Nurkowanie można traktować jako wakacyjne hobby lub jako poważną pasje, którą będziemy rozwijać przez cały rok. Jest to doskonały sposób aby zażyć ruchu, odprężyć się i jednocześnie przeżyć niezapomniane chwile. Aby nurkowanie było bezpieczne i jednocześnie komfortowe niezależnie od stopnia zaawansowania czy głębokości danego zbiornika wodnego koniecznie należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Bez względu na to czy decydujemy się na wypożyczenie sprzętu nurkowego lub jego zakup od podstaw, koniecznie należy zapoznać się z podstawowymi zasadami, dzięki którym łatwiej nam będzie dobrać coś właściwego dla nas.

Wypożyczenie bądź zakup kompletu sprzętu

sprzęt nurkowyPodstawą nurkowania jest przede wszystkim wybór odpowiedniego automatu oddechowego co ze względu na bogatą ofertę rynku może okazać się dość skomplikowane. Możemy wybierać spośród automatów tłokowych, membranowych, tych z odciążeniem lub bez odciążenia. Automat koniecznie powinien zostać dobrany pod względem warunków w jakich będą prowadzone nurkowania. W sytuacji gdy nurkujemy mało intensywnie, raczej w czystych oraz ciepłych zbiornikach wodnych do głębokości 30 metrów z powodzeniem możemy wykorzystać prosty i tani automat tłokowy o podstawowej konstrukcji. W przypadku chęci nurkowania w wodach wyjątkowo zimnych warto zdecydować się na wybór automatu z zabezpieczeniem komory wodnej pierwszego stopnia przed zamarzaniem co wielokrotnie zwiększy nasze bezpieczeństwo i zagwarantuje komfort. Inny aparat należy wybrać do nurkowania w otoczeniu gdzie może nastąpić nagłe pogorszenie warunków, na przykład na skutek wzburzenia się osadu z dna, co jest częste na wrakach bądź w jaskiniach. Wówczas warto zdecydować się na automat z prostym zaworem wydechowym drugiego stopnia. Oprócz automatu konieczne okazuje się właściwe wybranie jacketu nazywanego również BCD. Osoby amatorsko zajmujące się nurkowaniem mogą zdecydować się na wybór lekkiego sprzętu, który będzie również wygodny podczas transportu. Jeśli jednak nurkowanie jest już zaawansowane warto zdecydować się na wybór cięższego, wzbogaconego w dodatkowe udogodnienia jacketu. Elementem składające się na komplet sprzętu podstawowego jest również mokry skafander. Jest to jeden z podstawowych zakupów, który jest podejmowany przez każdą osobę zainteresowaną nurkowaniem. To właśnie od mokrego skafandra zależy komfort i wygoda. Wybierając odpowiedni skafander mokry dla siebie w pierwszej kolejności należy kierować się wygodą, warunkami technicznymi w jakich odbywają się nurkowania, a także możliwościami finansowymi.

Zakup czy wypożyczenie sprzętu nurkowego

Niezależnie od tego jak zaawansowani jesteśmy odnośnie nurkowania zawsze możemy skorzystać z możliwości wypożyczenia sprzętu nurkowego. Firmy świadczące usługi tego typu oferują wysokiej jakości sprzęty dostępne w różnych wersjach tak aby każdy zainteresowany mógł dobrać coś odpowiedniego dla siebie. W ofercie znajdziemy między innymi możliwość wypożyczenia całego kompletu sprzętów, w których skład wchodzi zarówno automat, jacket, mokry skafander i balast lub dodatkowo butla. Dodatkowo możliwe jest zdecydowanie się na wypożyczenie innych zwiększających komfort akcesoriów, których nie posiadamy na własność. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego czy decydujemy się na zakup samodzielny konkretnych sprzętów czy skafandrów czy wybieramy możliwość ich wypożyczenia koniecznie należy pamiętać, że powinny one zostać odpowiednio dobrane do warunków w jakich będziemy nurkować oraz do nas samych. Niewłaściwie dobrane sprzęt może znacznie utrudnić nurkowanie lub stać się nawet czynnikiem wpływającym na zmniejszenie bezpieczeństwa. W przypadku pojawienia się wątpliwości warto zwrócić się o pomoc specjalisty.