Przed wybraniem się do odpowiedniego sklepu, warto zadać sobie najpierw pytanie, czym tak naprawdę jest sprzęt rowerowy? Otóż, odpowiedź jest bardzo prosta – są to te wszystkie elementy, które wchodzą w skład roweru i dodatki. Takim sprzętem może być rama, koła, opony, kierownica czy siodełko. Dodatki to najczęściej wszelkie koszyki z przodu lub z tyłu roweru, bagażniki, chwyty na kierownicę i wiele innych. Nawet jeżeli nie jeździmy naszym rowerem codziennie, ważny jest wybór właściwego sprzętu. Gwarantuje to bowiem wytrzymałość i jakość naszego roweru. Ale jak wybrać? I skąd? Na te pytania możemy znaleźć odpowiedzi przede wszystkim w Internecie. Wiele jest bowiem blogów, które zajmują się ściśle tematyką rowerową. Ponadto, na tego typu strony jest wzmożony popyt w ostatnich czasach. Dlatego tak wiele osób zakłada blogi i strony na których udziela wskazówek dotyczących wyboru dobrego roweru.

Skąd wziąć najlepszy?

Wiele jest marek na światowym rynku, które produkują rowery miejskie i dodatkowy sprzęt. Często jest to sprzęt zamienny. Każdy z nas bowiem ma zupełnie inną figurę i posturę, dlatego często zdarza się wymiana kół lub ramy. Ciężko jednak określić, jakie są typowo najlepsze sprzęty rowerowe.

Firmy takie jak Author, polski Accent, Kross czy Merida mogą poszczycić się przede wszystkim najlepszym sprzętem światowej klasy.

Istnieje również wiele firm, które zajmują się tylko produkcją łańcuchów  rowerowych (Connex), widelców amortyzowanych (RST) czy siodełek (San Marco). Dlatego też najlepszy sprzęt nierzadko stanowi dla wielu pojęcie względne. Ważne jest odpowiednie dopasowanie najlepszych według nas sprzętów i cieszyć się jazdą na rowerze.

Marki i jakość sprzętów

Na całym świecie istnieje ogromna liczba producentów i marek rowerowych oraz firm, które zajmują się produkcją konkretnego sprzęt rowerowego. Rower miejski nie wymaga montażu specjalistycznych hamulców, kół czy odpowiedniego rodzaju widelców.

Rowery do miasta

W Polsce mamy do czynienia z ciekawą marką rowerów miejski – Le Grand – poleca ją sklep rowerowy PM Bike

Najczęściej wybór tego typu sprzętu należy do nas samych. Często również decydujemy się na zakup roweru, który już został wyprodukowany, a sprzęty i ich jakość odpowiada nam w zupełności. Warto pamiętać, że niektóre marki zajmują się produkcją tylko paru rodzajów sprzętów. Znaczy to, że nie u każdego producenta zakupimy siodełko czy łańcuch. Jest to ściśle związane z testami oraz postępem technologicznym.

Czy cena zawsze zależy od tych samych czynników?

Ceny wszystkich sprzętów są zróżnicowane przede wszystkim ze względu na markę. Producent ustala ceny swoich produktów opierając się na procesie produkcji, użytych materiałach, czasie produkcji oraz popularności danego sprzętu. Warto również mieć na uwadze marżę. Ceny w każdej z firm mogą być różne, jednak dużo zależy od pochodzenia firmy i od rodzaju sprzętu. Zakupując nowe koła lub siodełka, powinniśmy pamiętać o tym, by przed zakupem dowiedzieć się o najlepszych możliwych alternatywach.