Badania krwi stanowią istotny element badań profilaktycznych, które każda osoba powinna wykonywać w sposób regularny. Na liście badań refundowanych przez NFZ znajduje się większość najpotrzebniejszych badań krwi, lecz niestety nie wszystkie.

Ważne badania, które nie są refundowane przez NFZ

Profilaktyczne badania krwi mają na celu dokładne sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dzięki nim możliwe jest zdiagnozowanie ewentualnych problemów zdrowotnych i rozpoczęcie właściwego leczenia. Należy je wykonywać w ramach profilaktyki chorób nie rzadziej niż raz do roku. Niektóre badania krwi, które powinny być wykonywane równie często, znajdują się jednak poza listą badań finansowanych przez NFZ. Są to przede wszystkim testy diagnostyczne krwi dotyczące:

  • Witaminy D3
  • Homocysteiny
  • eGFR

Badanie krwi na poziom witaminy D3 w organizmie

Witamina D3 spełnia wiele funkcji w organizmie człowieka. Jest odpowiedzialna za mineralizację kości i prawidłowy rozwój układu kostnego, uczestniczy również w procesie regulującym gospodarkę wapniowo-fosforanową.

Witamina D3 znacząco poprawia funkcjonowanie układu krążenia i mięśnia sercowego, pomaga także zachować szczupłą sylwetkę. Istotną funkcją tej witaminy jest także wspieranie systemu immunologicznego i umożliwianie jego właściwej pracy.

badania krwi w laboratorium Jaworzno

Niedobór witaminy D3 w organizmie może prowadzić do osteoporozy, zwyrodnienia układu kostnego, występowania dolegliwości bólowych o podłożu kostno-mięśniowym, a także częstych przeziębień, utraty apetytu, biegunek, a nawet bezsenności.

Dlaczego warto wykonać badanie na poziom witaminy D3 we krwi?

Wykonanie badania krwi pozwoli zdecydować, czy konieczne jest wprowadzenie suplementacji witaminy D3 w organizmie. Suplementacja ma na celu niedopuszczenie do wystąpienia niepożądanych efektów związanych z niedoborem tej witaminy, na który cierpi duża grupa ludzi w Polsce.

Badanie powinny regularnie wykonywać szczególnie osoby ze skłonnościami do częstych wirusowych infekcji dróg oddechowych oraz osoby cierpiące z powodu otyłości.

Badanie w labolatorium na homocysteinę

Homocysteina to jeden z aminokwasów występujących w organizmie człowieka. Jego nadmiar usuwany jest przy pomocy kwasu foliowego i filtrującej mocy nerek. W sytuacji, w której w krwi występuje nadmiar tego aminokwasu, znacząco maleje elastyczność naczyń krwionośnych, co może prowadzić do rozwoju miażdżycy i zaburzeń krzepliwości krwi.

Dlaczego warto wykonać badanie na homocysteinę?

Badanie sprawdzające poziom homocysteiny we krwi umożliwia wykrywanie i zapobieganie między innymi zawałowi serca i udarowi mózgu.

Regularne badania poziomu homocysteiny powinny wykonywać osoby, u których zachodzi ryzyko występowania zbyt niskiego poziomu kwasu foliowego oraz witamin B12 i B6, a także osób zmagających się z niedoczynnością tarczycy, niewydolnością nerek, schorzeniami wątroby i różnymi typami nowotworów.

Badanie krwi – eGFR

Badanie krwi przeprowadzone w celu ustalenia wartości wskaźnika eGFR służy ocenie funkcji nerek poprzez oszacowanie przesączania kłębuszkowego. Kłębuszki nerkowe biorą udział w produkcji moczu i odpowiadają za właściwą pracę nerek.

Badanie w labolatorium na eGFR – dlaczego warto?

Dzięki wskaźnikowi eGFR można zbadać czynność nerek i ocenić ich stan. Badanie stosowane jest szczególnie u pacjentów cierpiących z powodu przewlekłych chorób nerek lub osób skarżących się na dolegliwości związane z układem moczowym.

badania krwi nierefundowane przez NFZ w Jaworznie

Niewłaściwe funkcjonowanie kłębuszków nerkowych może się objawiać również w sposób niezwykle ogólny – zmęczeniem i osłabieniem, problemami z koncentracją i skurczami mięśni – dlatego warto rozważyć częstsze wykonywanie badania eGFR w celach profilaktycznych.

Badania krwi w laboratorium w Jaworznie

Badania krwi w Jaworznie można wykonać w Laboratorium Analiz Lekarskich Farna14. Placówka wyposażona jest w nowoczesne automatyczne analizatory renomowanych firm, które obsługiwane są przez doświadczoną i wysoce wyspecjalizowaną kadrę pracowników. Materiał pobierany do badań analizowany jest na miejscu, co wpływa na jakość analiz i wyklucza zachodzenie pomyłek.

Dzięki rozwiniętemu systemowi informatycznemu oraz współpracy z wiodącymi ośrodkami diagnostyki laboratoryjnej Farna14 gwarantuje wiarygodne wyniki badań zapewniające pełną satysfakcję klientów.