Nieestetyczne zmiany skórne, blizny po trądziku, skaleczeniu czy ciąży nie muszą zostawać z nami na zawsze. Na rynku jest dostępnych wiele zabiegów, które niwelują różne defekty skóry. Jednym z nich jest plazma, która w nieinwazyjny i bezbolesny sposób, efektywnie rozprawi się z kompleksami. Tylko czym ona jest i jak działa?
Zastosowanie plazmy w medycynie estetycznej
Według naukowców jest uznawana za czwarty stan skupienia występujący obok gazu, cieczy i ciała stałego. Plazma przypomina gaz, ale w rzeczywistości jest zjonizowaną materią. Przez wyładowania elektryczne powstają w niej cząstki, które są naładowane ujemnie tudzież dodatnio oraz cząstki neutralne.
Zazwyczaj mówiąc o plazmie mamy na myśli metodę wykorzystywaną w medycynie estetycznej. Jednak tego typu zjawisko możemy obserwować również w naturze, ponieważ przestrzeń astronomiczna i gwiazdy są zbudowane właśnie z tej materii. Oprócz tego plazma powstaje na skutek uderzeń piorunów, ponieważ wtedy powstaje specjalny kanał o bardzo wysokiej temperaturze. Jednakże te elementy burzy nie są wykorzystywane w całości, lecz w jej części.
Jak to działa? W trakcie zabiegu tworzy się różnica potencjałów elektromagnetycznych, wytwarzających się między końcówką narzędzia, które jest wykorzystywane podczas zabiegu, oraz tkanką skórną. Dzięki temu stare komórki naskórka odparowują, a mikrouszkodzenia, które powstają w skórze, pobudzają do regeneracji. Zawarta w plazmie energia odbudowuje potencjał elektryczny, a to z kolei sprawia, że poprawia się jej kondycja tudzież struktura. Powoduje to znaczne wzmocnienie i napięcie skóry, która w konsekwencji staje się zdrowa i ładna.
Warto podkreślić, że plazma działa punktowo, w miejscu przeprowadzanego zabiegu. To oznacza, że nie ma żadnych obaw o komórki otaczające miejsce, gdzie pracuje urządzenie oraz o głębsze warstwy skóry. Czynnikiem wyróżniającym tę metodę od pozostałych wykorzystywanych w medycynie estetycznej jest bezdotykowe działanie, ponieważ końcówkę urządzenia jedynie się zbliża, a nie bezpośrednio przykłada do skóry. Gwarantuje to sukces bez nakłuwania czy wstrzykiwania czegoś w ciało. Impulsy energetyczne sprawiają, że komórki pobudzają się do wzrostu, a zarazem wierzchnia warstwa skóry złuszcza się, ustępując nowej.
W jaki sposób plazma jest wykorzystywana w urządzeniach i zabiegach?
Na początku z plazmy korzystano wyłącznie w celach sterylizacyjnych i bakteriobójczych, ponieważ sprawdzała się w oczyszczaniu narzędzi oraz wąskich przestrzeni. Później badania and tym materiałem wykazały, że działa także podczas nieinwazyjnych zabiegach odmładzających. Oprócz tego plazma ma korzystne zastosowanie w lecznictwie. Przykładami takich zabiegów może być usuwanie znamion, pieprzyków, brodawek, odcisków, kurzajek oraz włókniaków.
Kiedy jeszcze warto zastosować leczenie przy wykorzystaniu plazmy?
- Ta technologia jest przydatna podczas usuwania blizn różnego pochodzenia, rozstępów, leczenia trądziku, podnoszenia pośladków oraz biustu, liftingu dekoltu, szyi, podbródka czy też usuwania przebarwień na skórze.
- Osoby borykające się z opadającą powieką również mogą liczyć na działanie plazmy, ponieważ dzięki bezinwazyjnemu obkurczaniu się skóry okolice oczu wygładzają się i stają się lepiej odżywione. Dzięki temu rozwiązaniu można zapomnieć o wycinaniu skóry i długim okresie rekonwalescencji.
- Ponadto plazma usunie zmarszczki palacza, poprawi jędrność i elastyczność skóry, zregeneruje tkanki skórne w różnych częściach ciała, a także skoryguje nagromadzoną ilość skóry wokół uszu.
O czym pacjent musi pamiętać?
Każda osoba, która poddaje się temu zabiegowi, nie musi się specjalnie do tego przygotowywać, ponieważ jest miejscowo znieczulana. Niemniej jednak na wskutek działania sprzętu na skórze tworzą się małe strupki, których pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać. Muszą odpaść same, dzieje się to zazwyczaj kilka dni po wykonanym zabiegu. Właśnie w tym czasie trzeba bardzo dbać i chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym, by uniknąć przebarwień. Ponadto czasami jeden zabieg nie wystarczy, zwłaszcza w przypadku, kiedy zmiany skórne są zaawansowane. Wtedy odstęp pomiędzy sesjami wynosi mniej więcej kilka miesięcy.
Plazma to metoda stosowana w medycynie estetycznej oraz leczniczej. Służy do usunięcia niepożądanych zmian skórnych oraz odbudowie zniszczonego naskórka. Każda osoba decydująca się na przeprowadzenie takiego zabiegu musi pamiętać o tym, aby później odpowiednio dbać o skórę, by niedoskonałości nie powróciły.