W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie kwestiami związanymi z powięzią. Jest to tkanka występująca praktycznie w całym ciele, okalająca układy mięśniowe, stawy, więzadła, ścięgna i inne tkanki kolagenowe. To oczywiście nie wszystko, co można powiedzieć na temat powięzi. Przechodzimy zatem do informacji o tym, czym jest powięź, na jakie urazy może być narażona i jakie są metody jej leczenia.
Czym jest powięź?
Powięź jest tkanką koloidalną z uwagi na zawieszenie w cieczy cząstek stałych. Dzięki zawartości kolagenu charakteryzuje się ona dużą elastycznością, co można opisać mianem tiksotropii. Oznacza to, że im większa siła jest przykładana do tkanek powięzi, tym większy daje ona opór. Wyróżniamy 3 kategorie funkcjonalne powięzi.
- Rozdzielająca
Jej zadaniem jest oddzielanie narządów od części ciała. Pozwala to zmniejszyć tarcie oraz amortyzować potencjalne uszkodzenia, a także wykonywać ruchy na zasadzie poślizgu, dzięki czemu ciało może reagować na napięcie i rozprężenie układu mięśniowego. Przykładem tego rodzaju powięzi może być tkanka podskórna.
- Pęczkowa
W przypadku tej kategorii funkcjonalnej powięź ma za zadanie chronić mięśnie, nerwy, naczynia krwionośne i układ limfatyczny. Powięź pęczkową możemy podzielić dodatkowo na: strukturę namięsną, otaczającą mięsień z zewnątrz, omięsną, odpowiedzialną za oddzielanie od siebie grup włókien mięśniowych, oraz śródmięsną, oddzielającą poszczególne włókna od siebie.
- Kompresyjna
Jest to połączenie gęstych warstw tkanek łącznych i luźnych tkanek, oddzielających poszczególne warstwy. W tym przypadku powięź okala kończyny i pełni ważną rolę w zakresie naprężania i rozprężania tkanek mięśni oraz w funkcjonowaniu żył.
Na jakie urazy może być narażona powięź?
Zanim przejdziemy do urazów, warto krótko wspomnieć o tym, jakie zadania główne pełni w organizmie powięź. Są to 4 funkcje, obejmujące: nadawanie postury ciała, ochrona narządów wewnętrznych, funkcja przewodząca w zakresie działania układu limfatycznego, krwionośnego i nerwowego, oraz budowanie i wypełnianie organizmu. Z pełnieniem tego typu zadań wiąże się duże ryzyko powstawania urazów, których przykłady przedstawiamy poniżej.
- Zaburzenia przemiany materii – w powięziach mieszczą się systemy odpowiedzialne za rozprowadzanie i usuwanie produktów przemiany materii, dlatego też zaburzenia występujące w tym obszarze przekładają się na ryzyko niedokrwienia, prowadząc do powstawania zwłóknień lub obrzęków powięzi.
- Problemy z oddychaniem – jeśli napięcie na klatkę piersiową lub otrzewną brzuszną jest nieodpowiednie, przekłada się to na gorsze funkcjonowanie pompy ssąco-tłoczącej.
- Wady postawy – na ogół powstające na skutek nadmiernego przeciążenia.
- Obrzęki – najczęściej pojawiające się w takich miejscach jak nadbrzusze, pachwina, miejsca pod kolanami, pachy, lub tzw. trójkąt nadobojczykowy.
W jaki sposób można leczyć powięź?
Do uszkodzeń powięzi najczęściej dochodzi na skutek niewłaściwych nawyków związanych z pracą oraz spędzaniem czasu wolnego, częstych przeciążeń, długich okresów unieruchomienia, czy też stanów zapalnych. Aby skutecznie wyleczyć problemy z powięzią, warto rozważyć stosowanie terapii manualnej. Polega ona na zabiegach wykonywanych samodzielnie w domu oraz pracę z fizjoterapeutą. Przykładowe metody leczenia obejmują:
- metodę aktywnego rozluźniania,
- masaż tkanek głębokich,
- ruchową integrację mięśniowo-powięziową,
- techniki energizacji mięśni,
- metodę FDM,
- masaże z wykorzystaniem rollerów.
Wykorzystywanie tego typu zabiegów ma za zadanie przywrócić tkanki miękkie do stanu wyjściowego, dzięki czemu osoba poddana rehabilitacji ma szansę odzyskać pełną sprawność ruchową.
Kursy medyczne dla fizjoterapeutów
Zmieniają się czasy, a wraz z nimi podejście do medycyny i sposobów leczenia pacjentów. Z uwagi na coraz szybsze dokonywanie odkryć i wprowadzanie nowoczesnych metod leczenia, lekarze są zobligowani do nieustannego rozszerzania swojej wiedzy.
Jeśli zajmujesz się fizjoterapią i chcesz jak najlepiej odpowiadać na aktualne potrzeby swoich pacjentów, skorzystaj z kursów medycznych Medelight.
Proponujemy kursy stacjonarne i zdalne, a oprócz zdobywania wiedzy medycznej pod okiem doświadczonych specjalistów, oferujemy również kurs wspomagający wejście na rynek wszystkich lekarzy pragnących prowadzić własną działalność.