Alergia z punktu widzenia medycyny określana bywa jako nadwrażliwość czy też uczulenie na określone szkodliwe substancje czyli tak zwane alergeny. Klinicznie mówi się o istnieniu czterech rodzajów alergii. Są to: alergia wziewna, bakteryjna, lekowa, kontaktowa oraz alergia pokarmowa.

Alergie pokarmowe należą do jednych z częściej pojawiających się i dość łatwych w eliminacji form uczuleniowych. To co jest dla niej charakterystyczne to fakt, że może pojawić się ona w każdym wieku a szkodliwą substancją może okazać się coś, co do tej pory nigdy nam nie szkodziło.

Najczęściej spotykane objawy alergii pokarmowej to świąd skóry, pokrzywka czy zaczerwienie, duszności bądź też obrzęk warg i drapanie w gardle. Jednakże lekarze wymieniają jeszcze inne, mniej kojarzone z alergiami symptomy. Mogą to być: bóle głowy, stany podgorączkowe, zaburzenia snu, dekoncentracja, zmęczenie, niepokój, pobudzenie (u dzieci) a także bardzo zróżnicowane objawy ze strony układu pokarmowego. Wszystkie te symptomy, mogą nie mieć swojego określonego pochodzenia. Niektóre mogą pojawić się nagle, tuż po kontakcie z alergenem. Inne z objawów, mogą być zupełnie niezauważalne lub błędnie kojarzone z przemęczeniem, osłabieniem jakimś wirusem lub też zjedzeniem czegoś nieświeżego. Nieleczona alergia może doprowadzić do poważniejszych zmian w naszym ustroju. Z tego też względu należy dążyć do jak najszybszego jej rozpoznania i podjąć właściwe leczenie takie jak chociażby zmiana menu alergika czy podawanie leków odczulających. Jeśli więc, od jakiegoś czasu cierpimy na uporczywe problemy ze strony układu trawiennego lub też pojawiają się u nas nagle, z nieokreślonej bliżej przyczyny wypryski skórne lepiej skonsultować te symptomy z lekarzem pierwszego kontaktu. Medyk na podstawie wstępnego wywiadu, z pewnością wyśle nas do specjalisty, który wykona określone badania – testy i podejmie na podstawie ich wyników określony sposób leczenia.

Dobra dieta dla alergików

Produkty szkodliwe

Najskuteczniejszym sposobem na leczenie alergii pokarmowej jest odpowiednia dieta. Do tego by zbudować właściwy dla alergika jadłospis, należy wiedzieć jakich składników nie powinno włączać się do codziennego menu, a które ze składników pokarmowych są dozwolone. Alergik powinien przy tym, wykazać się ogromną czujnością oraz systematycznością. Nie powinien on też eksperymentować: nawet jeśli za pomocą odpowiedniego leczenia objawy alergii ustały i jego stan zdrowia polepszył się, to nie powinien on „próbować” czy może nadal jeść to co dotąd mu szkodziło. Uczulenie na dany składnik pokarmowy, pozostaje uczuleniem na całe życie.

Uczulenie na jedzenie to trzecia co do częstotliwości występowania alergia u osób w różnym wieku. Badaniami nad nią zajęła się także Światowa Organizacja Zdrowia WHO. W 1995 roku opublikowała ona listę ośmiu najbardziej szkodliwych i popularnych alergenów. Wśród wymienionych składników znajdują się: mleko, jaja, orzeszki ziemne, orzechy laskowe, ryby, skorupiaki, soja, zboża.

Na podstawie przeprowadzonych obserwacji i badań, stwierdzono ponadto iż alergenami, które najczęściej dotykają dzieci są: mleko krowie, jaja, soja, orzeszki ziemne, orzechy laskowe, ryby oraz skorupiaki. Alergeny, które z kolei częściej atakują dorosłych to: orzeszki ziemne, orzechy laskowe, ryby, jaja i skorupiaki.

Wymienione powyżej składniki pokarmowe należą do najczęściej pojawiających się alergenów. Jednakże badania nad tym, co w naszej żywności może jeszcze uczulać i jakie ilości tych składników wystarczą by wywołać reakcję uczuleniową, wciąż trwają. Według nich, uczulają również niektóre owoce (głównie pestkowe), zboża (głównie pszenica), warzywa (seler) a także rośliny strączkowe.