Parawany medyczne pełnią wiele funkcji. Zapewniają bezpieczeństwo, prywatność, komfort pracy, a nawet chronią zdrowie i życie innych pacjentów.

Zmywalne parawany medyczne można spotkać w wielu placówkach medycznych. Jaki parawan wybrać do szpitala, na salę operacyjną, a jaki do gabinetów lekarskich lub gabinetu pielęgniarki szkolnej?

Rodzaje parawanów medycznych

Każda osoba, która chociaż raz była w gabinecie lekarskim lub w szpitalu wie, jak wygląda parawan medyczny. Można je dostrzec także w filmach, gdzie kadry są kręcone w gabinecie lekarskim czy na oddziale szpitalnym. Parawany medyczne stanowią ważne wyposażenie placówek służby zdrowia, ale ich rodzaj i zastosowanie może się różnić w zależności od placówki.

Liczba skrzydeł parawanów medycznych

Kluczowe podczas wyboru rodzaju parawanu medycznego jest to, jaką powinien mieć liczbę skrzydeł. Skrzydłami parawanu nazywa się ruchome części mebla, które można składać i rozkładać w zależności od potrzeb. W naszej ofercie posiadamy:

  • parawany jednoskrzydłowe,
  • parawany dwuskrzydłowe
  • parawany trzyskrzydłowe.

Wielkość parawanu

Parawany medyczne w zależności od wyboru ilości skrzydeł sprawdzą się w różnych placówkach medycznych. W zależności od przeznaczenia i możliwości przestrzennych można wybrać inny parawan do szpitala, na salę operacyjną czy do gabinetu zabiegowego. Parawan jednoskrzydłowy pozwala jedynie na postawienie i odgrodzenie niewielkiej części łóżka.

Dwa skrzydła można ustawić pod kątem prostym lub w linii pionowej, odgradzając większą część. Największe możliwości daje parawan trzyskrzydłowy, który mimo największych rozmiarów pozwala na dostosowanie go do potrzeb, a w razie potrzeby na łatwe składanie.

Typ parawanu

parawan dwuskrzydłowy

W zależności od potrzeb placówki medycznej można wybrać różne rodzaje parawanów ze względu na ilość skrzydeł i wielkość, ale także typ konstrukcji parawanu. Niektórzy producenci posiadają w ofercie wygodne i bardzo funkcjonalne przenośne i składane medyczne parawany na kółkach, które doskonale sprawdzą się jako tymczasowe rozwiązanie, zapewniając maksymalną mobilność i wygodę użytku.

Z czego wykonane są parawany medyczne

Parawany medyczne to produkty, które mają bliski kontakt z pacjentami, lekarzami czy innymi pracownikami placówki medycznej lub rehabilitacyjnej. Wysokie wymagania nakładane na branżę medyczną i ochronę zdrowia sprawiają, że meble medyczne muszą wyróżniać się wysokiej jakości wykonaniem, przywiązywaniem uwagi do szczegółów, a przede wszystkim wykonaniem z materiałów, które umożliwiają łatwą i szybką dezynfekcję.

zasłony

Solidnie wykonane parawany medyczne dostępne w naszym asortymencie to certyfikowane produkty, wykonane z poszanowaniem norm i standardów branży medycznej. Zasłony są szyte wyłącznie z wysokiej jakości bawełny. Możliwość wyboru koloru spośród klasycznej bieli, uspokajającej zieleni lub błękitu sprawia, że w zależności od potrzeb można dopasować kolor parawanu do miejsca, w którym będzie używany.

Z uwagi na częstotliwość czyszczenia i konieczność utrzymania wysokich standardów higieny w placówkach medycznych parawany medyczne wykonuje się z metalu, ale mimo to ich konstrukcja jest bardzo lekka.

farba proszkowa

Malowanie proszkowe ma wiele zalet. Dla branży medycznej to idealne rozwiązanie, ponieważ farby proszkowe nie zawierają szkodliwych substancji. Dzięki temu meble medyczne pokryte farbą proszkową nie mają negatywnego wpływu na zdrowie pacjentów i pracowników medycznych.

kółka jezdne

Wyposażenie parawanów medycznych w kółka jezdne zapewnia większą mobilność mebla. Przemieszczanie parawanów przebiega szybko i cicho, dzięki dobrej przyczepności, a w razie potrzeby dzięki obecności pokrętła blokującego do umieszczenia w wybranym miejscu.

Czy parawan jest niezbędny w placówce medycznej?

Parawany medyczne są jednym z podstawowych elementów wyposażenia różnego rodzaju placówek medycznych. Ze względu na ich charakterystykę, różnorodność i możliwości zastosowania są niezbędne nie tylko w szpitalach. Zmywalne parawany medyczne zapewniają pacjentom większy komfort psychiczny podczas leczenia, ale także podczas odpoczynku. Dzięki temu ich powrót do zdrowia przebiega w lepszych warunkach.

Co więcej, wysokiej jakości parawan medyczny jest wykonany z materiałów, które umożliwiają łatwe czyszczenie i dezynfekcję, zapewniając higienę i bezpieczeństwo. Parawan medyczny stanowi jednak nie tylko wymóg sanitarny, ale także estetyczny.

Do produkcji parawanów medycznych wykorzystuje się między innymi tkaniny bawełniane i zmywalne, które rozpościera się na stalowych stelażach ze stali nierdzewnej. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w kółka, dzięki czemu zwiększa się ich możliwości i funkcjonalność.