Jeśli przedmioty położone zbyt blisko lub wręcz przeciwnie – zbyt daleko, zacząłeś widzieć niewyraźnie, najpewniej jest to czas na wizytę u specjalisty.
Zarówno nieleczona dalekowzroczność, jak i krótkowzroczność ma bowiem tendencję do stałego i regularnego pogłębiania się. Dla wielu osób w takiej sytuacji, problemem jest jednak wybór między okulistą, a optometrystą. A przecież to, gdzie udadzą się na badanie wzroku jest kluczowe i niezwykle ważne.
Kiedy zdecydować się na wizytę u optometrysty?
Każdego roku gabinety optometrystów odwiedza coraz więcej pacjentów. Profesja ta, należąca do grupy zawodów medycznych koncentruje się bowiem na diagnostyce i badaniu układu wzrokowego.
W licznych krajach na terenie Unii Europejskiej, w tym w Polsce odnotowano, że optometrysta stał się specjalistą pierwszego kontaktu. Kiedy ktoś podejrzewa u siebie problemy ze wzrokiem, kroki kieruje najpierw do niego. I nie ma w tym w zasadzie nic dziwnego. W gabinecie optometrysty dobierzemy nie tylko odpowiednią korekcję okularową, ale i soczewki kontaktowe. Co więcej, specjalista powie nam z jaką wadą wzroku przyszło nam się mierzyć, wykona szczegółowe badania i sprawdzi czy w układzie wzrokowym nie występują inne choroby.
Kiedy dowiemy się, że oprócz klasycznej wady wzroku, podejrzewa się u nas też zaćmę czy jaskrę, skierowani zostaniemy do okulisty. Wniosek? Gdy doskwiera nam niewyraźne widzenie, zamazujący się obraz czy też zez lub zmęczenie oczu na co dzień, odpowiednim specjalistą jest optometrysta. Jeśli jednak cierpimy z powodu zapalenia oka lub spojówek i wiemy, że w obrębie gałek ocznych toczy się stan zapalny, udajmy się do lekarza okulisty.
Dlaczego warto wybrać się na badanie do optometrysty?
Warto wybrać się do optometrysty, bo badanie jakie może on wykonać jest nie tylko kompleksowe, ale i składa się z kilku etapów. Na tyle dokładanych, by móc z całą pewnością zdiagnozować każdy problem pacjenta.
Po pierwsze więc, optometrysta przeprowadza z pacjentem wywiad. W odniesieniu do jego zaburzeń widzenia – w trakcie rozpoznaje poszczególne problemy i wskazuje na możliwy wpływ innych chorób. Kolejnym etapem jest z kolei pomiar ostrości wzroku. Dzięki niemu specjalista jest w stanie stwierdzić na ile dokładnie widzi ile pacjent. Następnie zaś dzięki badaniu obiektywnemu, zazwyczaj przeprowadzanemu przy użyciu autorefrektometru, ustala się z jakimi wielkościami konkretnej korekcji zjawił się pacjent.
Gdy wszystkie powyższe kwestie są już ustalone, można przejść do subiektywnego badania wzroku, a więc dobrania odpowiednich szkieł optycznych. Przy czym dodatkowo optometrysta ustala też konkretne funkcje wzrokowe, na przykład widzenie obuoczne, współpracę jednego oka z drugim czy też akomodację lub ruchy gałek ocznych.
Na podstawie wszystkich uzyskanych wyników, dobór soczewek okularowych staje się o wiele prostszy. Jeśli przy okazji okaże się, że pacjent prawdopodobnie cierpi z powodu zaćmy czy jaskry, optometrysta kieruje go do innego specjalisty, najczęściej lekarza okulisty.
Gdzie znaleźć gabinet optometrysty?
Optometryści bardzo często przyjmują w salonach proponujących okulary. Udając się tam po wybraną parę, mamy możliwość zbadania wzroku. W jednym miejscu możemy więc dowiedzieć się co tak naprawdę nam dolega i od razu dobrać odpowiednią metodę korekcji.
Przykładem takiego miejsca niech będzie Manufaktura Wzroku CONCEPT STORE ze Szczecina. Nie dość, że można tam kompleksowo dobrać i wykonać okulary, to jeszcze istnieje możliwość taniego przebadania swojego wzroku.
Co więcej, specjaliści dostępni w placówce pomogą dobrać nam okulary, biorąc pod uwagę kształt naszej twarzy i indywidualne upodobania. Gama produktów dostępnych w ofercie jest na tyle szeroka, że każdy klient z pewnością wybierze coś dla siebie. Wybór paść może bowiem zarówno na okulary korekcyjne, jak i szkła przeciwsłoneczne. Jeśli chodzi zaś o dostępne marki, to te dzielą się na dwie główne kategorie. Pierwsza obejmuje producentów niezależnych, a więc Gigi Barcelona, Paul Vadim, Eco czy Mad in Italy. Druga, okulary światowych marek, między innymi Kenzo, Roberto Cavalii, Calvin Klein czy Mont Black.