Alkoholizm należy do najczęstszych uzależnień XXI wieku. Jest chorobą wyniszczającą organizm osoby uzależnionej zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Wiąże się z nieustannym zwiększaniem dawki przyjmowanego alkoholu, aby uzyskać efekt odurzenia. Uzależnienie od alkoholu u większości osób zaczyna się niewinnie, jednak z każdym kolejnym dniem przybiera na sile. Indywidualne leczenie alkoholizmu jest niezwykle trudne i wbrew powszechnej opinii nie polega jedynie na zaprzestaniu spożywania alkoholu. Jedynym skutecznym sposobem wyjścia z nałogu i uratowania swojego życia jest poddanie się leczeniu pod okiem specjalistów.

Przyznanie się do problemu alkoholowego – kluczowym punktem w leczeniu

Osoba uzależniona od alkoholu zanim podejmie się próby wyjścia z nałogu musi przyznać się przed samą sobą, że ma z alkoholem problem i potrzebuje wsparcia fachowców. Następnie powinna uświadomić sobie, że z nałogu nie jest w stanie wyjść w przeciągu kilku dni. Bez tego najlepsze i najnowocześniejsze metody leczenia alkoholizmu nie przyniosą efektu. Oczyszczanie organizmu ze szkodliwych a czasem nawet toksycznych substancji, detoks alkoholowy oraz psychoterapia trwają od kilku miesięcy do kilku lat. Leczenie alkoholizmu nie trwa zatem tydzień czy dwa.

Leczenie alkoholizmu w bardzo dużym stopniu uzależnione jest o stadium zaawansowania choroby. Terapia alkoholowa należy do najskuteczniejszych metod leczenia. Pozwala ona bowiem na uświadomieniu pacjentowi na czym polega jego uzależnienie. Leczenie alkoholizmu może być, choć wcale nie musi, związane z oczyszczaniem organizmu ze szkodliwych substancji oraz alkoholu czyli tzw. detoksem. Detoks alkoholowy ma na celu przede wszystkim stopniowe odzwyczajanie narządów pacjenta od alkoholu i innych substancji szkodliwych. Należy pamiętać, że detoksykacja musi być również odpowiednio rozłożona w czasie. Szybkie oczyszczenie organizmu i obniżenie zawartości alkoholu w narządach wewnętrznych jest dla osób uzależnionych śmiertelnie niebezpieczne. W trudnych przypadkach uzależnienia wskazane jest zastosowanie tzw. wszywki alkoholowej. Jest to implementacja podskórna tabletki esperalu zawierającego disulfiram, który hamuje działanie dehydrogenazy aldehydowej, utrudniając tym samym utlenianie aldehydu octowego do mniej szkodliwego kwasu octowego. Gromadzący się w organizmie chorego aldehyd octowy powoduje silne objawy zatrucia. Dzięki temu osoba uzależniona będzie miała awersję do spożywania alkoholu.

Koniec picia nie jest wyjściem z nałogu

Dzięki detoksykacji oraz zastosowaniu wszywki zauważalne są znaczne postępy w leczeniu jednak to nie wystarczy. Niezbędna jest terapia alkoholowa przy pełnym wsparciu bliskich osoby chorej. Zakończenie spożywania alkoholu nie oznacza bowiem wyleczenia alkoholizmu. Specjalistyczne terapie pomagają pacjentowi nie tylko przestać pić ale również poznać i zrozumieć problem uzależnienia od używki, jaką jest alkohol. Pomoc specjalistów łagodzi również objawy, które towarzyszą tzw. zespołowi odstawienia.

Terapie stosowane w leczeniu alkoholizmu wymagają poświęceń i silnej woli pacjenta. Bez współpracy obydwu stron (pacjent- terapeuta) wychodzenie z nałogu będzie bardzo długie. Psychoterapia może być przeprowadzana zarówno indywidualnie jak i w grupach. Najbardziej znanymi grupami wsparcia są kluby AA oraz Al-non. Podczas spotkań pacjenci mogą bez obaw dzielić się z innymi uzależnionymi osobami, swoimi lękami oraz zmaganiami z uzależnieniem.