Protezy zębowe kojarzą się nam na ogół z babciną szufladą… W ogólnie przyjętym przekonaniu, problemy z brakiem uzębienia dotyczą jedynie seniorów. Tymczasem okazuje się, że niekoniecznie tak jest. Proteza może być konieczna w przypadku młodych, dorosłych osób, a nierzadko może być pomocą nawet dla dzieci. Jakie są rodzaje protez zębowych? Jakie są ich zalety?

Rodzaje protez zębowych ruchomych

Proteza akrylowa

Ten rodzaj protezy wyjątkowo dobrze imituje naturalne uzębienie, a co więcej, jego plusem jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy błoną śluzową policzka a kością w szczęce. Protezy wykonane z akrylu wykorzystuje się zarówno w przypadku braku kilku zębów, jak i w sytuacji występowania całkowitego bezzębia.

Proteza akronowa

Akron jest materiałem termoplastycznym, wykazującym się dużo większą elastycznością niż akryl. Ponadto proteza akronowa zapewnia duży komfort, jako że jest cieńsza i lżejsza niż protezy wykonane z akrylu. Osoby, które wcześniej nie korzystały z protez, przyzwyczają się do akronu dużo szybciej, niż do akrylu.  Akron jest materiałem bardzo wytrzymałym, a ponadto nie wywołuje reakcji alergicznych.

Proteza nylonowa

Ma ona podobne zalety, jak proteza akronowa – również jest lekka i cienka, dzięki czemu jest się do niej dosyć łatwo przyzwyczaić. Dużym plusem jest zastosowanie estetycznych, dopasowanych do koloru zębów lub dziąseł klamer, czyniąc je niewidocznymi.

Proteza szkieletowa

Stanowi ona połączenie metalu i akrylu. Jej dużą zaletą jest wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, podczas przeżuwania pokarmów, cała siła przenoszona jest na ozębną, co pozwala uchronić się od zaniku kości. Dodatkową korzyścią jest stabilne utrzymywanie się protezy na miejscu, dzięki czemu nie ma ryzyka jej przesunięcia. 

Proteza acetalowa

Jest ona doskonałą alternatywą dla protez zawierających elementy wykonane z metalu – nie wykazują właściwości uczulających, a do tego są dużo lżejsze. Ponadto protezy acetalowe nie wywierają ucisku na śluzówkę jamy ustnej. Siła żucia w protezie acetalowej przenoszona jest na ząb, dzięki czemu nie powstaje tutaj ryzyko zaniku kości. 

Proteza overdenture

Jest to rozwiązanie łączące cechy protez stałych i ruchomych: proteza ruchoma łączona jest z zębem stałym pacjenta lub ze wstawionym implantem. W tego typu protezie możliwe jest wykluczenie metalowych klamer na rzecz magnesów, zatrzasków, czy też koron teleskopowych. Odpowiednio dopasowane, potrafią zapewnić wysoki komfort użytkowania. 

Rodzaje protez zębowych stałych

Korony i mosty

Ten rodzaj uzupełnienia stałego ma na celu odbudowanie jednego zęba, w przypadku koron, lub nawet całego łuku zębowego, gdy mówimy o mostach. Rozwiązania te dają bardzo naturalny efekt, nie grożą przesunięciami, a do tego są wygodne w noszeniu. Korony i mosty mają podbudowę z metalu, lecz coraz częściej można zetknąć się z modelami pełnoporcelanowymi lub z podstawą na cyrkonie. 

Wkłady koronowo-korzeniowe

Jest to rozwiązanie wiążące się niestety z koniecznością wykonania leczenia kanałowego w celu stworzenia otworu na umieszczenie wkładu. Rozwiązanie to umożliwia zachowanie własnej kości, chroniąc ją przed zanikiem, co ma pozytywny wpływ m.in. na wygląd całej twarzy.

Implanty

Implanty najlepszej jakości wykonane są z tytanu, dobrze przyswajanego przez ludzki organizm. Implanty mocowane są na stałe, a ich dużą zaletą jest w pełni naturalny wygląd.

Kiedy proteza zębowa może być potrzebna dziecku?

Protezy zębowe wykonywane są w przypadku wystąpienia całkowitego bezzębia, lub w sytuacji utraty kilku zębów. Pytanie jednak, w jakiej sytuacji proteza może być potrzebna kilkuletniemu dziecku? Czy zakładanie jej u kilkulatka ma sens?

Okazuje się, że czasem tak. Dzieci zaczynają wymianę zębów mlecznych na stałe około 6 roku życia, zdarza się jednak, że tracą swoje mleczne zęby dużo wcześniej. Ma to swoje źródło najczęściej w niedostatecznej higienie. Brak zębów nie jest wówczas jedynie problemem estetycznym – maluch ma problemy z rozdrobnieniem pokarmu, co jest prostą drogą do kłopotów z trawieniem. Ponadto, może dojść do wystąpienia wad zgryzu, a wówczas konieczne będzie zastosowanie protez korygujących niewłaściwe ułożenie łuku zębowego.

dentysta

Protezy zębowe u młodych dorosłych – kiedy zachodzi taka potrzeba?

W przypadku osób dorosłych, do częściowej lub całkowitej utraty uzębienia dochodzi m.in. w wyniku urazów, wypadków, chorób lub po prostu nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. W przypadku osób młodych najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie protez stałych, z uwagi na fakt, że pozwolą one poczuć się pewniej w różnych sytuacjach i zachować atrakcyjny wygląd twarzy.

Zdarza się czasem, że założenie protezy stałej niestety nie będzie możliwe, na szczęście jednak zaufany protetyk we Wrocławiu pomoże w wyborze jak najlepszego rozwiązania.