Wiele osób cierpi z powodu niepełnosprawności fizycznej, będącej skutkiem wypadku lub choroby zwyrodnieniowej po to, by jeszcze lepiej zadbać o jakość ich życia, zarówno społecznego, zawodowego, jak i rodzinnego.
Osoby trenujące na co dzień sport, szczególnie sporty wyczynowe, wymagają rehabilitacji z powodu doznanych urazów sportowych. W ostatnim czasie słyszy się dużo również o rehabilitacji najmłodszych, począwszy od niemowląt. Rehabilitacja jest wysoce zalecana u osób, które mają szczególną trudność z aktywnością fizyczną, tj. takich, które cierpią m.in. na urazy mięśni, porażenie mózgowe, zaburzenia genetyczne, choroby płuc i serca, urazy rdzenia kręgowego.
Niezbędnym wyposażeniem każdego gabinetu do rehabilitacji jest sprzęt. Sprzęt służący rehabilitacji ruchowej ma na celu to, aby pacjent:
– zyskał więcej siły,
– zyskał większą mobilność,
– nabrał wiary w swoje możliwości,
– zyskał więcej elastyczności,
– wzmocnił mięśnie,
– zwiększył swoją wytrzymałość.
Rodzaje sprzętu do rehabilitacji
Jest wiele różnych urządzeń mających przeznaczenie rehabilitacyjne. Możemy m.in. wyróżnić takie rodzaje jak:
– sprzęt rehabilitacyjny o zastosowaniu profilaktycznym – materace rehabilitacyjne, maty rehabilitacyjne,
– sprzęt rehabilitacyjny służący do ćwiczeń – piłki rehabilitacyjne, poręcze, chodziki do nauki chodzenia, taśmy i gumy do ćwiczeń, rowery rehabilitacyjne,
– sprzęt rehabilitacyjny będący elementem codziennego poruszania się – wózek inwalidzki, balkonik rehabilitacyjny, kule inwalidzkie, łóżko do rehabilitacji.
Nie ulega wątpliwości, iż ci pacjenci, którzy do codziennej rehabilitacji w domu używają odpowiedniego, atestowanego sprzętu, szybciej odzyskują sprawność fizyczną niż ci, którzy przy swojej rehabilitacji nie stosują tego typu urządzeń. Codzienne ćwiczenia wykonywane w domu mają za zadanie dostarczyć mięśniom konkretnych bodźców, zaś wykorzystywanie w tego rodzaju ćwiczeniach sprzętu rehabilitacyjnego znacznie poszerza spektrum samych ćwiczeń, które z łatwością można wykonywać.
Akcesoria do ćwiczeń
Bardzo często podstawą postępu w odbudowywaniu ruchowości po urazach są nie tylko wizyty u ćwiczenia z fizjoterapeutą, lecz także ćwiczenia wykonywane w domu. Dzięki takim akcesoriom jak maty do ćwiczeń, taśmy, piłki, piłki, trenery i poszuki sensoryczne, jest to teraz możliwe. Już dziś postaw na zdrowie i przekształć Twoje cztery ściany w mini siłownię.
Łóżka do rehabilitacji
Łóżka do rehabilitacji są podstawowym narzędziem pracy fizjoterapeuty. Na rynku są dostępne łóżka proste, które nie posiadają żadnych specjalnych mechanizmów oraz takie, które posiadają napęd elektryczny i inne udogodnienia mające zapewnić komfort pracy dla specjalisty, jak i wygodę ćwiczącemu pacjentowi.
Wózki inwalidzkie, kule i chodziki
Dla osób niepełnosprawnych lub pacjentów po poważnych urazach ograniczających mobilność, wózki inwalidzkie to podstawowe urządzenia rehabilitacyjne do poruszania się, dzięki którym są oni w stanie funkcjonować w codziennym życiu. Dzisiejsze wózki inwalidzki znacznie różnią się jednak od tych, które były produkowane przed kilkudziesięcioma, kilkunastoma laty: wyróżniają je najnowsze, lżejsze i trwalsze materiały, inteligentne systemy sterowania, wielofunkcyjność, większa ergonomia, itp. Wózki inwalidzkie produkowane obecnie są opracowane z myślą o różnego rodzaju pacjentach. Są one łatwe w przechowywaniu, w utrzymaniu czystości (z uwagi na zastosowanie materiałów bryzgoodpornych), łatwiejsze w złożeniu i samym transporcie.
Chodziki są pomocne dla pacjentów z ograniczeniami ruchowymi, pomagając zachować równowagę, odciążyć nogi i, w przeciwieństwie do tradycyjnych i niegdyś częściej stosowanych kul, zapewniają duży komfort oraz stabilność. Chodziki są popularne szczególnie wśród osób starszych, które mają trudności z poruszaniem się spowodowane wiekiem.
Gdzie można kupić sprzęt rehabilitacyjny najlepszej jakości?
Sprzęt rehabilitacyjny można kupić bezpośrednio u producentów, w specjalistycznych sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach sportowych. Przy zakupie tego rodzaju wyposażenia warto jednak wziąć pod uwagę jakość wykonania, niezawodność. Warto więc postawić na sklep ze specjalistycznym wyposażeniem medycznym, który posłuży nam długo i nie będzie awaryjny.