Współczesna medycyna oferuje coraz więcej praktycznych i zdrowotnych rozwiązań, które nie tylko korzystnie wpływają na pracę organizmu, ale też znacząco podnoszą komfort życia. Konchoplastyka to właśnie jedna z tych sfer, którą warto zainteresować się w przypadku problemów z małżowinami nosowymi. Minimalizuje możliwość infekcji dróg oddechowych, jednocześnie eliminuje kompleks chrapania.

Specjalistyczna korekcja małżowin nosowych

W przypadku problemów z układem oddechowym i różnymi dolegliwościami związanymi z drogami oddechowymi należy udać się do laryngologa. To właśnie on nie tylko przeprowadza badanie, prowadzi wywiad z pacjentem, ale też może skierować na zabieg korekty małżowin nosowych w Jeleniej Górze, w polecanej Przychodni Zabobrze. 

Obecnie taki zabieg można wykonać mało inwazyjnymi metodami i zwykle wykonywany jest po obu stronach nosa. Głównym celem korekty jest udrożnienie kanałów, ponieważ niekiedy mogą one być przerośnięte czy nabrzmiałe, co w konsekwencji wpływa na kłopoty z prawidłowym oddychaniem. Dzięki temu nos ponownie jest drożny, zaś problemy, które wynikały właśnie z pełnego lub częściowego zatamowania, ustępują.

Jakie korzyści przynosi w kontekście zdrowia oraz estetyki nosa.

Przerost lub niedrożność śluzówki małżowin nosowych może doprowadzić do różnych schorzeń i dolegliwości, jak choćby:

  • trudności z oddychaniem, 
  • katar, 
  • nieżyt nosa, 
  • słabszy węch, 
  • chrapanie, 
  • częste i nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, 
  • a nawet konieczność regularnego stosowania kropli do nosa przez pacjenta. 

Wraz z odpowiednią interwencją chirurgiczną, wszelkie dolegliwości znikają całkowicie lub są znacząco zredukowane. Pacjent może swobodniej oddychać, przestaje chrapać, prawidłowo pracuje zmysł węchu, rzadziej występują infekcje laryngologiczne. Co istotne, w niektórych przypadkach konieczna będzie powtórna korekcja, jednak jest to zawsze decyzja lekarza w kontekście danego przypadku. 

Wiele pacjentów zastanawia się, czy tego typu zabieg zmienia kształt nosa, dlatego warto wiedzieć, że nie ma takich efektów. Procedura ta dzieje się wewnątrz, przez co nie widać blizn, ale też nie ma zewnętrznych zmian, co do jego ukształtowania czy wielkości.

Jakie stosuje się techniki korekcji małżowin nosowych?

Bardzo często wykorzystywaną metodą podczas konchoplastyki jest koblacja, wykonywana zwykle w znieczuleniu miejscowym, ale bywają przypadki, że konieczne jest to ogólne. Cały zabieg trwa około 30 minut i w tym czasie chirurgicznie lekarz doprowadza do drożności nosa. Polega to na wykorzystaniu fal radiowych oraz odpowiedniej temperatury, aby oddzielić tkanki poprzez odparowanie. W tym przypadku całość jest szybka i mało inwazyjna, pacjent nie musi być potem hospitalizowany, a ulgę i różnice czuje już po dwóch tygodniach. 

nos

Inną opcją jest metoda radiochirurgii, która wykorzystuje specjalne elektrody oraz fale częstotliwości radiowych, Ich działanie ma spowodować skurczenie, a finalnie zmniejszenie objętości małżowin. Dzięki temu wszelkie zatory znikają, a drogi oddechowe są ponownie w pełni drożne. Także tutaj można wykonywać ją przy pełnym uśpieniu lub znieczulając miejscowo. Zabieg trwa około pół godziny i nie jest wymagane, pozostanie w szpitalu. 

Kolejną propozycją jest laser, jednak nie jest tak popularny jak dwie poprzednie techniki.

Wskazania i przeciwwskazania do takiej interwencji

Podczas konsultacji z laryngologiem, ten bada stan pacjenta oraz przeprowadza wywiad, na podstawie którego podejmuje decyzję co do wykonania zabiegu. Jednak tak jak w każdym innym przypadku, także i tutaj mogą wystąpić przeciwwskazania. Warto wymienić niewyleczoną infekcje dróg oddechowych, opryszczkę na wardze, zły stan zdrowia, uczulenie na leki znieczulające, konieczność przyjmowania środków na rozrzedzenie krwi oraz posiadanie chorób, które wykluczają narkozę. 

Wskazaniami do przeprowadzenia tej procedury są różne, jak choćby wymienione wyżej problemy z oddychaniem przez noc i dolegliwości związane z zatorem w drogach, które lekarz uzna za konieczne do usunięcia w ten sposób. Należy przy tym pamiętać, aby każda osoba zmagająca się z tymi kłopotami niezwłocznie poinformowała podczas wizyty o innych przyjmowanych lekarstwach czy pozostałych chorobach, w tym nielaryngologicznych, ponieważ mogą one mieć wpływ nie tylko na samą procedurę, ale na cały organizm.