarwienia na zębach stanowią dość częsty problem estetyczny występujący u wielu osób. Dotyczą one szkliwa zębowego, na którym można punktowo zaobserwować żółte lub brązowe plamki, lub też przebarwienia obejmujące większą powierzchnię zęba. Po przeczytaniu poniższego artykułu dowiesz się, co jest przyczyną powstawania przebarwień na zębach oraz jak można temu zaradzić.  

Co przyczynia się do powstawania przebarwień na zębach?

Kolor szkliwa zębowego jest uwarunkowany genetycznie. Niektóre osoby mogą pochwalić się niemalże śnieżnobiałym uśmiechem będącym efektem całkiem białego koloru szkliwa, inne zaś-kolorem ciemniejszym. Nie jest to żadna wada i nieprawidłowość. Problem pojawia się natomiast, kiedy nasz naturalny kolor szkliwa ulega przebarwieniom na skutek czynników zewnętrznych, których wystąpienie jest w dużej mierze zależne od nas. Co w takim razie wpływa negatywnie na nasze szkliwo i jest przyczyną nieestetycznych przebarwień? Jedną z najczęstszych przyczyn jest niedostateczna higiena jamy ustnej, spożywanie niektórych produktów spożywczych oraz używki: papierosy i alkohol. Przebarwienia na zębach wywoływane są również przez niektóre choroby współistniejące (np. nadczynność/niedoczynność tarczycy) oraz wskutek zażywania niektórych leków i antybiotyków.

Rodzaje przebarwień na zębach

Przebarwienia na zębach mogą przybierać różne odcienie. Do najczęściej występujących zalicza się:

  • żółte przebarwienia- mogą być spowodowane niedoborami witamin i składników mineralnych, postępującym procesem tworzenia się próchnicy lub naturalnym procesem starzenia się zębów. Ten rodzaj przebarwienia może być również spowodowany spożywaniem niektórych warzyw i owoców negatywnie oddziaływających na szkliwo, powodując ich porowatość oraz podatność na wnikanie w jego wnętrze różnych substancji z pożywienia. Do grupy tej zaliczamy np. cytryny, pomarańcze, mandarynki. Przebarwienia wywoływane są przez barwiące produkty spożywcze, wśród których wymienić należy buraki, czerwone wino, przyprawy curry i kurkuma, słodycze,
  • brązowe przebarwienia-ich najczęstszą przyczyną jest picie kawy, mocnej herbaty oraz negatywne oddziaływanie na szkliwo dymu papierosowego
  • białe przebarwienia-wynikają one z uszkodzenia powierzchni szkliwa lub próchnicy pierwotnej.

Sposoby na pozbycie się przebarwień na zębach

Przebarwienia na zębach potrafią w skuteczny sposób oszpecić nasz uśmiech. Najlepszym sposobem jest zapobieganie ich powstawaniu polegające na unikaniu lub na ograniczeniu czynników powodujących przebarwienia, np. niektórych pokarmów i napojów. Jeżeli przebarwienia są już naszą zmorą i chcemy się ich pozbyć, nie pozostaje nam nic innego jak udanie się do stomatologa.

W jaki sposób w likwidacji przebarwień na zębach może pomóc nam stomatolog?

Podczas wizyty u stomatologa zostanie przeprowadzony wywiad lekarski, którego podstawowym celem będzie wskazanie przyczyny powstawania przebarwień. Lekarz oceni stan szkliwa oraz zaproponuje odpowiednią dla nas metodę wybielenia zębów i pozbycia się problemu. Wybór metody eliminacji przebarwień zależeć będzie od ich przyczyny oraz stanu naszego szkliwa. Do dyspozycji mamy wiele różnych, nowoczesnych metod:

  • pasty wybielające lub płukanki wybielające-sprawdzą się tylko w przypadku niewielkich przebarwień spowodowanych spożywaniem barwiących produktów spożywczych,
  • profesjonalny zabieg wybielania zębów- do wyboru jest kilka metod. O tej, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia, zdecyduje lekarz. Do najbardziej nowoczesnych metod należą metoda nakładkowa oraz wybielanie przy użyciu lampy Beyond,
  • skaling zębów- zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego, łączony często z piaskowaniem zębów, tj. usuwaniem osadu nazębnego oraz niewielkich przebarwień przy pomocy emisji pod ciśnieniem specjalnego piasku.

zęby

Przebarwienia na zębach-gdzie we Wrocławiu można je usunąć?

Klinika stomatologiczna smile.expert specjalizuje się w usuwaniu przebarwień na zębach. Dzięki skutecznym metodom, którymi dysponuje, pacjenci mają możliwość poddania się nowoczesnym zabiegom usuwania przebarwień. Dobór konkretnej metody odbywa się podczas wizyty stomatologicznej po obejrzeniu przez lekarza naszego uzębienia, określeniu stanu szkliwa oraz poznaniu przyczyn powstałych przebarwień. Do jednych z najbardziej nowoczesnych, skutecznych i szybkich metod wybielania zębów jest naświetlanie lampą Beyond potęgującą działanie środka wybielającego składającego się z nadtlenku wodoru. W ramach naszej oferty proponujemy również inne metody usuwania przebarwień: metodę nakładkową, higienizację zębów (skaling i piaskowanie) oraz licówki.

Serdecznie zapraszamy do umówienia wizyty, korzystając z dostępnego na naszej stronie formularza kontaktowego lub z kontaktu telefonicznego.