Nieoperacyjne leczenie bezdechu może obejmować wiele różnych sposobów terapii. Możemy zmniejszyć masę ciała, zastosować terapię pozycyjną, dopasować aparaty nazębne i użyć tlen. Jedną z częstych metod jest leczenie nadciśnieniem (biPAP) oraz proteza powietrzna czyli CPAP (od ang. Continous Positive Airway Pressure). Zwłaszcza 2 ostatnie techniki mają wysoki wskaźnik powodzenia.

Utrata wagi

Często obturacyjny bezdech senny jest silnie powiązany z otyłością. W takich przypadkach zmniejszenie masy ciała może zmniejszyć objawy choroby, a w niektórych przypadkach całkowicie ją wyeliminować. Z tego powodu właśnie utrata wagi powinna być priorytetem dla wszystkich osób z nadwagą lub otyłością cierpiących na bezdech. Spożywanie mniejszej ilości kalorii, zdrowszych posiłków i wykonywanie ćwiczeń fizycznych to dla wielu osób wyzwanie, ale sukces poprawi ogólny stan zdrowia i może poprawić jakość naszego snu.

W przypadku osób wyjątkowo otyłych często tradycyjne metody odchudzania nie przynoszą rezultatów. W takich przypadkach odpowiedzią może być operacja pomniejszenia żołądka, dzięki której zmniejszymy masę ciała i poprawimy stan naszego zdrowia. Należy jednak pamiętać, że utrata wagi nie zawsze likwiduje dolegliwości i należy monitorować stan zdrowia pacjenta.

CPAP (Continous Positive Airway Pressure)

To urządzenie zapewniające podawanie ciągłego, dodatniego ciśnienia wydychanego powietrza przez usta i nos, lub tylko przez nos. Dzięki temu możemy pokonać barierę zapadniętych górnych dróg oddechowych, a to pozwoli normalnie oddychać. Inaczej CPAP nazywany jest protezą powietrzną. Ta metoda leczenia jest bardzo popularna i skuteczna. Czasami jednak niektórzy nie są w stanie używać tego typu urządzeń, ponieważ wywołują one uczucie dyskomfortu.

biPAP

Niektórzy chorzy potrzebują różnych ciśnień w czasie wydechu i wdechu. Wtedy wykorzystywane jest właśnie to wysoko specjalistyczne urządzenie. Pozwala ono monitorować i oceniać efekty leczenia oraz modyfikować parametry terapii. Dzięki temu jest ono tak skuteczne – ułatwia wykrywanie przyczyn niepowodzenia terapii. To wysoce nowoczesny i skuteczny sposób leczenia. Należy jednak pamiętać, że maskę wykorzystujemy podczas snu. Tutaj, jak w przypadku CPAP, niektórzy pacjenci odczuwają dyskomfort i muszą się do tego rozwiązania przyzwyczaić.

Dopasowane aparaty nazębne

To alternatywa dla leczenia CPAP i biPAP. Takie urządzenia stomatologiczne mogą zapobiegać niedrożności dróg oddechowych. Dzieje się tak, dzięki temu, że wysuwają one dolną szczękę i język do przodu. Nie blokują one wtedy tyłu gardła. Dopasowane aparaty nazębne muszą być skonstruowane przez doświadczonego specjalistę. Ta metoda leczenia jest zazwyczaj stosowana w łagodnych przypadkach bezdechu. Niestety nie mogą korzystać z nich Ci, którzy nie mają już swoich zębów, lub mają je bardzo słabe. Głównymi wadami takiego leczenia jest możliwość występowania nadmiernego ślinienia lub bólu szczęki.leczenie chrapania

Inne propozycje

Zdarza się, że obturacyjny bezdech senny występuje u chorych, przede wszystkim wtedy, gdy śpią na plecach. W takich sytuacjach środki zapobiegające spaniu w tej pozycji mogą pomóc.

Bezdech senny może zmniejszyć poziom tlenu we krwi, ale oddychanie tlenem przez maskę tlenową nie jest samo w sobie leczeniem tego schorzenia. W niektórych ciężkich przypadkach, ze względu na długość bezdechów, poziom tlenu może być naprawdę niski. Istnieją pacjenci, którym terapia biPAP lub CPAP nie rozwiązuje całkowicie tego problemu. W takich przypadkach lekarz może zalecić uzupełniający tlen dodany do leczenia.

Bezdech senny to bardzo poważne schorzenie, którego nie należy lekceważyć. Nie obawiajmy się leczenia, ponieważ nie zawsze musi ono oznaczać operację. Istnieje wiele alternatyw, które warto sprawdzić. Zachęcamy do odwiedzenia Poradni Leczenia Bezdechu Sennego i Chrapania na Śląsku.