Otyłość staje się w naszych czasach coraz większym problemem. Choroba cywilizacyjna, która związana jest posiadaniem nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, jest przyczyną tysięcy zgonów oraz innych poważnych powikłań, takich jak cukrzyca czy zawał serca.

Polska jest krajem radzącym sobie stosunkowo dobrze z otyłością na tle innych krajów europejskich – wśród dorosłych odsetek ludzi otyłych wynosi około 16%. Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii osoby otyłe stanowią około 26% dorosłego społeczeństwa, a w Niemczech 14,7%. Niemniej jednak liczby te cały czas rosną, co w tym przypadku jest najbardziej niepokojące.

Czym jest otyłość?

Otyłość rozpoznaje się na podstawie wskaźnika BMI, który otrzymuje się poprzez wyliczenie masy na metr kwadratowy ciała osoby badanej. Jeżeli masa wynosi powyżej 35kg/m², to mamy do czynienia z otyłością. Jest to choroba uznawana za największe zagrożenie dla naszego społeczeństwa.

Prognozy WHO wskazują, że do roku 2030 liczba osób otyłych zwiększy się nawet dwukrotnie w krajach cywilizowanych

Już teraz rządy państw wydają miliardy złotych na leczenie chorób wynikających z otyłości. Osoby niepodejmujące żadnych działań mających na celu walkę ze swoją wagą, często cierpią z powodu nadciśnienia, miażdżycy czy choćby cukrzycy. Najcięższe przypadki kończą się zawałem, co prowadzi do zgonu osoby otyłej.

Otyłość – jak z nią walczyć?

Jest wiele metod leczenia otyłości, ale często okazuje się, że przypisane leki oraz dieta zawodzą. Wynika to w dużej mierze z braku silnej woli chorego oraz niestosowania się do zaleceń lekarzy. Jakie metody okazują się zatem najskuteczniejsze? Gdy wszystko inne zawodzi, warto zdecydować się na chirurgiczne leczenie otyłości – w dzisiejszych czasach znane jest wiele zabiegów, które prowadzą do zmniejszenia żołądka osoby otyłej. Obecny poziom medycyny pozwala na w pełni bezpieczne oraz bezbolesne przeprowadzenie operacji, dzięki czemu coraz więcej osób otyłych decyduje się właśnie na sposoby chirurgiczne.

Balon żołądkowy – schudnij nawet 15 kg!

Jedną z najczęściej stosowanych metod w walce z otyłością jest wprowadzenie do żołądka chorego specjalnego balonu metodą endoskopową, dzięki czemu pacjent cały czas odczuwa uczucie sytości, co zmusza go do spożywania mniejszych porcji. Tzw. balon wewnątrzżołądkowy jest wypełniany solą fizjologiczną, a jego powierzchnia jest całkowicie odporna na kwasy wytwarzane w żołądku – zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo oraz ochronę przed pęknięciem gumowej osłony.

Chirurgiczne leczenie otyłości

Balon wprowadzany jest do żołądka na okres 6 miesięcy – w tym czasie pacjenci chudną średnio 15 kilogramów, ale spadek masy uzależniony jest w dużej mierze od osobistych uwarunkowań osób otyłych.

Balony żołądkowe są stosowane najczęściej w przypadku wskaźnika BMI przekraczającego 27, kiedy tradycyjne metody leczenia otyłości zawodzą.

Pokonaj otyłość z opaską żołądkową

Opaska żołądkowa działa na podobnej zasadzie jak wyżej wspomniany balon, ale w jej przypadku istnieje możliwość regulowania objętości opaski przez specjalny port mieszczący się pod skórą pacjenta. Opaska jest wprowadzana do żołądka osoby otyłej, a następnie napełniania płynem. Po napełnieniu żołądek pacjenta zostaje podzielony na dwie części – górną oraz dolną. Pomiędzy nimi znajduje się opaska, która reguluje przepływ jedzenie obiema stronami. Mniejszy przepływ wiążę się z szybkim pojawianiem się uczucia sytości, co zmusza osoby otyłe do spożywania mniejszych posiłków i zmniejszania masy.

Bariatria nadzieją dla osób otyłych

Bariatria jest dziedziną medycyny w całości poświęconą zwalczaniu otyłości.

Chirurgiczne leczenie otyłości (w skrócie CHLO) to dziedzina bariatrii, która rozwija się najszybciej i niesie za sobą największe nadzieje.

Metody tradycyjne często okazują się mało skuteczne – pamiętajmy, że przy zmniejszaniu masy bardzo ważne jest zaangażowanie pacjenta oraz ścisłe trzymanie diety, co wielu przypadkach nie jest przestrzegane. Zmniejszanie żołądka to metoda dająca natychmiastowe efekty, dzięki czemu osoby otyłe nie mają nawet chęci do spożywania nadmiernej ilości jedzenia. Jak mówią eksperci z KCM Clinic, chirurgia laparoskopowa  w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju tej dziedziny oraz pozwoliła na szybkie oraz przeprowadzanie zabiegów bariatrycznych.  Po więcej informacji zapraszamy na stronę KCM Clinic, gdzie znajdą Państwo więcej informacji na temat leczenia otyłości.