Zarówno narzędzia kosmetyczne takie jak cążki, nożyczki, pesety, jak i medyczne wymagają dezynfekcji po każdym użyciu. Podczas pracy lekarza czy kosmetyczki mają one bezpośredni kontakt z naszym naskórkiem, wydzielinami, potem, śliną, niekiedy nawet z krwią co może skutkować roznoszeniem bakterii, zakażeniami czy zarażeniami. Aby uniknąć takich sytuacji, każdy specjalista koniecznie musi dezynfekować narzędzie, które wykorzystuje do pracy.  Warto zatem zadać sobie pytanie i zastanowić się jakie preparaty są wykorzystywane do dezynfekcji narzędzi kosmetycznych i medycznych?

Jakie składniki są wykorzystywane?

Środki zadedykowane specjalistom do dezynfekcji narzędzi medycznych lub kosmetycznych bardzo często produkowane są na bazie etanolu lub z wykorzystaniem kombinacji poliamin. Niekiedy są one wzbogacone dodatkowymi składnikami, które jeszcze bardziej zwiększają intensywność ich działania. Środki, jakie zostają wykorzystane do produkcji preparatów dezynfekujących, muszą być na tyle silne, aby wyeliminować wszelkie mikroorganizmy, bakterie i zanieczyszczenia i jednocześnie muszą być one na tyle delikatne, aby nie podrażnić skóry, która będzie miała kontakt z narzędziami później.

Dostępne i popularne preparaty

Preparaty przeznaczone do tego typu działań mają zazwyczaj formę płynnego koncentratu do mycia i  dezynfekcji narzędzi chirurgicznych. Często wykorzystywanymi produktami są preparaty marki Virusolve. Skład preparatów tej marki sporządzany jest na bazie różnorodnych składników aktywnych w tym: poliaminy, aminoetanolu, tenzydów,. Produkty te nie zawierają związków uwalniających aktywny tlen, kwasu nadoctowego, chloru, aldehydów. Środki Virusolve można zastosować do narzędzi (min do myjek ultradźwiękowych), inkubatorów, powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych, powierzchni mających kontakt krwią, plwocinami, ropą, wszelkimi białkami i substancjami organicznymi. Produkty Virusolve są zróżnicowane, przez co forma, stężenie i efektywność produktów z łatwością można dostosować do swoich potrzeb.

narzędzia - skuteczna dezynfekcjaPodobnymi w działaniu środkami są preparaty Chemisepr Vir. Marka ta oferuje różnorodne produkty, których działanie skutecznie eliminuje zarówno widoczne zabrudzenia, jak i mikroorganizmy, prątki, grzyby.  W środkach dezynfekcji marki Chemisept Vir jedną z głownych substancji jest etanol, jednak produkt ten posiada dodatkowe składniki. Etanol posiada pełne działanie mikrobójcze, co gwarantuje, że wykorzystanie środków marki Chemisept jest maksymalnie skuteczne.

Gdzie mogą zostać wykorzystane środki dezynfekujące?

Środki do dezynfekcji takie jak Virusolve czy Chemisept Vir z powodzeniem znajdą zastosowanie w szpitalach, klinkach, w salonach kosmetycznych, w gabinetach weterynaryjnych, a także w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy w transporcie. Można je zastosować w wielu przypadkach i za każdym razem możemy być pewni, że zagwarantują nam oni maksymalne działanie i eliminację wszelkich zanieczyszczeń czy mikroorganizmów. Warto wiedzieć, że środki takie jak Virusolve czy Chemisept Vir są całkowicie bezpieczne, nie wywołują podrażnień czy reakcji alergicznych. Do dokładnej dezynfekcji wcale nie potrzebne są rozbudowane urządzenia czy drogie środki, dezynfekcja na zimno jest wysoce efektywna, przez co cieszy się rosnącą popularnością w Polsce jak i na świecie.

Dlaczego tak ważna jest dezynfekcja narzędzi?

Narzędzia zarówno wykorzystywane przez lekarzy jak i przez kosmetyczki muszą być odpowiednio przygotowane przed podjęciem przez specjalistę kolejnego pacjenta czy klienta. Narzędzia te mają bezpośredni kontakt ze skórą każdej osoby, a brak dezynfekcji może spowodować przenoszenie bakterii, a także bardziej groźnych chorób. Lekceważenie konieczności dezynfekcji narzędzi może zakończyć się tragicznie zarówno dla osoby wykorzystującej sprzęty jak i dla klienta lub pacjenta. Stosowanie dezynfekcji przynosi zatem obopólna korzyść.