Dermatolog jest odpowiedzialny za badania i leczenie skóry. Wszelkie schorzenia skóry, poważniejsze lub nie, problemy z włosami czy paznokciami – należy konsultować z dermatologiem.

Z jakimi problemami pójść do dermatologa?

Dobry dermatolog może wykryć u nas choroby, które rozpozna poprzez tylko jeden objaw. Do tego lekarza wybierają się osoby z:

  • uciążliwym problemem młodzieńczego trądziku,
  • nadmiernej potliwości,
  • osoby z łuszczycą,
  • zmianami skórnymi.

Dziedzina jaką zajmuje się dermatolog pozwoli nam również na pozbycie się problemu wypadających włosów i łamliwych paznokci. Często powodem tego jest nieodpowiednia dieta, chociaż nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jednym z miejsc, w którym można znaleźć dermatologa w Szczecinie jest prywatna Spółdzielnia Pracy Lekarzy Specjalistów „Medicus”.

dermatolog na problemy z cerą Szczecin

Podziały dermatologii

Dermatologia dzieli się na dwa typy. Pierwszym z nich jest dermatologia kliniczna, to znaczy, że do tego typu należy rozpoznawanie i leczenie wszystkich chorób związanych ze skórą oraz jej przydatkami. Dermatologia kliniczna jest znana przez nas powszechnie – chodząc do dermatologa mamy styczność z typem dermatologii klinicznej. Natomiast dermatologia doświadczalna jako drugi typ podziału tej dziedziny – poznawanie składu skóry od podstaw oraz wszystkich potrzebnych mechanizmów do jej prawidłowego funkcjonowania. Ten typ dermatologii najczęściej występuje w laboratoriach.

Przełom w dermatologii

Jednym z pierwszych największych przełomów w dziedzinie dermatologii była z pewnością epidemia czarnej śmierci – dżumy, trądu i cholery. Te choroby na pewno pozostawiały ówczesnym dermatologom wiele nurtujących pytań. Odbywały się badania, w celu ustalenia skąd pochodzi choroba, jak ją leczyć i jakie są jej przyczyny. Dziedzina dermatologii była w tamtych czasach zbyt mało rozwinięta, żeby mogła zdziałać coś więcej. Drugim takim przełomem w tej dziedzinie było wynalezienie mikroskopu. Urządzenie to rozpowszechnione w XVIII i XIX wieku dało wreszcie możliwość na podniesienie poziomu badań w zakresie dermatologii.

Dermatologia w XXI wieku

W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo urządzeń służących do badania skóry i jej funkcji, co ułatwia wykrycie choroby i, co najważniejsze – podjęcie próby zwalczenia jej. Mamy szansę szybkiego wyleczenia się i profilaktycznego skorzystania z porad.

Nowoczesne laboratoria i urządzenia, rozmaite techniki badań pozwalają dermatologom i naukowcom lepiej poznawać strukturę skóry. Łatwiej jest również rozpoznać konkretną chorobę za pomocą wszystkich urządzeń wspomagających i przyspieszających badania.

dermatolog

Kiedy iść do dermatologa?

Jak twierdzą lekarze – do dermatologa powinniśmy się wybrać w momencie, gdy zauważymy na naszej skórze mniejsze lub większe zmiany.

Nie zawsze taka zmiana musi oznaczać poważną chorobę, ale lepiej ‘’dmuchać na zimne’’. Nie należy ignorować zewnętrznych dolegliwości, tak jak nie można ignorować bólu.

Dermatolog i jego doświadczenie pozwolą nam na szybkie rozpoznanie, wyleczenie i profilaktykę choroby.